Język polski dla Joomla 1.6 wydany - Strona 2
Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Wyniki 11 do 20 z 49

Temat: Język polski dla Joomla 1.6 wydany

  1. #11
    Bywalec
    Dołączył
    10-10-2007
    Wpisy
    102
    Punkty
    7

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez palyga007 Zobacz wiadomość
    Nie zauważam takiego błędu u siebie.

    Ja mam
    Pokaż łącza wszystkim : Globalnie; Tak; Nie;
    To nie wiem, zobaczę jeszcze na innej instalacji joomla.

    Na innej jest ok.

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #12
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Ad. "doniesienia" i "na witrynie" (wypowiedź @nikszala)
    Na skojarzenia jest jedna rada - nie kojarzyć Słowo Doniesienia bardzo dobrze oddaje istotę tego komponentu. Nie sądzę, by Ci się źle kojarzyły wyrażenia "doniesienia prasowe" czy "jak donosi agencja jakaś tam''. Tłumaczenie NewsFeeds na Spinacz RSS jest mojego autorstwa. Gdy powstało, nie było lepszego pomysłu. Propozycję przetłumaczenia na doniesienia konsultowałem z wieloma osobami niezwiązanymi z Joomla, ale korzystającymi z Internetu. Owszem, zdarzały się skojarzenia, ale niemal wszyscy uznali te propozycję za dużo odpowiedniejszą, niż używane dotychczas czy ogólnikowe "kanały informacyjne".

    Z "na witrynie" mam ciągle problem. Wg Słownika poprawnej polszczyzny na pewno mówimy "w witrynie sklepowej" (a nie "na witrynie"!). Ogólna zasada mówi, że użycie przenośne (metaforyczne) powinno być oparte na użyciu dosłownym. Zgodnie z tą ogólną (ale niepisaną) zasadą, Twoja uwaga jest słuszna.
    Niemniej: internauci dość powszechnie używają połączenia "na witrynie" jak "na stronie". Zjawisko witryn internetowych jest stosunkowo świeżej daty. Mamy zatem do czynienia z kształtowaniem się normy językowej. I choć postawa purystyczna nakazywała by raczej trzymać się połączenia stworzonego w oparciu o reguły systemu językowego (a więc "w witrynie"), to ostatecznie zdecyduje w tej mierze nie postawa purystów językowych, ale częstotliwość użycia jednego lub drugiego połączenia. Profesor Mirosław Bańko, odnosząc się do tej kwestii, napisał:
    "Jeden z internautów pytał nas kiedyś, jak się używa słowa akwen: na akwenie czy w akwenie? Okazało się, że oba połączenia są stosowane, zależnie od tego, czy ktoś wyobraża sobie akwen jako teren (wówczas z przyimkiem na), czy jako zbiornik (wówczas z przyimkiem w). Jeśli większość z nas będzie sobie witryny internetowe wyobrażać przede wszystkim jako strony, a nie okna, to połączenie na witrynie PWN trzeba będzie zaakceptować. Na razie wolę, by nasza Poradnia działała w witrynie niż na witrynie."
    Pozwolisz, że jeszcze trochę na ten temat pomyślę. Zdaję sobie bowiem sprawę, że przyjęte rozwiązanie będzie miało niemały wpływ na ukształtowanie się normy językowej. Może więc lepiej przyjąć punkt widzenia prof. M.Bańko?
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  4. #13
    Senior nikszal awatar
    Dołączył
    07-09-2006
    Skąd
    FNW
    Wpisy
    5 288
    Punkty
    196

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez zwiastun Zobacz wiadomość

    Z "na witrynie" mam ciągle problem. Wg Słownika poprawnej polszczyzny na pewno mówimy "w witrynie sklepowej" (a nie "na witrynie"!). Ogólna zasada mówi, że użycie przenośne (metaforyczne) powinno być oparte na użyciu dosłownym. Zgodnie z tą ogólną (ale niepisaną) zasadą, Twoja uwaga jest słuszna.
    Niemniej: internauci dość powszechnie używają połączenia "na witrynie" jak "na stronie".
    Kurczę, @zwiastun nie jedź po mnie, bo przecież wyraźnie napisałem, że się nie czepiam. Moin skromnym zdaniem i zdaniem słownika poprawnej polszczyzny, jak sam napisałeś, poprawną formą jest "w witrynie". Odwoływanie się do opinii prof. Bańko (o którym nic nie słyszałem) znów moim skromnym zdaniem powinno również być poparte opiniami uznanych autorytetów w tej dziedzinie, jak np. prof. Miodek, prof. Bralczyk, prof. Pisarek. Dla mnie jest wszystko jedno, czy tam będzie fraza "na witrynie" czy "w witrynie" bo potrafię samodzielnie myśleć. Zastanów się jednak, czy w ten sposób nie wyrabiamy u młodych ludzi nawyku kaleczenia ojczystego języka i skłanianie ich do używania niepoprawnej formy.
    Zanim zapytasz na Forum:
    1. Przeszukaj wątki.
    2. Poszukaj odpowiedzi na wiki.
    __________________________________________________ _________________
    Książki oddane na makulaturę dowodzą, że cierpliwość papieru też ma swoje granice.

  5. #14
    Nowicjusz
    Dołączył
    08-11-2005
    Wpisy
    21
    Punkty
    9

    Domyślny

    Powiem tyle - kawal dobrej roboty

  6. #15
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    1. A czemu to odbierasz, że "jadę po Tobie"? Po prostu wyjaśniam swój punkt widzenia i dzielę się wątpliwościami.
    2. Profesor Bańko jest uznanym autorytetem z klasy Miodków, Bralczyków, Pisarków. I tenże profesor wyraził - jeśli się dobrze wczytać - opinię, że być może taką formę trzeba będzie uznać za poprawną. Ba, nie napisał w swojej opinii, że forma "na witrynie" jest niepoprawna - napisał jedynie, że "Na razie wolę, by nasza Poradnia działała w witrynie niż na witrynie." (chodzi o Poradnię językową PWN). Przypuszczam, ze każdy z przywołanych przez Ciebie autorytetów zająłby podobne, wyważone stanowisko - "pożyjemy, zobaczmy".
    3. W tym przypadku nie sądzę, byśmy mieli do czynienia z "kaleczeniem języka" i "skłanianiem do używania niepoprawnej formy". Ta forma jest dopiero w stadium kształtowania się (nawiasem mówiąc, mam dużo cięższe grzechy na sumieniu, jeśli o okaleczenie języka polskiego w Joomla! chodzi - np., w całym 1.0 i 1.5 nagminnie stosowane jest niepoprawnie słowo "ilość" zamiast "liczba").
    I dlatego - z tego ostatniego (nawiasowego) względu Twoja czujność i czujność każdego użytkownika jest niezwykle ważna. Kwiatuszków na pewno jeszcze trochę zostało i dobrze by je wyłapać w przeciągu 2-4 tygodni.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  7. #16
    Senior nikszal awatar
    Dołączył
    07-09-2006
    Skąd
    FNW
    Wpisy
    5 288
    Punkty
    196

    Domyślny

    Masz rację, że nasz język ulega przekształceniom, czego dowodem jest wyraz "studio", do niedawna nieodmienny. Dzisiaj używany jest we wszystkich formach i odmianach tylko dlatego, że ludzie odmieniali go nie patrząc na właściwa formę słownikową.
    Zanim zapytasz na Forum:
    1. Przeszukaj wątki.
    2. Poszukaj odpowiedzi na wiki.
    __________________________________________________ _________________
    Książki oddane na makulaturę dowodzą, że cierpliwość papieru też ma swoje granice.

  8. #17
    Nowicjusz
    Dołączył
    23-01-2007
    Wpisy
    16
    Punkty
    10

    Domyślny A może inaczej ..

    Koledzy, a może po prostu zmienić niefortunne na witrynie lub w witrynie na:
    witrynę ogląda: lub stronę ogląda, a w przypadku nikogo na witrynie zmienić na Witryny obecnie nikt nie ogląda. IMHO tak nawet ładniej brzmi i problem rozwiązany na całej linii.
    Ostanio edytowane przez cybuk : 06-03-2011 14:53

  9. #18
    Senior PeFik awatar
    Dołączył
    18-02-2007
    Skąd
    Miasto Stu Mostów
    Wpisy
    5 465
    Punkty
    241

    Domyślny

    Każdy niezadowolny może wziąć edytor , kilka sekund i samodzielnie poprawić na takie słowa i wyrażenia, które będą mu pasowały, nie widzę problemu. To są edytowalne pliki, a nie takie jak w Photoshopie czy innym sofcie.
    Współautor bloga o systemie Joomla! -> blog.elimu.pl < oraz kilku książek i artykułów o tym CMS.

  10. #19
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Niemniej, i dyskusja i wszelkie sugestie są przydatne.
    Problem z "na witrynie" to nie tylko problem tego jednego (w gruncie rzeczy nikomu do niczego niepotrzebnego wpisu - w 1.5 wyświetlała się liczba i wystarczyło). W dokumentacji tez trzeba nieraz pisać, że coś jest "w witrynie" - "na witrynie".
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  11. #20
    Debiutant
    Dołączył
    15-07-2010
    Wpisy
    2
    Punkty
    10

    Domyślny

    Od czasu gdy zainstalowałem spolszczenie nie mogę odczytać ustawień nowych modułów. Zamiast właściwej treści mam coś takiego:

    • MOD_FADEGALLERY_FIELD_WIDTH_LABLE

    Jak to naprawić?

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne tematy

  1. Język Polski joomla 1.5.21
    przez PawelJacekZ na forum Instalacja, aktualizacja, migracje
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post/autor: 28-10-2010, 18:24
  2. Język polski dla panelu administratora
    przez ja_pytam na forum Instalacja, aktualizacja, migracje
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 01-05-2009, 17:11
  3. Język polski dla 1.5.8
    przez zwiastun na forum Ogłoszenia i komunikaty
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post/autor: 16-12-2008, 17:45
  4. Język polski dla Joomla 1.5.4
    przez zwiastun na forum Ogłoszenia i komunikaty
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post/autor: 21-10-2008, 21:22
  5. Język polski dla zaplecza i frontpage
    przez kulawy na forum Tłumaczenia
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 13-06-2008, 11:26

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •