Kodowanie szablonu
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 17

Temat: Kodowanie szablonu

  1. #1
    Debiutant
    Dołączył
    16-06-2011
    Wpisy
    2
    Punkty
    10

    Domyślny Kodowanie szablonu

    Witam.
    Mam szanse nawiązać współprace przy tworzeniu stron internetowych. Znam css php itp. Takie wieksze lub mniejsze podstawy. Czyli potrafie zrobić strone i zakodować ją w sposób jaki mi odpowiada, głównie przy pomocy google. ALe mam gościa który robi strony oparte na joomla, jednak w taki sposób że szuka czegoś na wzór jego pomyśłu i podstawia pliki graficzne zmodyfikowane przez siebie. Denerwuje go zę nie ma tej pełnej swobody kiedy robimy swój wygląd w css, i właśnie do tego jestem mu potrzebny. Mam na płytce kurs ikod'a ale jest on na joomle wersji 1.0 i nie dokońca jestem pewny czy powinienem się z niego uczyć.
    A wiec czy mozecie mi polecić jakieś artykuły i poradniki dzieki którym współpraca polegająca na daniu mi pliku PSD a ja to koduje miała by szanse zaoowocować? Szukam w necie ale nic konkretnego nie moge znaleść.
    Pozdrawiam
    Stiffler

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Wizyta w księgarni - książka Pefika jest ciągle dostępna.
    W Twoje szukanie to ja nie wierzę zupełnie: w Bibliotece jest kilkadziesiąt artykułów nt. projektowania szablonów.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  4. #3
    Nowicjusz
    Dołączył
    26-03-2011
    Wpisy
    22
    Punkty
    10

    Domyślny

    Mam tą książke Joomla! Budowa i modyfikacja szablonów. Przyczytałem rozdział o tworzeniu ale jest on strasznie ubogi. Czuje się strasznie zagubiony. Może polecilibyście jakąś lepsza pozycje? Jestem w stanie jechać jutro do księgarni i kupić (mam nadzieje ze nie bedzie bardzo droga).
    Ja potrzebuje głównie prostej witryny, którą mógłbym sobie napisać sam bez cms'a. Ale zależy nam na panelu administracyjnym czyli np. zeby uzytkownik mógł dodawać pozycje w menu czy edytowac/dodwać artykuły. W tej książce troche ubogo jest to opisane, a nawet wcale.

    Mam pytanie. czy jęzeli do swojego szablony dodam w sekcji id="srodek": <jdoc:include type="message" /> to czy już z poziomu panelu bedzie można dodwać tam tekst?

  5. #4
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Z pytania Twojego wynika, że nie bardzo rozumiesz, jak działa Joomla!. No i niewiele albo nic nie poczytałeś o budowie szablonu. Wskazana przez Cię instrukcja wywołuje komunikaty systemowe.
    Do umieszczenia gdzieś na stronie własnego tekstu (poza treścią główną) może posłużyć moduł Własny HTML, ale nie sądzę, że o to Ci rzeczywiście chodzi.
    Na www.pomoc.joomla.pl jest systematyczny kurs na temat szablonów w Joomla 1.0 - jeśli gubisz się w materiałach o szablonach dla 1.5 na wiki, może warto zacząć od tego właśnie kursu.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  6. #5
    Nowicjusz
    Dołączył
    26-03-2011
    Wpisy
    22
    Punkty
    10

    Domyślny

    Aha. No faktycznie. To message mnie zgubiło, nie wiem czemu o tym pomyślałem. Ten kurs od ikod jest niesamowity. Ale czy ucząc się budowy szablonów w wersji 1.0 będe potrafił stworzyć szablon dla wersji 1.5?

  7. #6
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Nie znam kursu od ikod. Podpowiadałem kurs na www.pomoc.joomla.pl (Szablon dla Mambo i Joomla!), przy założeniu, że z jakichś względów możesz się pogubić w materiałach na wiki poświęconych szablonom dla 1.5: Poradnik: Szablony dla Joomla 1.5 - Spis treści. Między projektowaniem dla 1.0 a 1.5 jest trochę różnic, zarówno wynikających ze zmian w samym Joomla, jak i sporych zmian, które nastąpiły w obsłudze html i css przez przeglądarki. Kurs dla 1.0 jest więc nieco przestarzały, ale uczy metodycznie podstaw budowy szablonów dla Joomla.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  8. #7
    Wiarus Robster awatar
    Dołączył
    30-01-2010
    Skąd
    Częstochowa
    Wpisy
    2 136
    Punkty
    135

    Domyślny

    No i znowu autoreklama >>Kurs pisania szablonów<<
    Niemniej informacje z wiki to wymagane minimum.
    Nic co jest warte posiadania nie przychodzi łatwo.
    http://robertmatuszewski.pl

  9. #8
    Nowicjusz
    Dołączył
    26-03-2011
    Wpisy
    22
    Punkty
    10

    Domyślny

    Przeczytałem ten kurs, już mi rozjaśnił co nie co. Wiki musi poczekać na jutro. Ale mam pare pytań, na które są odpowiedzi pewnie w wiki. Jeżeli ktos ma ochote czas i cierpliwość to niech odpowie.
    Mianowicie.
    Przypuścmy że mamy klase "treść główna" która jest wykorzystywana w podstronach tj. gwarancje itp. (czysto hipotetycznie). Co gdzie i jak wstawić żebym z poziomu Panelu mógł modyfikować treśći głownej, na startej stronie i podstrone "gwarancja".

    ------------

    EDIT.
    To było glupie pytanie. Oczywiście takimi błachymi sprawami zajmuje się sama joomla. Dodatkowo przeczytałem cały kurs ze strony http://robertmatuszewski.pl/blog/joomla/kursy/. Już coś mi się rozjaśniło na ten temat i powoli brne do przodu. Jednak mam pewien problem. Moja strona nie wygląda tak samo mimo wprowadzonych modyfikacji w ostatniej częsci kursu.

    tak wyglądać powinna: http://robertmatuszewski.pl/blog/joo...-joomla-cz-1/#

    http://img59.imageshack.us/img59/2553/stronacg.jpg

    Jak widzicie moja strona ma pewne problemy. Tekst się rozciągnał poza ramy. Menu mimo wprowadzonych paddingów dzielnie się trzyma swojego partnera, bo home i **** to osobne odnośniki. Najgorsze jest to że mimo wielo prób edytowania stylu.css nic a nic się nie zmienia. wiem zę pewnymi rzeczami zajmują się konkretne klasy i tak wyczytałem że np. główną treścią bloga zajmuje sie klasa: .contentpaneopen, chociaż moge się mylić. Próbowałem ustawiać paddingi i marginesy ale tekst tak jak był rozciągniety tak nadal jest.

    Dlaczego tak jest?
    Ostanio edytowane przez Stiffler : 17-06-2011 15:06

  10. #9
    Wiarus Robster awatar
    Dołączył
    30-01-2010
    Skąd
    Częstochowa
    Wpisy
    2 136
    Punkty
    135

    Domyślny

    Padding i margin nic nie dają jeśli nie wpisałeś width. Załączyłem do kursu plik z gotowym szablonem, sprawdź czy ci się klasy zgadzają.
    Nic co jest warte posiadania nie przychodzi łatwo.
    http://robertmatuszewski.pl

  11. #10
    Nowicjusz
    Dołączył
    26-03-2011
    Wpisy
    22
    Punkty
    10

    Domyślny

    http://img815.imageshack.us/img815/4596/aaaavf.jpg

    To jest twoj gotowiec. Niestety ta sama sprawa. Oczywiście mógłbym w edytorze klepać enter w odpowiednim momencie. Ale czy klient dla którego samo wejscie w PA jest problem będzie chciał tak robić? Myśle że jakoś da sie zrobić to lepiej.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne tematy

  1. kodowanie szablonu
    przez majsterka na forum Szablony, wygląd, formatowanie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 09-03-2011, 21:37
  2. Projekt szablonu, cięcie i kodowanie
    przez Marylka na forum Szablony, wygląd, formatowanie
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post/autor: 08-12-2010, 10:52
  3. Budowa szablonu: najpierw grafika potem kodowanie
    przez allay na forum Szablony, wygląd, formatowanie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post/autor: 17-01-2010, 15:51

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •