Samoistne uruchamianie się funkcji PRZEBUDUJ MENU i niszczenie kolejność pozycji menu
Wyniki 1 do 9 z 9

Temat: Samoistne uruchamianie się funkcji PRZEBUDUJ MENU i niszczenie kolejność pozycji menu

  1. #1
    Nowicjusz piollo awatar
    Dołączył
    25-11-2009
    Skąd
    Warszawa
    Wpisy
    29
    Punkty
    16

    Domyślny Samoistne uruchamianie się funkcji PRZEBUDUJ MENU i niszczenie kolejność pozycji menu

    Witam koleżanki i kolegów

    W tym tygodniu już co najmniej cztery razy w nieokreślonych bliżej okolicznościach NIEKONTOLOWANE uruchamianie się funkcji PRZEBUDUJ w zapleczu Joomla 2.5.7. Na początku nie wiedziałem jaka jest tego przyczyna, po prostu ni z tego ni z owego nagle zmieniała się kolejność pozycji menu (na pewno nie wciskałem przycisku przebuduj!). Dopiero po testach wyszło mi, że jest to efekt tej funkcji i automatycznego jej uruchamiania się, ponieważ wynik pozycji menu zawsze jest ten sam - zgodnie z przeznaczeniem funkcji przebuduj. Najciekawsze jest to, że link do strony głównej, gdzie jest uruchomiona funkcja PRZEGLĄD ARTYKUŁÓW WYRÓŻNIONYCH, czyli tak jak jest domyślnie w Joomla, wędruje na sam koniec menu - na ostatnią pozycję! Ale nie to jest najważniejsze... PYTANIE: DLACZEGO CO JAKIŚ CZAS FUNKCJA PRZEBUDUJ SAMODZIELNIE ROZWALA MI RĘCZNIE USTAWIONE POZYCJE MENU?! Co może być przyczyną? Baza MySQL? Napomknę, że niestety mam serwery na ukochanym przez Joomle home.pl ;) No ale nigdy nie miałem problemów z bazami danych na home.pl

    Przy okazji odkryłem jeszcze inny problem w Joomla 2.5.x, którego nie miałem nigdy w Joomla 1.5.x. Pośrednio jest on powiązany z tematem wątku, ponieważ dotyczy ROZWALAJĄCYCH SIĘ POZYCJI MENU!
    Otóż nie można ręcznie ustawić kolejności pozycji menu za pomocą dyskietki (wpisanie ręczne pozycji menu i wciśnięcie "save"). Coś się dzieje, ale na pewno kolejność pozycji menu nie jest taka jak ustawiłem ręcznie. Oto przykład:

    To jest kolejność pozycji po wspomnianym już SAMODZIELNYM uruchomieniu się funkcji PRZEBUDUJ (zniszczona koleność pozycji przez Joomlę):
    Przechwytywanie1.PNG

    No dobra... skoro już się pozycje posypały (nie wiadomo czemu?), to ustawiam je ręcznie jeszcze raz:

    1. Witamy
    2. Aktualności
      1. Ogłoszenia
      2. Warsztaty
      3. Atrakcje
      4. Archiwum

    3. Kontakt
      1. Kontakty


    Przechwytywanie2.PNG

    Wciskam dyskietkę i co...?
    Przechwytywanie3.PNG
    ...Gucio!

    A czy tylko ja mam problem z tym, że nie mogę też szybko przesunąć pozycji menu na pierwsze lub ostatnie miejsce na danym poziomie hierarchicznym menu? Kiedyś wystarczyło wpisać "1" lub "0", aby przesunąć pozycję menu na początek listy, albo wpisać "999", aby przesunąć na koniec listy... teraz w Joomla 2.5.x od początku używania mam z tym problem - na pewno jest to powiązane z tym, że coś nie prawidłowo działa u mnie ręczne ustawianie pozycji za pomocą "dyskietki". Mogę przestawiać pozycje do zaplanowanej struktury tylko za pomocą strzałek góra/dół, ale czasem to dużo klikania, żeby przejść przez całe menu w górę ;) i chciałem użyć szybszych metod, które akurat u mnie szwankują Proszę o pomoc, w czym może tkwić problem?

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Senior Gall Anonim awatar
    Dołączył
    19-10-2010
    Wpisy
    6 947
    Punkty
    447

    Domyślny

    Pytanie zasadnicze - czy strona jest po migracji?

  4. #3
    Nowicjusz piollo awatar
    Dołączył
    25-11-2009
    Skąd
    Warszawa
    Wpisy
    29
    Punkty
    16

    Domyślny

    nie, jest to świeża kopia zainstalowana od zera w wersji 2.5.6 i upgradeowana ostatnio automatycznie do 2.5.7

  5. #4
    Nowicjusz piollo awatar
    Dołączył
    25-11-2009
    Skąd
    Warszawa
    Wpisy
    29
    Punkty
    16

    Domyślny

    Jesu! Nawet kiedy zrobiłem drugie menu z aliasami do menu ustawiającego strukturę strony, to również NIE MOGĘ POD ŻADNYM POZOREM UŻYWAĆ USTAWIANIA KOLEJNOŚCI MENU ZA POMOCĄ WPISYWANIA LICZB W KOLUMNIE KOLEJNOŚĆ I ZAPISYWANIA JEJ ZA POMOCĄ IKONKI "DYSKIETKI"!!!
    W J!1.5 w życiu nie było z tym problemów na tych samych serwerach, na tej samej bazie danych... coś jest ewidentnie spierniczone w skryptach! Wszystko się również wali, gdy użyję narzędzia Przenieś/Kopiuj na dole strony konfiguracji menu. Gdy przeniosę np. jakieś pozycje z innego menu, menu docelowe rozpiernicza się - a co najgorsze, strona HOME, która prowadzi do przeglądu artykułów (tak jak oryginalna struktura Joomla), zawsze wędruje gdzieś na koniec menu - tak więc link do strony domowej mam co jakiś czas gdzieś pod koniec menu, zamiast na pierwszej pozycji! Próba wpisania "0" [zero] i wciśnięcia dyskietki - nic nie daje! Mogę tylko przesuwać strzałkami góra/dół - wtedy jest OK. Ale wkurza mnie przesuwanie kilkanaście/kilkadziesiąt pozycji w górę za każdym razem, gdy zrobię jakieś operacje na menu, które jest rozwalają w drobny mak! Moim zdaniem wszystkiemu jest winna GŁUPIA (moim zdaniem) funkcja "PRZEBUDUJ/REBUILD" [onclick="Joomla.submitbutton('items.rebuild')"], która najwyraźniej jest jakoś wywoływana gdy się kliknie "DYSKIETKĘ" [onclick="Joomla.tableOrdering('a.lft','desc','');"]. Czy tylko ja mam ten problem, czy ktoś ma podobne objawy? Nie wiem, gdzie szukać rozwiązania? Czy można jakoś "wyłączyć" funkcjonalność "rebuild"?

    Edit:
    Jeżeli ktoś jest zainteresowany powyższymi objawami (szczególnie osoby, które czynnie biorą udział w projektowaniu kolejnych wersji Joomla, programiści, bardziej biegli informatycy niż ja), to z przyjemnością udostępnię dostęp administratorski do mojej strony. Jest to nadal wersja testowa serwisu, więc można się pobawić z menu i zobaczyć jak to działa na własne oczy...
    Ostanio edytowane przez Bazyl : 06-11-2012 10:45

  6. #5
    Nowicjusz piollo awatar
    Dołączył
    25-11-2009
    Skąd
    Warszawa
    Wpisy
    29
    Punkty
    16

    Jak rozwala się menu w J!2.5.x po zapisaniu kolejności ikonką "dyskietki"

    Najpierw zresetowałem menu wciskając PRZEBUDUJ/REBUILD. Oto co widać po przebudowaniu menu:
    Przechwytywanie01.jpg

    Ustawiam zatem kolejność 1,2,3... w odpowiednie pola tekstowe w kolumnie KOLEJNOŚĆ:
    Przechwytywanie02.PNG

    ...po czym naciskam ikonkę "dyskietki" w nagłówku tabeli. Oto kolejność ustawiona przez Jomlę:
    Przechwytywanie03.PNG

    Jak widać - kolejność ustawiła się tak samo, jakby wcisnąć PRZEBUDUJ

    No dobrze... pozostaje mi ustawić kolejność za pomocą "niebieskich strzałek góra/dół" - tylko w ten sposób mogę ustawić prawidłową kolejność menu Hand Made bardzo pracochłonny nawet przy małym menu
    OK. Ustawiłem. Wszystko jest OK!
    Przechwytywanie04.PNG

    Teraz przykład co się dzieje, gdy postanowię coś zmienić w menu za pomocą "ikonki dyskietki" (lub ewentualnie użyję funkcji hurtowego kopiowania/przenoszenia dostępnej na dole strony edycji menu w Joomla). Na poniższym obrazku widać prawidłową kolejność menu i wpisane w pola tekstowe odpowiednie cyfry, które mają za zadanie zmienić kolejność między pozycjami 3 i 4:
    Przechwytywanie05.PNG

    Wciskam dyskietkę i...
    Przechwytywanie06.PNG

    Taaa-Daaa! Niespodzianka! Syzyfowa praca! Mam nadzieję, że da się znaleźć przyczynę takiego działania, bo jeżeli ten efekt występuje tylko u mnie, to znaczy, że mam problem i zarządzanie dużą strukturą menu w J!2.5.x to będzie dla mnie KOSZMAR!

  7. #6
    Nowicjusz piollo awatar
    Dołączył
    25-11-2009
    Skąd
    Warszawa
    Wpisy
    29
    Punkty
    16

    Domyślny

    Zainstalowałem ZUPEŁNIE CZYSTĄ wersję 2.5.7. Bez żadnych dodatków itd. Wczytałem Domyślne dane, aby były gotowe menu... Powyższy problem opisany wyżej NIE WYSTĘPUJE - niestety
    Nie mam pojęcia w którym momencie powstał błąd? Czy to jakiś dodatek (jest ich trochę), czy jakaś operacja podczas tworzenia strony - nie wiem... wiem tylko tyle, że jest to problem konkretnej instalacji Joomla! Szkoda... bo napracowałem się nad ustawieniami tej witryny. Jeżeli ot tak po prostu zrobię backup i przeniosę na nową instalację, to raczej nic nie pomoże. Niestety nie mam pomysłu co zrobić, aby naprawić instalację

    Ale dziękuję wszystkim, którzy czytali o moim problemie. Jeżeli znajdę przyczynę, dam tutaj znać...

  8. #7
    Wiarus
    Dołączył
    17-07-2009
    Wpisy
    1 375
    Punkty
    210

    Domyślny

    Jedno jest pewne: opisane przez Ciebie zjawisko nie jest powszechnym zachowaniem J! 2.5.

    W każdym razie we wszystkich znanych mi instalacjach nic podobnego nie występuje - czyli: wpisanie numerków przy poszczególnych pozycjach i kliknięcie dyskietki powoduje oczekiwaną zmianę kolejności pozycji.

    Uwaga: dyskietka nie jest tożsama z klawiszem "Przebuduj" z górnego menu. Ten ostatni jest potrzebny jedynie w sytuacjach awaryjnych - służy do przebudowy tabel bazy danych w przypadku ich uszkodzenia, nie powinien być używany bez potrzeby.

    Nie potrafię wskazać, co może być przyczyną, że u Ciebie klikanie dyskietki działa inaczej. Jedyna różnica, jaką dostrzegam na podstawie załączonych obrazków to automatycznie stworzone aliasy. Nie sądzę jednak, by one były powodem.

    Proponuję nadpisać pliki J!, stworzyć nowe menu z nowymi pozycjami (może na początek z niepowtarzalnymi nazwami alfanumerycznymi i takimiż aliasami) i sprawdzić czy problem nadal występuje. Jeśli nie zniknie - pozostaje inna instalacja J!...

  9. #8
    Nowicjusz piollo awatar
    Dołączył
    25-11-2009
    Skąd
    Warszawa
    Wpisy
    29
    Punkty
    16

    Pozytywne informacje

    Cytat Wysłane przez piollo Zobacz wiadomość
    Jeżeli znajdę przyczynę, dam tutaj znać...
    1. Zacząłem od spróbowania naprawienia tabel SQL - nie pomogło.
    2. Zastosowałem Truncate na tabelach _menu i _menu_types - usunąłem wszystkie menu z Joomla. Niestety to spowodowało mały błąd, ponieważ o ile udało mi się dodać nowe menu, tak już nie mogłem dodać nowej pozycji do tego nowo stworzonego menu Prawdopodobnie dlatego, że usunąłem domyślną pozycję "Root"? Nie ważne...
    3. Postanowiłem zatem usunąć obie powyższe tabele z bazy danych MySQL. Z nowej czystej instalacji domyślnej Joomla (z zupełnie innej bazy danych) wyeksportowałem obie powyższe tabele z danymi domyślnymi Jooma. Zaimportowałem je następnie do starej bazy danych. Zmieniłem nazwy przedrostków na takie jak były w starej bazie danych. W zapleczu Joomla pojawiły się domyślne menu Joomli. Strona główna oczywiście działa. Co ciekawe na tym etapie, zmiany kolejności menu i zapisywanie "dyskietką" działa prawidłowo! Dobry znak! Jestem ciekaw, czy teraz, gdy zacznę zmieniać poszczególne pozycje menu i podpinać je do poszczególnych komponentów, artykułów i kategorii, czy coś się zacznie sypać, czy nie? Będę sprawdzał funkcjonalność zaplecza menu Joomla po każdej zmianie poszczególnych pozycji menu. Mam nadzieję, że nic się nie posypie, ale jeżeli już to się stanie, to będę wiedział w którym momencie się to stało

    Dam znać jaki będzie efekt końcowy

    - - - Updated - - -

    Dzięki Karol99!
    Właśnie w tym samym czasie zacząłem kombinować z bazą danych MySQL, bo miałem przeczucie, że to błąd wynikający z zadawania operacji na bazie danych. Funkcji przebuduj zupełnie nie używałem i przeczytałem sobie na Wiki jaka jest jego funkcjonalność. Później go wciskałem, bo szukałem przyczyny rozwalania mi kolejności pozycji. Na razie pomogło przekopiowanie zupełnie innych baz danych _menu i _menu_types z nowej, czystej instalacji Joomla z wczytanymi domyślnymi danymi. Nie chciałem na razie nadpisywać plików Joomla, bo w niektórych z nich musiałem robić swoje modyfikacje.

  10. #9
    Wyga trzepiz awatar
    Dołączył
    06-01-2006
    Skąd
    SH | SC
    Wpisy
    3 528
    Punkty
    252

    Domyślny

    Nie wiem czy komuś się jeszcze przyda. Podobny problem miałem po migracji z Joomla! 1.5 do 2.5.6 a później aktualizacja do 2.5.8 ..

    Pomogło takie rozwiązanie:
    W phpMyAdmin należy wykonać :
    Kod:
    UPDATE twójprefix_menu SET ordering=0
    gdzie twojprefix_ to prefix jaki został nadany podczas instalacji Jooma!.

    Przykład:
    Jeśli prefix w bazie danych to j25_ należy wykonać :
    Kod:
    UPDATE j25_menu SET ordering=0
    UWAGA: Oczywiście przed jakimikolwiek zmianami KONIECZNIE należy zrobić kopię zapasową bazy danych.

Podobne tematy

  1. Osobne menu dla różnych pozycji menu głównego albo lepszy pomysł
    przez mix1981 na forum Administracja - ogólnie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 10-08-2012, 11:11
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 09-01-2012, 13:42
  3. Samoistne pojawienie się reklam na stronie
    przez KARPIARZ na forum Administracja - ogólne
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post/autor: 05-01-2012, 16:45
  4. Jak w menu witryny w jenej z pozycji menu zrobic zakladke kontakt z wyslaniem maila
    przez guzer na forum Instalacja, aktualizacja, migracje
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post/autor: 28-09-2011, 02:00
  5. Menu flash wyświetla się tylko dla pozycji z meny głównego, dla podmenu nie
    przez iwoh na forum Szablony, wygląd, formatowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 29-12-2009, 09:38

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •