Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Wyniki 11 do 20 z 31

Temat: Witryny z szablonami pozbawionymi tabel (opartymi na CSS, DIV)

Debiutant
    Wpisy
    3
    Punkty
    10

Domyślny

Jeden przykład: www.zhdd.szczecin.pl

XHTML 1.0 Transitional: nie przechodzi sprawdzenia (na moje oko uwagi są do kodu generowanego przez dodatek MultiThumb),
    CSS: valid.

2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna

Pochwał
    setki
    Wiarus Jac awatar
    Wpisy
    1 266
    Punkty
    174

Domyślny

Cytat Wysłane przez bumtu Zobacz wiadomość
    Jeden przykład: www.zhdd.szczecin.pl

XHTML 1.0 Transitional: nie przechodzi sprawdzenia (na moje oko uwagi są do kodu generowanego przez dodatek MultiThumb),
    CSS: valid.
    Na moje oko masz w kodzie mnóstwo tabel.
    Zainteresuj się projektem www.a8ejoomla.com.
    Zapracowany po uszy, cały czas kilka projektów na tapecie.
    Od 2005 roku indywidualne projekty Joomla - www.studioalfa.pl.
    Polecam darmowe templatki Joomla.

Nie pomagam w kwestiach związanych z Joomla na Facebooku! Forum Joomla jest tutaj.

Debiutant
    Wpisy
    3
    Punkty
    10

Domyślny

To oczywiście tabele związane z funkcją PHP mosMainBody().
    Na moje oko, w kodzie większości prezentowanych tu stron są tabele związane z tą funkcją,
    jak np. tabela contentpaneopen. Zdecydowałem się zapodać przykładzik, bo (1) struktura strony oparta jest na divach,
    (2) moduły są też na divach, a nie w tabelach.

Chyba, że mówimy tylko o witrynach bez żadnego znacznika <table>, wtedy, ok, poddaję się...

Wiarus Jac awatar
    Wpisy
    1 266
    Punkty
    174

Domyślny

Wszystko się zgadza. Standardowa Joomla daleka jest od ideału.
    Dlatego podałem Tobie linka do projektu, który pozwala na wyeliminowanie również i tych tabel.

Nie pomagam w kwestiach związanych z Joomla na Facebooku! Forum Joomla jest tutaj.

Nowicjusz
    Wpisy
    17
    Punkty
    10

Witam:)

Chciałbym dołączyć moją skromną cegiełkę do szablonów pozbawionych (na ile się da) tabel. Moja strona firmowa - http://e-infonet.eu. Pełna walidacja, tabele zachowane jedynie w strukturze artykułów (contentpaneopen, itp.). Zresztą pracujemy i nad tym.

Pozdrawiam
    Łukasz
    Ostanio edytowane przez Łukasz Macuga : 05-11-2007 02:21

Senior zwiastun awatar
    Wpisy
    26 812
    Punkty
    1096

Domyślny

Nad "tym" niekoniecznie trzeba pracować. Pooglądaj źródła na www.pomoc.joomla.pl albo www.demo.joomla.pl - tabele zostały jedynie tam, gdzie jest to uzasadnione!

Nowicjusz
    Wpisy
    17
    Punkty
    10

Domyślny

Witam ponownie
    Zauważyłem że każda prezentowana tu strona ma "te" tabelki ale zastanawiam się czy byłaby możliwa ich całkowita eliminacja. Przeglądam katalog components/com_content i w chyba spróbuję tam pogrzebać, najwyżej się strona rozsypie
    Pozdrawiam
    Łukasz

Bywalec
    Wpisy
    333
    Punkty
    31

Domyślny

Cała filozofia dzielenia na szpalty oparta jest na tabelkach. Tabele często są rozsypane jest to po całym pliku. Dodatkowo część elementów zdefiniowanych jest w joomla.php. Kod jest na prawde mało reformowalny ;). Mnie się marzy wszystko na patTemplate, ale tego nawet w 1.5 jeszcze nie widziałem. A szkoda.
    pozdrowienia,
    Marek K.

Wiarus Jac awatar
    Wpisy
    1 266
    Punkty
    174

Domyślny

Przykład bardzo prostej strony na Joomla (zero tabel): www.qbatura.info

Senior zwiastun awatar
    Wpisy
    26 812
    Punkty
    1096

Domyślny

1. Zero tabel nie jest żadnym ideałem, do którego należy dążyć. Tabele są takim samym elementem dokumentów, także HTML, jak każdy inny. rzecz w tym, czy są stosowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Jeśli prezentujemy dane tabelaryczne to naturalnym sposobem prezentacji jest tabela (z drobną uwagą - niektóre dane w dokumentach tekstowych można formatować tabulatorem bez korzystania z tabel, aktualnie w CSS2 możliwości takiej w zasadzie nie ma. w zasadzie, bo można skorzystać ze znacznika pre, ale to uciążliwe).

2. Problem z tabelami w Joomla polega na zastosowaniu ich do rozmieszczania treści (czyli formatowania układu):
    a) w szablonach
    b) w kodzie
    W szablonach to dziś tylko kwestia umiejętności projektanta. CSS pozwala się obyć bez tabel użytych w nie swojej roli.
    W kodzie - gorzej. Ale - takie rozwiązanie mamy zastosowane na witrynie pomocy i demo, można skorzystać ze zmodyfikowanego wydania Joomla - http://www.demo.joomla.pl/content/view/34/26/ - Accessible Joomla! - http://www.a8ejoomla.com, co już pokazywał tu Jac
    Autorzy projektu dokonali licznych zmian w kodzie, eliminując tabele i javascript. Oczywiście, rozwiązanie nadal można doskonalić w szczegółach.

W przypadku modułów problem tabel został rozwiązany w Joomla! jeszcze zanim był Joomla. Wystarczy zastosować odpowiedni argument style w funkcji LoadModues w szablonie.

Kłopot sprawiaja rozliczne komponenty, gdzie nadal królują tabele, ale i to się zmienia.

Marzenia o patTemplate trzeba odłożyć, niestety lub stety ad acta. W Joomla 1.5 zachowano możliwość korzystania z patTemplate tylko ze względu na kompatybilność wstecz. CoreDev po głębszych analizach wycofało się z zamiaru oparcia modelowania szablonów za pomocą patTempate. Zastosowany w J! 1.5 wzorzec projektowy MVC (Model-Widok-Kontroler (sterownik) - jeśli będzie konsekwentnie stosowany w rozszerzeniach - wydziela kod warstwy widoku (a szerzej interfejsu użytkownika) do odrębnych skryptów, co da pełne podstawy do rzeczywiście elastycznego korzystania z html i css tudzież systemów szablonów.
    3. Przykład jest bardzo dobry. Ale proszę go zastosować do rozbudowanej witryny. Na niewielkiej witrynie, jak przykładowa, osiągnięcie takiego efektu - przy wykorzystaniu projektu a8e to po prostu pikuś!

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Reguły pisania