Wielojęzyczność strony głównej - Joomla 1.6
Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 35

Temat: Wielojęzyczność strony głównej - Joomla 1.6

  1. #1
    Nowicjusz
    Dołączył
    26-06-2008
    Wpisy
    18
    Punkty
    10

    Domyślny Wielojęzyczność strony głównej - Joomla 1.6

    Witam,

    proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu, a mianowicie:

    Buduję stronę WWW opartą o system Joomla 1.6, strona ma być wielojęzyczna (konkretnie dwa języki PL i FR).
    Przebrnąłem już przez skonfigurowanie tych dwóch języków i uruchomiłem funkcjonalność dwujęzyczną w systemie Joomla, działa. Mam ikony flag na stronie, stworzyłem dwa artykuły, każdy z nich przypisany do konkretnego języka, kliknięcie na flagę polski i dostaję artykuł polski, klik na flagę francuską daje art przygotowany dla języka francuskiego. W menu głównym poczyniłem odpowiednie przypisania do nowych pozycji dla obu języków i artykułów. Niby ok...

    Problem w tym iż przed uruchomienie funkcjonalności wielojęzycznej miałem wstępnie zbudowaną stronę główną z modułem ARI Cloud Carousel umieszczonym centralnie na tej stronie, w trybie wielojęzyczności natomiast już mi się ta strona nie pokazuje. Zgodnie z instrukcjami odnośnie uruchomienia wielojęzyczności jakie znalazłem i którymi się posłużyłem mam teraz dwa zwykłe artykuły, każdy z nich robi za stronę główną dla poszczególnego języka ale w tych artykułach nie mam już modułu jaki miałem na stronie głównej.

    Docelowo chciałbym doprowadzić do sytuacji, w której mam stronę główną (lub dwie) dla poszczególnych języków, która to strona zawiera jednak moduły zwykłej strony głównej witryny Joomla (szczególnie ARI Cloud Carousel).

    Proszę o pomoc, będę wdzięczny za wszelkie wskazówki, które mogą mi pomóc doprowadzić do pożądanego rozwiązania.


    Serdecznie pozdrawiam.
    Pozdrawiam - Obcy.

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Nowicjusz
    Dołączył
    26-06-2008
    Wpisy
    18
    Punkty
    10

    Domyślny

    Nikt się nie odniesie?
    Wiem że na forum jest dużo tematów dotyczących wielojęzyczności ale żaden z nich nie odpowiada na mój problem, poza tym w większości dotyczą one joomli 1.5 i dodatku joomfish.

    Może jednak ktoś wie o co w tym biega i udzieli mi pomocy? Bardzo byłbym wdzięczny :-)
    Pozdrawiam - Obcy.

  4. #3
    Senior moje awatar
    Dołączył
    08-01-2008
    Skąd
    Silesia
    Wpisy
    6 057
    Punkty
    188

    Domyślny

    Czemu dwa osobne artykuły? Jak masz włączoną wielojęzyczność, to podczas dodawania artykułu masz podwójny formularz - dodajesz jeden artykuł w kilku językach.
    Na pewno masz wszystko dobrze ustawione?
    Webdeveloper do usług ;)

  5. #4
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    @moje - nie pomyliło Ci się z Joomfish?
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  6. #5
    Nowicjusz
    Dołączył
    26-06-2008
    Wpisy
    18
    Punkty
    10

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez moje Zobacz wiadomość
    Czemu dwa osobne artykuły? Jak masz włączoną wielojęzyczność, to podczas dodawania artykułu masz podwójny formularz - dodajesz jeden artykuł w kilku językach.
    Na pewno masz wszystko dobrze ustawione?
    JoomFisha nie znam za dobrze ale z tego co widzę w joomli 1.6 przy wykorzystaniu wbudowanej standardowo w to wydanie funkcjonalności: wielojęzyczność - artykuły tworzy się raczej osobno dla każdego języka.

    Co do głównego problemu, z którym się borykałem i o który pytałem na początku tego tematu to już sobie poradziłem, jak znajdę chwile to opiszę rozwiązanie dla potomnych ;-)
    Pozdrawiam - Obcy.

  7. #6
    Nowicjusz
    Dołączył
    26-06-2008
    Wpisy
    18
    Punkty
    10

    Domyślny

    Zgodnie z obietnicą... dla potomnych:
    Jak uruchomić sprawnie i poprawnie wielojęzyczność w joomla 1.6

    Logujemy się do zaplecza naszej strony i następnie:

    1. Ustawienia języków:

    Klikamy w menu: Rozszerzenia->Języki->Treści (zakładka)

    Tutaj dodajemy wpisy dla wszystkich języków, w których nasza strona ma funkcjonować
    (ja dodałem francuski i polski)

    Wpisy można dodać nawet wtedy gdy nie mamy jeszcze doinstalowanych paczek językowych. Wpisy te dodajemy według poniższego schematu:

    01.jpg

    Tytuł: Polish (tą nazwę zobaczymy na liście rozwijanej "Język" przy tworzeniu kategorii artykułów w punkcie 2)
    Nazwa rodzima: Polski
    Kod języka w URL: pl
    Przedrostek obrazka: pl
    Znacznik języka: pl-PL (przykładowo dla języka francuskiego: fr-FR, włoskiego: it-IT)
    Status: Opublikowano

    Więc załóżmy że mamy w tym miejscu wpis dla dwóch języków, PL i FR.

    2. Kategorie artykułów:

    Klikamy w menu: Artykuły->Kategorie

    Tutaj zakładamy nowe kategorie dla naszych artykułów:

    - Wszystkie języki
    - Język polski
    - Język francuski

    Ja założyłem trzy kategorie:
    Wszystkie języki - w tej kategorii przypiszę artykuły które mają być publikowane zawsze niezależnie od wyboru języka na stronie (w każdym języku).
    Język polski - artykuły dla języka polskiego.
    Język francuski - artykuły dla języka francuskiego.

    Kategoria "Wszystkie języki":
    02.jpg

    przy zakładaniu kategorii zwróćmy uwagę na listę rozwijaną "Język", w tym wypadku ustawiamy: Wszystkie.
    Dla kategorii "Język polski" ustawimy z listy rozwijanej: Polish.
    Dla kategorii "Język francuski" analogicznie: French.

    3. Menu i strona główna dla każdego języka.

    Aby nasza strona oparta o Joomla 1.6 funkcjonowała poprawnie w wielu językach, musimy stworzyć dla każdego przewidzianego przez nas języka nowe menu oraz nową stronę główną.

    Klikamy w menu: Menu->Projektant menu

    Standardowo po instalacji czystego joomla 1.6 mamy tam jeden wpis: Main menu
    Nie usuwamy tego!

    Zakładamy dla każdego języka który zaplanowaliśmy nowe menu (w moim przypadku będzie to Menu główne dla j. polskiego i Menu prin****l dla j. francuskiego)

    03.jpg

    Następnie klikamy w menu: Rozszerzenia->Moduły

    Tutaj odnajdujemy moduł odpowiedzialny za wyświetlanie naszego standardowego menu i wyłączamy publikację dla tego modułu.

    04.jpg

    Następnie musimy utworzyć dwa nowe moduły wyświetlające na stronie nasze dwa nowo stworzone menu.
    Możemy to zrobić za pomocą funcji: Skopiuj - wcześniej zaznaczając moduł, dla którego wyłączyliśmy publikację (Main menu).

    Edytujemy dwa nowo powstałe moduły i zmieniamy trzy parametry:

    Tytuł (tutaj wpisujemy tytuł naszego menu w odpowiednim języku oczywiście)
    Język (z listy rozwijanej wybieramy odpowiednio język dla danego menu)
    Wybierz menu (z listy rozwijanej wybieramy odpowiednio, z jakim menu chcemy powiązać dany moduł)

    05.jpg


    4. Dodatek Filtr języków.

    Klikamy w menu: Rozszerzenia->Dodatki

    Tutaj odszukujemy dodatek: System - Filtr języków (domyślnie niepublikowany)
    i włączamy publikację dal tego dodatku.

    06.jpg


    5. Moduł Przełącznik języka.

    Klikamy w menu: Rozszerzenia->Moduły

    Tutaj dodajemy nowy moduł typu: Przełącznik języka.

    07.jpg

    Nadajemy mu tytuł oraz ustalamy jego pozycję na stronie, moduł wyświetli nam flagi naszych języków które pozwolą przełączać język naszej strony odwiedzającym.

    6. Dogrywamy wszystkie paczki językowe.

    W tym punkcie nadszedł czas, aby dograć paczki językowe (tłumaczenia Joomla 1.6) dla poszczególnych języków.

    Paczki możemy pobrać ze strony: http://community.joomla.org/translat...nslations.html

    Po pobraniu odpowiednich tłumaczeń dogrywamy je do systemu Joomla poprzez: Rozszerzenia->Instalacje


    7. Tworzymy strony główne dla poszczególnych języków.

    Klikamy w menu: Menu->Projektant Menu

    następnie klikamy menu dla danego języka i tworzymy nową pozycję menu według poniższych wytycznych:

    - Typ pozycji menu: Artykuły wyróżnione - przegląd
    - Tytuł menu: Strona główna (nazwa zależna od języka, najlepiej użyć nazwy w danym języku)
    - Strona domyślna: TAK
    - Język: Polish (ustawiamy odpowiednio dla danego języka, tutaj akurat dla j. polskiego)

    (poniższe wartości ustawione są jak domyślnie, oczywiście można dowolnie ustalić)
    - Pozycji głównych: 1
    - Pozycji pozostałych: 3
    - Kolumn: 3
    - Liczbo odnośników: 0

    08.jpg


    Po stworzeniu stron głównych dla poszczególnych menu funkcjonalność wielojęzyczna jest uruchomiona. Możemy tworzyć artykuły dla każdego języka i wszędzie gdzie to jest możliwe wykorzystywać przełącznik "Język" aby definiować daną treść dla któregoś z języków.

    Pozdrawiam.
    Attached Images Attached Images
    Ostanio edytowane przez zwiastun : 03-09-2011 17:46
    Pozdrawiam - Obcy.

  8. #7
    Bywalec
    Dołączył
    22-03-2009
    Skąd
    Pomorskie
    Wpisy
    101
    Punkty
    10

    Domyślny

    Witam,
    Ja mam jeszcze pewne pytanie do wielojęzyczności.
    Czy da się wykonać podwójne metadane dla strony w zależności od języka? Chodzi mi o słowa kluczowe, streszczenie?

  9. #8
    Nowicjusz
    Dołączył
    19-06-2006
    Wpisy
    20
    Punkty
    39

    Domyślny

    Nie trzeba robić oddzielnych menu, można w jednym menu stworzyć pozycje dla dwóch (lub więcej) języków i to działa, sprawdziłam.

  10. #9
    Nowicjusz
    Dołączył
    26-06-2008
    Wpisy
    18
    Punkty
    10

    Domyślny

    Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, pewnie pytanie już nieaktualne...
    Co do odpowiedzi to niestety nie mam w tym temacie wiele do powiedzenia, krótko mówiąc nie wiem czy metadane można rozdzielić w jakiś sposób, prawdopodobnie nie, ale pewny nie jestem.
    Pozdrawiam - Obcy.

  11. #10
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Metadane ustalamy na stronie Rozszerzenia -> Języki - >Treści
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne tematy

  1. Joomla a wielojęzyczność
    przez ircykk na forum Administracja - ogólne
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post/autor: 22-04-2010, 16:52
  2. Wielojęzyczność
    przez Piotrwusek na forum Administracja - ogólne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 19-03-2008, 01:57
  3. wielojęzyczność
    przez witciech na forum Administracja - ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post/autor: 07-03-2008, 19:02
  4. wielojęzyczność?
    przez oisac na forum Administracja Joomla!
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 09-09-2007, 13:43
  5. Wielojęzyczność strony
    przez Mimizu na forum Administracja Joomla!
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 29-06-2006, 13:26

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •