SEF Service Map v.1.0 Beta - nowy komponent
Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 52

Temat: SEF Service Map v.1.0 Beta - nowy komponent

  1. #1
    Przeglądacz
    Dołączył
    03-01-2006
    Wpisy
    82
    Punkty
    16

    Domyślny SEF Service Map v.1.0 Beta - nowy komponent

    Witam wszystkich. Właśnie wypuściłem swój pierwszy komponent:
    SEF Service Map.
    Kazdy, kto bawił się w pozycjonowanie stron zdaje sobie sprawę, jak przydatna jest dobra mapa serwisu. Ten komponent ma pomóc w tych wysiłkach, dlatego nazywa się SEF.

    Komponent składa się z głównego komponentu oraz mambotów - integratorów.
    Oto skąd można pobrać komponent:
    http://fun.kubera.org/component/opti...c,select/id,4/
    Wersja 1.0 Beta. na stronie, w dolnym menu można kliknąć w "Mapa Serwisu" i zobaczyć jak wyglada komponent.
    Na początku trzeba pobrać i rozpakować plik ZIP.
    Potem zainstalować z panelu admina komponent oraz mamboty określone jako xxxx_bot.zip
    Następnie należy opublikować mamboty.
    Do czego służą mamboty?
    Service Map buduje mapę strony na podstawie menusów jakie zdefiniowane są w serwisie. Sam w sobie nie potrafi jednak rozwikłać struktury linków i odwołań w samym już konkretnym komponencie. Do tego służą mamboty - które są napisane pod konkretny komponent. W tej chwili SEF Service Map wspiera komponenty: content, weblinks, contact, newsfees oraz simpleboard forum. Trwa dopisywanie integracji z komponentami Zoom gallery i phpshop (oraz VirueMart). Dzięki zastosowaniu mambotów, dodatkowo każdy może dopisać własnego mambota dla dowolnego komponentu, co czyni SEF Service Map komponentem otwartym. Niestety jeszcze nie mam przygotowanej dokumentacji, jak pisać własne mamboty, jednak zachecam do zobaczenia, jak są napisane już istniejące, np. com_weblinks_bot. Własnie tworzę polską dokumentację zarówno developerską jak i użytkową.

    W tej chwili komponent jest w wersji angielskiej, choć jest przystosowany do różnych wesji językowych.
    Ponieważ mój angielski niestety kuleje - rozumiem co czytam, natomiast pisanie - no cóż. Dlatego proszę o krytyczne uwagi w przypadku gdyby jakieś tłumaczenie było "lewe". Z tego samego powodu poszukuję osoby, która potrafiłaby stworzyć angielską dokumentację komponentu.

    Proszę Was o zapoznanie się z komponentem i słowami krytyki.
    Radosław Kubera.

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Wyjadacz magic awatar
    Dołączył
    19-09-2005
    Wpisy
    679
    Punkty
    39

    Domyślny

    Wreszcie ktoś, kto nie tylko używa Joomla, ale produkuje własne CMM i do tego publikuje na swojej stronie
    Co do Service Map to jest już sporo podobnych. Może zrobiłbyś tabelkę z porównaniem rożnych rozwiązań (w tym swojego) - podobną jak np. ta: http://www.joomlasite.net/content/view/13/35/ ? ;) Pewnie by się przydała niejednemu, a i Tobie też . No i może zachęci do pobierania i instalowania Twojego rozwiązania.

  4. #3
    Przeglądacz
    Dołączył
    03-01-2006
    Wpisy
    82
    Punkty
    16

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez magic
    Co do Service Map to jest już sporo podobnych. Może zrobiłbyś tabelkę z porównaniem rożnych rozwiązań (w tym swojego) - podobną jak np. ta: http://www.joomlasite.net/content/view/13/35/ ? ;) Pewnie by się przydała niejednemu, a i Tobie też . No i może zachęci do pobierania i instalowania Twojego rozwiązania.
    Dzięki za słowa uznania. rzeczywiście takich komponentów jest już kilka, więc postaram się w najbliższym czasie stworzyć takie porównanie. Tak na szybko to przewaga mojego rozwiazania nad innymi polega na dwóch aspektach:
    - otwartość - każdy może dopisać własnego mambota-integratora do dowolnego komponentu- tu raczej deweloprzy mogą się wykazać
    - istniejące już dodatkowe mamboty-integratory pozwalają na integrację niektórych komponentów z mapą serwisu, czego inne rozwiązania nie czynią. W tej chwili już powstały integratory dla phpshop, vieruemart i simpleboard. Przygotowuję integrację z phpbb i zoom gallery.
    Dlaczego tak istotna jest integracja z komponentami ? Używam komercyjnie phpshop, natomiast google zaczęły mi indeksować sklepik dopiero po stworzeniu mapy serwisu. To samo simpleboard - wcześniej się indeksowało raczej słabo.
    Gdy coś nowego powstanie w tej materii, bedę informować o tym w tym wątku. Mam nadzieję, że nikt tego nie uzna za spam.
    Pozdrawiam,
    Radosław Kubera.

  5. #4
    Wyjadacz nexus246 awatar
    Dołączył
    23-09-2005
    Wpisy
    664
    Punkty
    20

    Domyślny

    Super, gratuluję włożonej pracy i uzyskanego efektu

    A teraz slowa krytyki o którą prosisz ;) W kod się nie glębiałem, tak sobie tylko zerknąłem.

    * sefservicemap.php - jest taka tendencja do rozdzielania HTML od PHP w Mambo/Joomla (i wogóle w wielkim świecie ;)), na razie może nie do końca wdrożona ale od wersji 1.1 ponoć całość ma być tak ładnie napisana i warto się tego trzymać i wrzucić jakąś klasę,

    * pliki w administration - j.w.
    np. plik admin.sefservicemap.html.php - najpierw funkcja, troche HTML, potem klasa, wszystko wymieszane z HTML,

    W panelu adm mam takie notice w SEF Service Map Structure:
    Notice: Undefined variable: pageNav in c:\inetpub\wwwroot\praca\mcg_joomla\administrator\ components\com_sefservicemap\admin.sefservicemap.p hp on line 220
    Po opublikowaniu komponentu (wrzucilem tylko bota od kontentu) mam mase Noticów:

    Notice: Undefined offset: 2 in c:\inetpub\wwwroot\praca\mcg_joomla\administrator\ components\com_sefservicemap\sefservicemap.util.ph p on line 135

    i dalej tez undefined offsety różne w liniach:177,197,203,206,208,209,211 w tym samym pliku.

  6. #5
    Przeglądacz
    Dołączył
    03-01-2006
    Wpisy
    82
    Punkty
    16

    Domyślny

    No i jestem Ci bardzo wdzięczny.
    A niech mnie, na swoim testowym Apache wyłączyłem Noice, zostawiłem tylko warningi i errory. Dzięki za tą uwagę.
    Co do klas i rozdzielania HTML i PHP - to dobra zasada, wiem o niej. Napewno wiele w komponencie jest do zoptymalizowania i porawy, ale przecież to dopiero pierwsza edycja. Początkowo był pisany tylko dla mnie samego, tochę na kolanie, a potem doszedłem do wniosku, że może komuś się przyda, więc opakowałem to i wystawiłem. Zapewne do wersji stable będzie już większy porządek w samym kodzie. Tym bardziej że i tak komponent będzie "przekopywany" żeby stał się do końca wielojęzykowy. Jak byś mi jeszcze wytknął błedy w tłumaczeniach .

    Pozdrawiam i cieszę się, że ktokolwiek go zainstalował
    Radek.

  7. #6
    Wyjadacz magic awatar
    Dołączył
    19-09-2005
    Wpisy
    679
    Punkty
    39

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez rkubera
    ... Gdy coś nowego powstanie w tej materii, bedę informować o tym w tym wątku. Mam nadzieję, że nikt tego nie uzna za spam.
    Przy okazji jedna uwaga (nie tylko dla rkubera):
    Niniejsze forum jest jednym z elementów serwisu www.joomla.pl , a serwis ten jest zarówno DLA jak i PRZEZ użytkowników Joomla! w Polsce.
    Tym samym jeśli ktoś coś robi w związku z Joomla! i może to być przydatne dla innych - to nie musi się tłumaczyć publikując tutaj informację.
    Co więcej serwis www.joomla.pl posiada znacznie więcej możliwości aktywnego współtworzenia tego miejsca przez wszystkich zainteresowanych niż tylko to forum. Do dyspozycji jest możliwość zamieszczania wiadomości w różnych działach tematycznych, publikowania własnego bądź przetłumaczonego oprogramowania, udziału w pracach nad tłumaczeniami core Joomla! i - ogólnie - w różnych zespołach zadaniowych, ... i inne. Wystarczy wejść na stronę główną i popatrzeć - to wszystko DLA NAS i PRZEZ NAS.

    Jeszcze innymi słowy i już konkretnie: rkubera - jeśli masz ochotę, to zamieszczaj swoje dodatki do Joomla! w naszej (wspólnej) plikowni, a informacje o tym i o nowych wersjach - w wiadomościach, a jeśli masz ochotę jeszcze bardziej aktywnie się włączyć - dołącz do Zespołu.

  8. #7
    Przeglądacz
    Dołączył
    03-01-2006
    Wpisy
    82
    Punkty
    16

    Domyślny

    Witajcie
    Nowa wersja komponentu jest dostępna.
    Live demo(frontend):
    http://fun.kubera.org/component/opti...ng,iso-8859-2/
    W tej chwili dorobiłem:
    -CSS support
    -Ikony
    -krótkie opisy
    -multilanguage

    Do pobrania z działu download:
    http://fun.kubera.org/component/opti...ng,iso-8859-2/

    W przypadku upgrade zalecam odinstalowanie całości (komponentu i mambotów) i instalację w nowej wersji. Przepraszam, tylko ten jeden raz.

    Nexus246 - postarałem się dostosować do Twoich rad. Choć kod - jeszcze nie ideał, już jest bardziej uporządkowany, notices wyeliminowane, klasy potworzone. Jak zwykle czekam na opinie i krytykę.
    Obiecuję, że pierwszą wersję stable przyślę na joomla.pl do działu download.
    A teraz pozdrawiam,

    Radek.

  9. #8
    Przeglądacz
    Dołączył
    03-01-2006
    Wpisy
    82
    Punkty
    16

    Domyślny

    No to dołożyłem następny integrator - dla forum phpbb.
    Do pobrania w dziale integratorów.
    Działa dobrze niestety tylko w trybie "run as component" czyli zintegrowane z joomla! (lub mambo). W przyszłej wersji komponentu będzie obsługiwane również jako niezależne forum.
    Nie obsługuje również uprawnień, tzn. po zalogowaniu w mapie serwisu dalej widoczne są tylko kategorie i fora publiczne.
    Pozdrawiam,
    Radek.

  10. #9
    Wyjadacz magic awatar
    Dołączył
    19-09-2005
    Wpisy
    679
    Punkty
    39

    Domyślny

    Zainstalowałem, pooglądałem, zastosowałem ... ;)
    Bardzo fajny komponent.
    1. Nieco kłopotliwy w instalacji - trochę zabawy z tymi botami, ale czegóż się nie robi dla stosownej pozycji na Googlach (tak tylko trochę marudzę, choć ten problem mało istotny - widać nie miałem się do czego doczepić ...)
    2. Prosta i przejrzysta administracja
    3. Spore możliwości konfiguracji i dostosowania do własnych potrzeb i upodobań - zarówno pod kątem indeksu strony dla użytkowników, jak i pod kątem wyszukiwarek. W tym ostatnim wypadku szczególnie podoba mi się możliwość wyłączenia zarówno całych menu (modułów) jednym kliknięciem myszy, jak i poszczególnych pozycji menu - co pozwala ukryć powtarzające się linki.
    4. Działa bardzo dobrze.
    Czciałem napisać bezbłędnie, ale znalazłem jeden błąd:
    Używane są w "spisie treści" nazwy modułów zawierających menu, ale niestety dla wersji wielojęzycznych (mambelfish) - te nazwy nie są wyświetlane w wybranym języku.

    Jeśli chodzi o propozycje, to wydaje mi się sensownym, aby indeks był tworzony w oparciu o CSS, a nie o tabelki (w dodatku ze spacjami w roli wcięć dla wierszy). Tym bardziej, że jest w tym celu przewidziany arkusz CSS. Jeśli jeszcze na ekranie konfiguracji komponentu można by było sobie edytować ten arkusz - byłby mniodzio ...

    A tak przy okazji:
    Znasz komponent Google Sitemap Generator (GSG) ?
    http://forge.joomla.org/sf/go/proj1292

    Koledzy sobie wyraźnie nie radzą z poprawną obsługą SEF (mam na myśli wbudowany w Joomla SEF, a w szczególności w wersji bez mod_rewrite ).
    Natomiast Twoje boty robią to bezbłędnie.
    Może w ramach SEF Service zrobiłbyś własną - działającą wreszcie - odmianę tego komponentu?

  11. #10
    Przeglądacz
    Dołączył
    03-01-2006
    Wpisy
    82
    Punkty
    16

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez magic
    Zainstalowałem, pooglądałem, zastosowałem ... ;)
    Bardzo fajny komponent.
    Dzięki !!!
    Cytat Wysłane przez magic
    1. Nieco kłopotliwy w instalacji - trochę zabawy z tymi botami,
    Zgadzam się, ale dzięki temu komponent jest modułowy. Mam nadzieję (marzenia?) że kiedyś i inni nazwijmy to producenci komponentów bedą dopisywać swoje mamboty do mapy. byłoby miło
    Cytat Wysłane przez magic
    2. Prosta i przejrzysta administracja
    3. Spore możliwości konfiguracji ......
    Brak jest checkboxów (takich jak w większości komponentów) po lewej stronie to zaznaczania grup i np. publikowania lub odpublikowania. Może to nareszcie dopiszę i tą część kodu.
    Cytat Wysłane przez magic
    4. Działa bardzo dobrze.
    Czciałem napisać bezbłędnie, ale znalazłem jeden błąd:
    Używane są w "spisie treści" nazwy modułów zawierających menu, ale niestety dla wersji wielojęzycznych (mambelfish) - te nazwy nie są wyświetlane w wybranym języku.
    To prawda. I jest to niestety błąd? Chyba źle nazwane - raczej brak funkcjonalności MambelFisha. Powód jest banalny - nazwa menu nie jest trzymana w standardowej tablicy jako pole a jako jeden z parametrów menu. MambelFish nie tłumaczy parametrów. Może pomyslę nad stworzeniem oddzelnej tabeli z nazwami Menu - tak żeby MambelFish to zobaczył.To samo dotyczy nazwy mapy - nazwa nie zmienia się. W wesji 1.0.3. Beta już się zmienia (tej co dłasnie piszę). To jest podyktowane druga niedoskonałością Mambelfisha, ale o tym już gdzies pisałem.
    Cytat Wysłane przez magic
    Jeśli chodzi o propozycje, to wydaje mi się sensownym, aby indeks był tworzony w oparciu o CSS, a nie o tabelki (w dodatku ze spacjami w roli wcięć dla wierszy). Tym bardziej, że jest w tym celu przewidziany arkusz CSS. Jeśli jeszcze na ekranie konfiguracji komponentu można by było sobie edytować ten arkusz - byłby mniodzio ...
    Jeżeli chodzi o w"wcięcia" i tabelki to tak było pierwotnie jak piszesz. Problem polega na tym, że jeżeli nie znam ilości podmenusów jakie może zdefiniować zarządzający witryną, to mogę wyskoczyć poza te 10 zdefiniowanych w CSS. W tym układzie jaki jest, wcięcia bedą generować się i działać nadal, co najwyżej już powyżej 10 poziomu nic się nie bedzie zmieniać w stylu. A co do edycji CSS to miało być już w wersji 1.0.2 ale mi weny zabrakło
    Cytat Wysłane przez magic
    A tak przy okazji:
    Znasz komponent Google Sitemap Generator (GSG) ?
    http://forge.joomla.org/sf/go/proj1292

    Koledzy sobie wyraźnie nie radzą z poprawną obsługą SEF (mam na myśli wbudowany w Joomla SEF, a w szczególności w wersji bez mod_rewrite ).
    Natomiast Twoje boty robią to bezbłędnie.
    Może w ramach SEF Service zrobiłbyś własną - działającą wreszcie - odmianę tego komponentu?
    Tak, widziałem ten komponent. Ale .. jedno ale - dziś google są lideram. Kto wie co będzie za 2-3 lata. Mówi się, że MSN niedługo mocno wystartuje. Ten generator generuje mapę XML dla googli. Inne wyszukiwarki tego nie łapią. Chyba że się mylę?

    Zaś co do SEF to dłubię sobie na boku własny komponencik dla joomla i mambo. Te istniejące na rynku - SEF 404 i podobne mają jedną dużą wadę - tworzą sobie dynamicznie tablice przelinkowywujące - czyli link fizyczny - link wirtualny. Problem polega na tym, że jeżeli w linku istnieje jakaś zmienna generowana na czas sesji, to tablica przelinkowań przyrasta, przyrasta, przyrasta..... aż zatrzyma serwis.
    No cóż, osobiście radzę zachowac duużą ostrożność z tymi komponentami.
    No mój ma działać bez tablic i generować linki dynamicznie a nie przez mapowania i już dziś załatwia mi już jeden problem - ma możliwości zmiany nazwy komponentu " w locie", dzięki czemu przechodząc z simpleboard na joomlaboard moje linki wszystkie nadal bedą działać, bo nadal joomlaboard z zewnątrz będzie wygladać jak simpleboard. To samo phpshop- viruemart. Dodatkowo generuje 301 gdy jednak zamaskujemy zupełnie nazwe na inną, dzięki czemu nie ma problemu z duplicate content.
    No ale to na razie w testach, jak zrobię, to wystawię. troche to jeszcze zajmie. Ogólnie jest raczej rozwinięciem standardowego SEF niż zmianą filozofii. Dzięki temu nawet po drastycznym wyinstalowaniu komponentu, większośc linków (przy inteligentnym zarzadzaniu) bedzie działać ze starym SEF.
    No to tyle na razie, dzięki Magic za te słowa, biorę pod uwagę Twoje opinie przy tworzeniu następnej wersji.
    Radek.

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •