joomla 1.6 storm ! czyli chorej polityki osm ciąg dalszy ... - Strona 2
Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Wyniki 11 do 20 z 41

Temat: joomla 1.6 storm ! czyli chorej polityki osm ciąg dalszy ...

  1. #11
    Speedziarz
    Gość

    Domyślny

    No dobra mniej więcej widzę co się dzieje. Ale...
    Mam jedno kluczowe pytanie:
    "Co rozsądnie myślący człowiek ma w takiej sytuacji zrobić?"
    Zależało mi na migracji z mojej J1.5 na wersje 1.6, przygotowywałem się do tego zaprojektowałem szablon pod 1.6, teraz to właściwie tylko czekałem na update K2 żeby móc migrować, ale dzisiaj, po przeczytaniu tego tekstu wraz ze wszystkimi tekstami powiązanymi ze stron zagranicznych nie wiem kompletnie co mam robić...
    Czy jeżeli zależy mi na wydajności strony i nowych funkcjach, oraz mam szablon pod J1.6 to co powinienem zrobić?
    a) Migrować do J1.6 mimo wszystko (ale czy pojawi się K2 też zapytanie), gdzieś czytałem że nie będzie migracji z 1.6 na 1.7 tylko update, czyli byłoby korzystnie?
    b) Zostać przy J1.5 a migrować dopiero później, np przy J1.7 którego okres życia byłby dłuższy?
    c) Zainteresować się Nooku Server, który stanie się niedługo tym dla Joomla, czym Joomla niegdyś dla Mambo?
    d) Zainteresować się Wordpress'em lub Drupal'em które podobno mają większą wydajność i wyższe możliwości?

    Które wyjście jest najlepsze?

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #12
    kurtz
    Gość

    Domyślny

    nikt nie odpowie na twoje pytanie w sposób jakim oczekiwałbyś odpowiedzi. decyzja każdego administratora musi być poprzedzona jego własnym doświadczeniem w budowaniu czegokolwiek opartego o joomla! czy wymienione powyżej cms'y.

    jak widzisz na stronach zagranicznych oraz opiniach tutaj, zdania są podzielone. osobiście pozostaję przy joomla 1.5 / nooku server. jednak do oficjalnej premiery nooku server'a jeszcze co-najmniej pół roku. nooku server to też inne narzędzie. oczywiście sporo komponentów uruchomisz na nim, ale wielu nie. wynika to z eliminacji z projektu nooku server'a wielu funkcji, które wspierają ich działanie.

    wordpress to platforma blogowa, chociaż ostatnio wykorzystywana do wielu innych celów ( ecommerce, social, news ), jednak sukces wordpress'a to tylko marketing, który powstał w klastrze domeny wordpress.com

    drupal to oddzielny temat i kwestia porównawcza leży w twojej gestii. nie mojej czy kogoś innego.

    moje zdanie znasz, ale to moje zdanie.
    Ostanio edytowane przez kurtz : 06-02-2011 13:28

  4. #13
    Wiarus Robster awatar
    Dołączył
    30-01-2010
    Skąd
    Częstochowa
    Wpisy
    2 136
    Punkty
    135

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez Speedziarz Zobacz wiadomość
    (...)
    d) Zainteresować się Wordpress'em lub Drupal'em które podobno mają większą wydajność i wyższe możliwości?
    Bzdura totalna, jeśli chodzi o Wordpress. Od jakichś 3 tygodni opanowuję ten CMS od podstaw i chodź nie jest to porównywalne z czasem, który spędziłem przy J!, to Wordpress w żadnym wypadku nie przewyższa możliwościami J!. Owszem jest szybszy i prostszy w obsłudze, ale to wszystko wynika z teko że mniej jest opcji i możliwości. Z całą pewnością nie stworzysz konkurencyjnej dla J! strony na Wordpress'ie. Tak samo J! nie nadaje się tak dobrze jak Wordpress na blog, chodź przy odpowiednim wkładzie czasowym można uzyskać bardzo podobne efekty. Wordpress wygrywa może tym, że ma znacznie porządniejsze darmowe szablony. Możliwości wydaje mi się, że są identyczne pod tym względem, ale ładne szablony pod J! mają swoją cenę, podczas gdy na Wordpress'ie naprawdę porządnie wyglądające templarki można mieć za darmo.
    Nic co jest warte posiadania nie przychodzi łatwo.
    http://robertmatuszewski.pl

  5. #14
    Wyga alex51 awatar
    Dołączył
    16-01-2007
    Skąd
    Kamień Pomorski
    Wpisy
    3 369
    Punkty
    485

    Domyślny

    Przeróbka szablonu z 1.6 na 1.5 powinna być prostsza od migracji. Poza tym należy rozważyć zasadność migracji do J! 1.6 tylko wówczas jeśli istnieją ku temu niezaprzeczalne powody. Co do zastosowania drupala, to gorąco polecam, szczególnie jeśli miałaby to być strona dla klienta. Będziesz mieć zagwarantowane zajęcie na dłuższy czas, bo podejrzewam, że klient sam nie "poadministruje" sobie za wiele na drupalu. Mówię z własnego doświadczenia i na podstawie lektury - przeczytanej książce Krzyska Palikowskiego.

  6. #15
    kurtz
    Gość

    Domyślny

    ostatecznie wygląda to tak

    za fotis'em :


    The last couple of posts where entirely off-topic and misleading the least (if not flame bursting)...
    The community of K2 has spoken through the poll I got up on: http://community.getk2.org/#pollFor16

    The verdict? Existing K2 users are not rushing to jump to Joomla! 1.6, especially knowing it's got a limited life-cycle (up until July 2011). And this is normal. All those who don't agree, please accept the voice of the majority...

    What does that mean for K2?

    It means the following 2 things:
    1. We will proceed and launch v2.5 of K2 for Joomla! 1.5 only within February 2011. New features and especially performance improvements of up to 500% make this release a very important one to existing websites, especially the most high traffic ones...
    2. We will proceed to port K2 for Joomla! 1.6 and release v2.6 within April (or hopefully sooner) so new Joomla! 1.6 users make use of the incredibly valuable content features K2 adds to Joomla!.

    In the meantime, we will explore other options as well, like perhaps a bundled Joomla! & K2 distribution based on Nooku Server. Johan Janssens has given us his "blessings", so if time permits, we will explore this option as well.

    What all that means?

    It mean K2 has a vibrant and high-level community of people who value their content and know their priorities. Evolution itself demands we move forward (I never said the opposite either way). So we ARE moving forward.

    Thanks to everyone who parti****ted in this blog post with their comments or even via Twitter or other social services.

    Thanks to all the K2 users that voted as well.
    to co najistotniejsze dla większości, pogrubione z kursywą.

    to co najważniejsze dla ludzi, którzy z joomla! chcą wycisnąć jak najwięcej - w kierunku klasy ent. ... to wiadomo ;)

  7. #16
    Wiarus mjmartino awatar
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Będzin /k Katowic
    Wpisy
    2 751
    Punkty
    212

    Domyślny

    Trzeba przyznać że wydajność nooku robi wrażenie odchudzenie o 40% było dobrym rozwiązaniem
    Na pewno będę śledził ten projekt
    Póki co czekamy na Alphe 2 w która ukaże się w marcu ;)

    Ps. cyclelife 6 miesięczny jest krzywdzący dla developerów.. nie dziwie się że JoomlaWorks zwleka z wydanie a raczej portem K2 na j1.6
    ================================
    Administracja Joomla, Nowości, Artykuły Pomocne Administratorom, Usługi
    >>> https://joomlaguru.pl <<<
    Szkoła Joomla Guru (Kursy Online)
    >>> https://szkola.joomlaguru.pl <<<
    ================================

  8. #17
    kurtz
    Gość

    Domyślny

    to nie jest jedyny fork joomla! ;) zapewniam !

  9. #18
    Bywalec
    Dołączył
    29-03-2006
    Wpisy
    173
    Punkty
    15

    Noku Framework - Nooku Server - Nooku Content a Joomla?

    Wątek dotyczy niezwykle interesującego mnie tematu, a więc.. postanowiłem się wypowiedzieć bo uznałem że jest na tyle ważny iż muszę sprostować parę rzeczy.

    Na początek odpowiedź na zadane pytanie:

    Cytat Wysłane przez Speedziarz Zobacz wiadomość
    "Co rozsądnie myślący człowiek ma w takiej sytuacji zrobić?"
    Czy jeżeli zależy mi na wydajności strony i nowych funkcjach, oraz mam szablon pod J1.6 to co powinienem zrobić?
    a) Migrować do J1.6 mimo wszystko (ale czy pojawi się K2 też zapytanie), gdzieś czytałem że nie będzie migracji z 1.6 na 1.7 tylko update, czyli byłoby korzystnie?
    b) Zostać przy J1.5 a migrować dopiero później, np przy J1.7 którego okres życia byłby dłuższy?
    Które wyjście jest najlepsze?
    ad a)
    Nie ważne na jakich to funkcjach Joomla 1.6 Ci zależy, to i tak i tak, jak zacytował Kurtz nie możesz wykonać migracji przez najbliższy kawałek czasu, bo K2 nie będzie na to gotowe. Więc póki co masz problem Z GŁOWY!

    Jeżeli nie ma w Joomla 1.6 funkcji których być naprawdę potrzebował, a sądzę iż tak jest, to dajesz się złapać na szum dookoła nowego wydania.
    Chyba tylko ACL, mógłby być taką świetną funkcją, ale nic Ci po nim, skoro i tak K2 z tym ACL nie ma póki co nic wspólnego.

    Jeśli w Joomla 1.6 nie znajdzie się żadna naprawdę potrzeba funkcja dla Ciebie (a sądzę że tak właśnie będzie). To raczej skup się na dostępnych dla Joomla 1.5 rozszerzeniach. Bo np. właśnie powstaje kolejny taki komponent ACL dla Joomla 1.5 i 1.6 zarazem, który zapewne wyrwie z butów obecną konkurencję, a nawet ACL Joomla 1.6.

    Więc TAK, najlepszym wyjściem będzie pozostanie przy Joomla 1.5 i update czy też pseudo "migracja" do Nooku Server za te parę miesięcy. Ponieważ K2 zrobiło w sprawie wydajności więcej niż Joomla 1.6, także nie musisz się o to martwić. A nooku server udoskonali obecne bolączki Joomla 1.5 portując rozwiązania pamięci podręcznej z joomla 1.6 i doda swoje udoskonalenia. Finalnie więc jestem pewien że Nooku Server będzie szybszy niż Joomla 1.6. To samo tyczy się wydania Joomla 1.7. Nie sądzę że wniesie ono wiele zmian raczej uczyni 1.6 stabilną jak Windows 7 zrobił to z Vistą i ukończy plan zadań oraz funkcje zakładane dla wydania 1.6 których nie udało się skończyć na czas.

    ad b)
    Jeżeli już miałbyś migrować z jakiegoś ważnego powodu na wyższy numerek to wypadałoby, aby to nie była 1.6 ale 1.7 - ZDECYDOWANIE. Chyba że naprawdę coś innego by Cię wypchnęło na 1.6 tuż po wydaniu K2 na tę platformę.

    Cytat Wysłane przez Speedziarz Zobacz wiadomość
    c) Zainteresować się Nooku Server, który stanie się niedługo tym dla Joomla, czym Joomla niegdyś dla Mambo?
    d) Zainteresować się Wordpress'em lub Drupal'em które podobno mają większą wydajność i wyższe możliwości?
    Które wyjście jest najlepsze?
    ad c)
    Zacytowałem pytanie na które odpowiedziałem wcześniej, bo zawiera też część, która jest wynikiem złej propagandy kurtza. Więc powtarzam i uzupełniam.
    Teraz oberwie się kurtzowi za sianie głupot. Po pierwsze: Nooku server NIE JEST FORKIEM o czym powiedział sam autor. Tym samym Joomla nie skończy jak Mambo. Musiałby być to strzał w samo serce projektu wymierzony sobie przez jednego z założycieli projektu.

    Johan Janssens bo o nim mowa to człowiek, który dla Joomla do wersji 1.5 zrobił więcej niż ktokolwiek inny. Praktycznie to dzięki niemu mamy takiego Joomla 1.5, jaki mamy, a jest za co dziękować. Jest człowiekiem, który wyróżnia się na tle innych, tym że nie tylko jest świetnym programistą, który gada o społeczności, ale aktywnie ją tworzy zrzeszając deweloperów na WSPÓLNEJ pracy. Nooku Server składa się z kliku kluczowych elementów. 1. Nooku Framework powstało w dość przypadkowy sposób wynikając bezpośrednio z budowy rozszerzenia 2. Nooku Content, dość naturalnie, kiedy od udoskonalania komponentu przeszli do całego Frameworka.

    Dla wyjaśnienia - Nooku Content wielojęzyczność dla Joomla! (coś jak Joom!Fish) która będzie dodana do Nooku serwera choć do tej pory była dostępna wyłącznie za pieniądze). Nooku framework to coś czym byłaby zapewne Joomla 2.0, gdyby społeczność Joomla byłaby tym czym Johan sobie wyobrażał - prawdziwie wspólną sprawą do której WIELU coś wnosi wspólnym trudem i wszyscy mogliby z niej czerpać. Tymczasem, za dużo jest programistów koncentrujących się się na pracy w pojedynkę. Czyli Johan stwierdził że nie wypełnili swojego podstawowego założenia. Dlatego wszystkie nowe pomysły i udoskonalenia zostały wpakowane w nooku framework i Johan w ten sposób pragnie zbudować zespół deweloperów pracujących RAZEM nad jednym silnikiem, zamiast robić to samo każdy po swojemu. Powiedział to na przykładzie komponentów CCK które robią w sumie to samo ale różnią się formą wykonania jakością i funkcjami, ale nadal mają jeden i ten sam cel. Więc idea pozostała ta sama. Skupić się na jednym, który nakładem wspólnych pomysłów zdolności i pracy siłą rzeczy byłby najlepszy.

    Z takim tez podejściem Johan zaangażował się także w opiekę dystrybucji Molajo, która skupia w sobie developerów pod hasłem "All Together as a Whole" rozpoczętą przez grupę o podobnym sposobie myślenia. Choć jest to w pełni niezależny od OSM zespół to warunkiem przystąpienia, jest fakt iż każdy z deweloperów dystrybucji musiał podpisać papier o tym że dokładane przez nich oprogramowanie będzie na licencji GPL z dowolną możliwością wykorzystania pomysłów i kodu w oficjalnej dystrybucji Joomla. W ten sposób nowa dystrybucja ma się przyczynić nie do podziału ale do szybszego rozwoju Joomla!. Bo im więcej podziałów w Joomla tym szybszy jego upadek. Nikt nie robi publicznych forków Joomla! bo takie pomysły są skazane na niepowodzenie. Bo lepiej jest napisać swój własny CMS od nowa niż konkurować z potęgą za którą stoją wierni deweloperzy.

    Dlatego też nie ma powodu ani celu, aby Johan wyrzucał 3 lata swojej pracy nad Joomla! do śmieci i starał się przekonać wszystkich że on teraz wszystko zrobi od nowa po swojemu i niechaj wszyscy zgodnie porzucą Joomla i rozpoczną "Nooku Project". Nooku Framework dla którego to zbudowano DYSTRYBUCJĘ Nooku Server to jak mówi sam autor w 99% Joomla 1.5. i jak sama nazwa wskazuje ma umożliwić Joomla wysokiej jakości tworzenie wielu witryn na jednej bazie. Robiono to już wcześniej z Joomla za pomocą różnych rozwiązań i komponentów, a teraz zabrał się za to sam Johan bo również i było mu to potrzebne, tak jak i wielojęzyczność w Joomla w postaci Nooku Content. Do tych celów stworzył lepszą platforma do rozwoju czyli Nooku Framewok. To niesamowite błogosławieństwo dla Joomla! iż jeden z jego ojców dostarczy swój wypracowany przez ostatnie lata wkład w rozwój społeczności w NIEINWAZYJNY i nie konkurujący, ale rozwijający możliwości projektu. Zarówno w tym jak i w innych przypadkach podkreślał iż nie ma zamiaru rozdzielać wspólnej drogi z Joomla czy konkurować z własnym dziełem. Nam nie pozostaje nic innego jak tylko cieszyć się z tego niesamowicie dobrego dla nas rozwoju sytuacji. Bo gdyby wszyscy mieli podejście jakie dzieli Johan, to Joomla z całą pewnością byłaby najpotężniejszą i bezkonkurencyjną platformą, opartą na zaangażowanych sercach utalentowanych i wiernych projektantach.

    Nooku Framework występuje w wersji instalacyjnej jako rozszerzenie do Joomla 1.5 i wkrótce również 1.6 nie jako konkurent ale jako dodatkowa platforma rozwoju. Tak jak np JomSocial korzysta z Zend Framework pisząc komponent wyłącznie dla joomla ale używając innej platformy. Dlaczego? Bo na tym polega rozkrzykiwana elastyczność Joomla i jeden z gruntownych sposobów na poszerzanie jej możliwości. Znaczy INTEGRACJA. To co Johan zrobił teraz z Nooku framework to otwieranie zupełnie nowych przestrzeni dla programistów. Nooku Framework może być nawet użyty na Wordpressie.

  10. #19
    Bywalec
    Dołączył
    29-03-2006
    Wpisy
    173
    Punkty
    15

    Domyślny Wordpress - Drupal - Joomla - Fork?

    ad d)

    Nie zapowiada się aby Wordpress w najbliższej przyszłości zbliżył się do Joomla!. Bo to co Joomla ma do zaoferowania właśnie rozkwita i wyrwie z kopyta za sprawą świetnych zespołów którzy opracowują profesjonalne rozwiązania dla J!. Antyteza do VirtueMart i takich tam innych porażek roku 2010.

    Co do Drupala to hyh. Z pewnością to świetna platforma do rozbudowy i świetnych stron. Ale jeśli nie jesteś programistą który potrafi jej użyć i rozwinąć a następnie dostosować do potrzeb swoich użytkowników nie czekając aż ktoś zrobi to za Ciebie jak to wcześniej wspomniał Alex to mierz siły na zamiary. Joomla! wysoko ponad Wordpressem jeśli chodzi o DOSTĘPNE możliwości i pod drupalem jeśli chodzi możliwości frameworka dla programistów. Ale to interesuje tylko tę ciasną grupę zaawansowanych projektantów do których Speedziarzu absolutnie się nie zaliczasz z obecnym stanem wiedzy - mówiąc krótko "za wysokie progi" ;).


    Cytat Wysłane przez kurtz Zobacz wiadomość
    Nooku server to też inne narzędzie. oczywiście sporo komponentów uruchomisz na nim, ale wielu nie. wynika to z eliminacji z projektu nooku server'a wielu funkcji, które wspierają ich działanie.
    .
    Po drugie, TOTALNA BZDURA Nooku serwer nie jest żadnym "innym narzędziem" ale jak mówi autor "Joomla na sterydach", więc nie uruchomisz na nim tylko przestarzałych komponentów, które pamiętają jeszcze czasy Joomla 1.0.x - czyli takich które wymagają bibliotek zgodności ze starą wersją Joomla! oraz z wersją PHP4. Każde rozszerzenie natywne dla Joomla 1.5 z obsługą php5 będzie działać bez problemów. Inne rozszerzenia interesują tylko amatorów, a nie ludzi którzy dbają o jakość i chcą zapewnić spokojną przyszłość swoim projektom. Używanie dopieszczonej i zoptymalizowanej Joomla! z przeterminowanymi rozszerzeniami to jak pudzian z biodrami 80latka przy przeciąganiu ciężarówki. Co z tego że reszta ciała potężne jak kluczowy element zawodzi. Wydajność i płynące z nowoczesnych rozwiązań profity szlag by trafił. Joomla 1.6 także nie zawiera bibliotek zgodności z Joomla 1.5 ani wsparcia dla PHP4. Ugh. Powtarzam Nooku Server to w 99% Joomla 1.5 okrojona o ZBĘDNE elementy.


    Podobną procedurę przeszła moja własna dystrybucja i nie znalazłem komponentu który by na niej nie działał choć zmniejszyłem paczkę Joomla 1.5 jeśli dobrze pamiętam o ponad połowę. Po tym jak JoomFish nie chciał działać bez bibliotek zgodności przywróciłem te funkcje do systemu i po krzyku. Przy kolejnym wydaniu joomFish jednak nie będzie już to potrzebne, tak jak w każdym innym liczącym się w przyszłości rozszerzeniu. Tym bardziej, ucieszył mnie fakt iż mogę sobie projekt lekko zawiesić na rzecz cuda, które wykonają DUŻO LEPIEJ autorzy Nooku Server. Więc zamiast robić to na własną rękę wolę przydać się tam.

    Cytat Wysłane przez kurtz Zobacz wiadomość
    to nie jest jedyny fork joomla! ;) zapewniam !
    To chciałbym zobaczyć ludzi, którzy taki FORK stworzą i patrzeć jak ich projekt zdechnie z czasem nie nadążając za Joomla!.

    Cytat Wysłane przez kurtz Zobacz wiadomość
    Nikt nie odpowie na twoje pytanie w sposób jakim oczekiwałbyś odpowiedzi.
    Czyżby?
    Ostanio edytowane przez Randal : 09-02-2011 18:18

  11. #20
    Przeglądacz
    Dołączył
    13-06-2006
    Skąd
    Olsztyn
    Wpisy
    93
    Punkty
    11

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez Randal Zobacz wiadomość
    Jeśli w Joomla 1.6 nie znajdzie się żadna naprawdę potrzeba funkcja dla Ciebie (a sądzę że tak właśnie będzie). To raczej skup się na dostępnych dla Joomla 1.5 rozszerzeniach. Bo np. właśnie powstaje kolejny taki komponent ACL dla Joomla 1.5 i 1.6 zarazem, który zapewne wyrwie z butów obecną konkurencję, a nawet ACL Joomla 1.6.
    Randal, jaki komponent masz na myśli? Ponieważ mi jest bardzo potrzebny ACL a nie uśmiecha mi się migracja do 1.6. Dotychczas korzystam z FACL ale wolałbym coś lepszego.
    Pozdrawiam
    Grumens

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne tematy

  1. Moja migracja ciąg dalszy
    przez czajna na forum Aktualizacje, migracje
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 12-05-2010, 14:10
  2. Kłopoty z Simple Image Gallery ciąg dalszy
    przez AniaMuzyka na forum Galerie, media, obsługa grafiki i innych mediów
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 13-03-2010, 17:29
  3. Simple Image Gallery - ciąg dalszy.
    przez kazz18 na forum Galerie, media, obsługa grafiki i innych mediów
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post/autor: 25-06-2009, 15:03
  4. M*mbo dziejów ciąg dalszy
    przez zwiastun na forum Off topic
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 28-07-2008, 09:34
  5. Chmurka nad linkiem menu - czyli co cię czeka jak klikniesz
    przez lsk9 na forum Pomysły, sugestie, propozycje, oczekiwania
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 28-09-2006, 16:48

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •