Wydajnośc - optymalizacja - szybkość ładowania
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 13

Temat: Wydajnośc - optymalizacja - szybkość ładowania

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    26-06-2006
    Skąd
    Przemyśl (to sam)
    Wpisy
    138
    Punkty
    12

    Wydajność - optymalizacja - szybkość ładowania

    Witam, szukałem nieco na ten temat i ....
    proszę o radę, otóż jakie są sposoby (trudne/łatwe/średnie), aby przyspieszyć wczytywanie się stron opartych na Joomla!
    Z tego co już przestestowałem to wiem, że
    a) mało fotek, animacji etc. - jak juz to zoptymalizowane na max'a + dobry format
    b) wyłączenie wewnętrzych statystyk
    c) wyłączenie niepotrzebnych (czyt. bajeranckich) modułow i komponentów
    d) unikanie zewnętrzych plików (lepiej wszystko trzymać u siebie na serwerze (?))
    e) dobry serwer (tak o tym tez trzeba pamiętać)

    i.... znacie jeszcze inne sposoby? (proszę o poważne podejście do tematu ;))
    Ostanio edytowane przez mboy : 15-12-2006 00:03

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    niec noweg poza tym do dla zwyklych stron, moze tyle zeby uzywac SEF opartego na mod_rewrite z niewielka iloscia regul (czyli standardowego), po ustawieniu wszystkiego w CSS mozesz pousuwac puste linie i powrzucac reguly do jednej linii, ale to juz onanizm

    - z przydatnych bajerow do joomla jest bot "optimize tables" ktory codziennie nam baze optymalizuje

    - co do bazy danych to najszybciej leca zapytania SQL jezeli masz baze na localhost, tylko nie wiem czy w tym wypadku joomla umie pominąć serwer dns czy to jeden kit (mam na mysli uzyskiwanie polaczenia)

    - co do bajeranckich modulow to mozesz sie nie krepowac, byle by ten bajer byl u ciebie na serwerze, unikac wszystkiego co z obcych stron:
    # pogoda
    # kursy walut
    # bannery ktore maja kod pobierajacy obrazek z zewnatrz (bannerki trzeba rozebrac -> grafike zapisac u siebie i linka wklepac do com_banners)

    - warto rowniez zabezpieczyc formularze kodem captcha, nie koniecznie ladowac cale security_images , sa prostsze skrypty (i bez ukrytych linkow do wlasciciela)

  4. #3
    Bywalec
    Dołączył
    26-06-2006
    Skąd
    Przemyśl (to sam)
    Wpisy
    138
    Punkty
    12

    Domyślny aha..znalazłem

    znalazłem jeszcze cośik takiego : joomla performance booster
    --> http://www.joomlatwork.com/index2.ph...ge=0&Itemid=27

    Miał ktoś z tym do czynienia? (..) bo ponoć optymalizuje na max'a - wg opisu "The component actual creates an cache environment around Joomla. Please notice that this is a different caching mechanism that is default available within Joomla (...) and has drammaticly increased the performance of the website"
    ----------
    Co oznaczał zwrot - w kontekście tematu postu:
    "SEF opartego na mod_rewrite z niewielka iloscia regul"
    ---------
    Czy bot "optimize tables" - ma wpływ tylko na wielkość bazy, czy także na szybkość reakcji na zapytania etc.
    Ostanio edytowane przez mboy : 14-12-2006 11:51

  5. #4
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    SEF/SEO -> Search Engine Friendly / Search Engine Optimalisation (dotyczy adresu URL)
    to sa mechanizmy skracania adresu URL ktore go tlumacza w locie, napopularniejsza, najwydajniejsza i najbezpieczniejsza metoda jest plik .htaccess i uzycie mod_rewrite (modul serwerow Apache) tam sa podane regulki oparte na klasycznych wyrazeniach regularnych i one mowia mniej wiecej co ma na co pozamieniac w naszym adresie. To co serwuje joomla na dziendobry jest dobre i wystarczajace, ale sa i tacy co chcieliby zamiast
    http://forum.joomla.pl/forum/newrepl...uote=1&p=27033
    miec:
    http://forum.joomla.pl/post_27033/od...ez_cytatu.html
    lub inne wariacje i takie mechanizmy sa ale:
    - uzywaja duzej ilosci regulek (jak znajdziesz w adresie "xxx" podmien na "yyy") i oczywiste jest ze przy kilkudziesieciu regulach formatujacych nasze URLe moze zaczac byc odczuwalny spadek mocy szczegolnie jezeli do tego wynalazku ktos dorobi bota, ktory podmienia nam wszystkie linki w tekstach w jednej operacji, wtedy np masz 17 tysiecy zapytan do bazy w ciagu minuty i zamykaja ci serwis (i slusznie)
    - uzywaja wlasnej malej bazy danych (w postaci dodatkowych tabel w bazie joomla) i tam sobie trzymaja wszystkie regulki, tyle ze wtedy kazdy user generuje conajmniej 3 razy wiecej zapytan do bazy, co przy kilkuset uzytkownikach online robi sie uciazliwe

    ---
    jedno i drugie

  6. #5
    Bywalec
    Dołączył
    26-06-2006
    Skąd
    Przemyśl (to sam)
    Wpisy
    138
    Punkty
    12

    Domyślny

    Rybik, chyle czoła...nad Twą wiedzą, aż dziw bierze że masz czas odpisywać... Pozdrawiam i dzięki

    ----------------------------
    Jak zmierzyć wydajność (szybkość) po zaznaczenie opcji "GZIP Page Compression" w Global Configuration ?
    chyba sam sobie odpowiem (na w/w pytanie:
    TEST (wersja ANG): http://www.whatsmyip.org/mod_gzip_test/
    -----------------------------

    apropo .. Redukcja transferu (wersja PL): http://www.mambopl.com/content/view/310/48/
    Speed up your website (wersja ANG): http://www.joomlaya.com/content/view/213/83/

    Ostanio edytowane przez mboy : 15-12-2006 00:13

  7. #6
    Przeglądacz
    Dołączył
    04-09-2006
    Skąd
    Poznań/Gniezno
    Wpisy
    95
    Punkty
    10

    Domyślny

    a ja w konfiuguracji podmienielem nazwe htacces i zrobilem translakcja adresu url to to samo co te seo !? mam euro weather mowisz zeby wylączyc ?

    ogolnie to luknij i doradz cosik acmilan24.com

    na razie mamy gdzies klo 1000 wejsc na dzien w meczu 1500


    aha pytanie czy wlaczyc schowek cashe wkonfiguracji i czy uzywac chash dla artykolow


    i site map ustawic na daily czy weekly ?? i jaka hierarchia?



    no i wlasnie jeszcze jedno pytanie bo docelowo bede mial kolo 10 buttonow gorna reklama i 2 srodkowe to lepiej dac na swoj serwer orotacyjne niz z linka zew ? nie wplynie mi to na zrzeranie transferu bo wsadzilem baner na serwa i przez 2 dni mial 15 tys wywolan ??


    i ostatnia edytka bo mi sie przypomnialo chcialbym zalozyc kanaly rss oplaca sie to wogole i jak to sie przeklada na transfer???
    Ostanio edytowane przez czarofnik : 15-12-2006 01:36
    Kazdy wie, że jest coś czego nie da się zrobić, ale przychodzi ktoś kto nie wie, że się nie da i robi to !
    Albert Einstein

  8. #7

    Domyślny Jedna czy kilka baz danych?

    Witam, odświeżę nieco temat. Czy zastosowanie kilku baz danych jest niezbędne w przypadku, powiedzmy portalu gdzie będzie galeria zdjęć i forum? Czy Joomla! może się dobrze sprawować w takim przypadku gdy ma do dyspozycji standardowo 1 bazę?

  9. #8
    Wiarus
    Dołączył
    14-12-2007
    Wpisy
    2 025
    Punkty
    66

    Domyślny

    a kto tu mówił o kilka bazach danych ?
    ilu masz uzytkowników, ile odwiedzin dziennie, jak duża jest baza danych?

    generalnie jeśli myślisz o kilku bazach danych to tylko na kilku maszynach. wtedy możesz ruch podzielić na dwa różne serwery.
    ale Ty pewnie masz po prostu źle zoptymalizowaną, małą stronę która się wolno ładuje

  10. #9
    Tutaj nikt, ale tutaj już tak,
    http://forum.joomla.pl/showthread.ph...enie+transferu
    post nr. 6
    i to w raczej prześmiewczej formie. Wkleję wypowiedź

    Cytat Wysłane przez icek_klezmer Zobacz wiadomość
    czasem wnosi. zabrałes sie za tworzenie serwisu z iscie hurra optymistcznym założeniem że wszystko będzie pieknie i cudnie.

    nie zadałeś sobie trudu poczytania o tym Joomla! jak to działa jak wykorzystywany powinien być.

    chocby to, że korzysta z jednej bazy danych a nie setek jak wp.pl i że coś te bazy danych kiedyś zajeździ. ale co tam - wszystko na hurra - będziemy najlepsi bo mamy najwięcej odjechanych komponentów.

    jak już stać was na niektóre komponenty to jako webmaster / informatyk, posiadając wiedzę elementarna można było to rozdzielić na autonomiczne serwisy a potem połaczyć jakimś synchronize usererm albo multisajtem ale po co ? przecież nie masz wiekszej ilości baz danych do wykorzystania poza tą jedną ... Dodaj tam jeszcze supermarket on line ze wszystkim czym tam handlujecie i TurkTube [roszczę sobie prawa autorskie do tego określenia] [dla nie wtajemniczonych Seyret ] - i bedziesz miał najlepszy portal na swiecie.

    nie wnosi ? to tylko Twoja opinia na krytykę - inny zastanowi się zanim coś klepnie.

    - aż się popłakałem ... jesli wiesz co mam na myśli.

    pozdrawiam

    Icek Klezmer [Troll]
    Pan Icek ma język ostry, ale wiedzę swoją posiada, więc wydawało mi się, że jak ktoś zamierza mieć nieco bardziej rozbudowaną stronkę, to warto pomyśleć zawczasu o zainstalowaniu jej na kilku bazach, tzn. poszczególne części składowe oczywiście. Stronki jeszcze nie ma w necie, testuję na kompie domowym, ale przejrzałem forum i znalazłem wyżej zamieszczony post, dlatego pytam wcześniej. Z kolei w innym wątku rkubera wypowiadał się krytycznie o multisitach stąd pytanie.
    Co do wielkości strony to oczywiście nie wiem jak to będzie. Załóżmy że 100 000 wizyt na miesiąc po jakimś czasie(tyle userów mają konkurencyjne stronki, a z założenia chciałbym być lepszy LOOOL!), forum, galeria z możliwością dodawania zdjęć. Właśnie chciałbym dobrze zoptymalizować Joomlę!, stąd pytanie

  11. #10
    Wiarus
    Dołączył
    14-12-2007
    Wpisy
    2 025
    Punkty
    66

    Domyślny

    100k miesiecznie
    3.3k dziennie
    srednio na dobe koło 2,2-2,3 odwiedziny dziennie.
    generalnie do tego wystarczy Ci jeden dobrze zoptymalizowany serwer dedykowany ( lub czasem nawet dobre konto shared) plus dobrze zoptymalizowana strona ( używanie np mod_php mocno obniża wydajność strony). niektóre moduły statyczne można np na stałe wkleić w szablon i tak dalej.

    metod jest wiele.

    generalnie - jak najmniej komponentów, jak najmniej dodatków - dobra strona (ostatnio coraz częściej się o tym przekonuje) to max 2 komponenty i pare modułów. szablon lekki, maksymalnie oparty na css (minimalna ilość grafik) i masz serwis ktory da radę ze 100 000 odwiedzin

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •