Masowa migracje na wordpress`a
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 20

Temat: Masowa migracje na wordpress`a

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    07-02-2008
    Skąd
    Szczecin
    Wpisy
    141
    Punkty
    10

    Domyślny Masowa migracje na wordpress`a

    Od dłuższego czasu zauważyłem pewien nieciekawy trend "mody na wordpressa". Coraz trudniej znaleść mi kompana do prac/współpracy przy joomli bo większość albo już dawno przeszła na WP albo jest w trakcie migracji na wspomniany CMS. Dość duże serwisy (nieistotne jakie) jak już decydują się na duży upgrade to w 9/10 przypadków w stronę wordpressa a nie joomli. Chciałbym zadać więc pytanie, podjąć dyskusję co powoduje ten stan rzeczy ? Dlaczego joomla (w moim odczuciu) mimo tak dużych możliwości staje się powolutku systemem niszowym. Niechciałbym tutaj tworzyć knforontacji joomla vs WP, a jedynie dowiedzieć się czego wynika ten fenomen wordpressa. Na koniec dodam, że argumenty "joomla na duży portal - wp na blog" są zupełnie nieuzasadnione, widziałem naprawdę duże serwisy sprawnie postwione na tym CMS.

    P.S
    Jeszcze ciekawiej byłoby gdyby w dyskusji wzięły udział osoby, na codzień pracujące z WP - a domniemam, że znajdzie się takowyk na forum bez liku.
    "Zawsze piękniejszą odpowiedź dostanie, kto zada piękniejsze pytanie."
    -----------------------------------

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Bywalec Dziudek awatar
    Dołączył
    17-10-2012
    Skąd
    Łódź
    Wpisy
    342
    Punkty
    60

    Domyślny

    Generalnie WP ma zdecydowanie przyjaźniejszy panel administracyjny no i jest w moim odczuciu lepiej prowadzony pod względem rozwoju - co jest wygodniejsze dla developerów. Przykładowo Joomla! zaliczyła gigantyczne przeskoki między wersjami 1.5 a 1.6 i teraz 3.0 - to powoduje m.in. to, że trzeba tworzyć rozszerzenia dla trzech różnych wersji Joomla! co jest po prostu mało wygodne. Osobiście mam nadzieję, że Joomla! od linii 3.* odwróci trend spadkowy jak można ostatnio zaobserwować choć trzeba przyznać, że ciągle jeszcze daleko panelowi Joomla! do wygody i estetyki jaką oferuje w tym zakresie WordPress.

    Ciekawym jest też fakt, że będąc ostatnio na WordCampie w Gdańsku podczas swojej prelekcji rzuciłem pytanie - "kto korzysta/ł z Joomla!?" i 3/4 sali podniosło rękę - część z tych osób korzysta z tych systemów równolegle (jak ja) a niektórzy nie chcą wracać do wątku Joomli! gdyż np. przerażał ich panel admina, który jak na rok 2012 w wersji 2.5 wygląda archaicznie.

  4. #3
    Przeglądacz
    Dołączył
    04-08-2009
    Wpisy
    37
    Punkty
    10

    Domyślny

    Ja pracuję na obu CMS-ach i głównym problemem są aktualizacje.
    WP dzisiaj aktualizowałem przez 45 sekund, jeden klik i gotowe. Ogólnie nigdy mi się jeszcze nic tam nie posypało.
    Na aktualizację Joomla! straciłem 10 godzin i... jestem w punkcie wyjścia. Nie udało mi się. Wcześniej też miałem z tym gigantyczne problemy. Pomijam już to, że nie wiadomo która wersja jest stabilna, czy przestarzała 2.5, czy najezona bugami 3.2. Wersja stabilna 3.5 miała być w kwietniu...

    Dlatego nowe strony będę zakładał już wyłącznie na WP.
    Ostanio edytowane przez jajozglowy : 09-05-2014 21:43

  5. #4
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Jakoś dziwnym trafem nie zdarzyło mi się, abym na aktualizacje Joomla strawił więcej czasu niż to było wymagane. Ale co ja tam mam, parę witryn.
    Nie przeczę, że pojawiają się problemy, bo się pojawiają, w tym zawinione również przez zespół projektantów (np. historie od 3.1.5-3.1.6), że czasem są to problemy irytujące (w 3.3.0 z Media, które do tej pory działało dobrze, ale ktoś zaś musiał sobie coś pogrzebać).
    Nie chcę się tutaj wypowiadać w sprawie WordPressa, nie znam go aż tak dogłębnie (zwłaszcza problemow związanych z instalacja i obsługą dodatkowych rozszerzeń). Widziałem na WordPressie także i rozbudowane strony, wiec między bajki wkładam twierdzenia, iż jeśli budować złożona witrynę to lepiej na J!. Lepiej na tym, co oferuje lepsze rozwiązania i co lepiej znam tudzież co klientowi sprawi mniej problemów.
    Można by się pokusić o analizę owych "błędów i problemów", które podobno powodują aktualizacje systemu. Wieloletnie uczestnictwo w forum i może błędne wrażenie mówi mi wszakże, że 80-90% tematów to problemy stawiane albo przez nowicjuszy, którzy nie doczytali i popełnili trywialne błędy, albo przez stare wygi, co to wiedziały lepiej.
    90 wydań Joomla, jakie do tej pory ukazały się od września 2005 roku, to nie pasmo nieszczęść i poprawek coraz gorszego systemu, ale ogromna praca programistów i społeczności nad wyśmienitym, drugim co do popularności w świecie rozwiązaniem tego typu oprogramowania, cały czas nadążającym za rozwojem technologii informatycznych.
    Można, oczywiście, krytykować, że między 1.0 a 1.5 a potem między 1.5 a 2.5 nastąpił ogromny przeskok, tyle że alternatywą dla niego był "spokojny" rozwój anachronicznych rozwiązań. Mnie tez polityka wydawnicza Projektu wprawia nieraz w irytację (co wydanie, to się okazuje, że trzeba wprowadzać nawet i po 100-200-300 poprawek w plikach językowych), ale też nie sposób zarzucać Projektowi, że nie wyciąga wniosków z nietrafnych decyzji (vide wycofanie się z równoczesnego prowadzenia dwóch linii rozwojowych).

    Cytat Wysłane przez jajozglowy Zobacz wiadomość
    Dlatego nowe strony będę zakładał już wyłącznie na WP.
    Genialne podejście. Wybacz, ale niewarte żadnej polemiki.

    Cytat Wysłane przez jajozglowy Zobacz wiadomość
    omijam już to, że nie wiadomo która wersja jest stabilna, czy przestarzała 2.5, czy najezona bugami 3.2. Wersja stabilna 3.5 miała być w kwietniu...
    Bzdety! Wszystko wiadomo, tylko czytać trzeba umieć. "Najeżony" to niestety, Ty jesteś a nie wersja 3.2 bugami. Wersja 3.5 (finalna w linii 3.x a nie stabilna - bo stabilne są wszystkie wydania z serii 3.x) - owszem - byla planowana na kwiecień. Planowana ponad 2 lata temu - zawsze z komunikatem, że terminy te mogą ulec przesunięciu. "Przestarzała" wersja 2.5? A gdzieś to wyczytał?
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  6. #5
    Senior Gall Anonim awatar
    Dołączył
    19-10-2010
    Wpisy
    6 947
    Punkty
    447

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez jajozglowy Zobacz wiadomość
    Dlatego nowe strony będę zakładał już wyłącznie na WP.
    Życzę powodzenia zwłaszcza w kontekście automatycznej aktualizacji WP
    Swoją drogą - mówi ci to coś:
    Cytat Wysłane przez jajozglowy Zobacz wiadomość
    Niemniej jednak pozostałe opcje i "całokształt" tego CMSa zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie i dlatego zostałem przy nim i pewnie zostanę na wieki wieków

    No i po raz kolejny łamiesz swoją zasadę:
    Cytat Wysłane przez jajozglowy Zobacz wiadomość
    Miałem się już na tym forum nie wpisywać,
    Wyciągnąłeś "kotleta" sprzed ponad półtora roku - chyba znowu ci się nudzi i przyszedłeś wylać wiaderko pomyj na Joomla.
    Baw się więc dobrze ale bądź konsekwentny :-)

  7. #6
    Przeglądacz
    Dołączył
    04-08-2009
    Wpisy
    37
    Punkty
    10

    Domyślny

    zwiastun- jesteś prawdopodobnie osobą, która najlepiej w Polsce zna się na Joomla, więc to normalne, że nie masz większych problemów z aktualizacjami. Wczuj się jednak w nowicjusza. Te migracje to naprawdę mordęga i zniechęcają ludzi do Joomla na dobre. Np. robisz aktualizację i wyskakuje "JPath::clean: $path is not a string." Albo "0 - Nieznany błąd". I se chłopie główkuj co "autor chciał przekazać".
    Ani razu nie było tak, żeby zrobiło mi się to jednym kliknięciem. Podejrzewam (po lekturze działu z aktualizacjami), że takich osób jak ja jest większość.
    Nie chodzi mi, żeby krytykować Joomla, tylko zwrócić uwagę na problem. Dzisiejszy internet idzie w stronę prostoty obsługi, interneuci są coraz bardziej niecierpliwi. Joomla z kolei idzie w drugą stronę, jeżeli ktoś nie jest oazą spokoju i cierpliwości, to niech dla własnego zdrowia omija Joomla.
    Przewaga (liczebna w ilości postawionych serwisów) Wordpressa jest w tym momencie gigantyczna, a jeszcze kilka lat temu oba te skrypty miały 50/50. Oto właśnie powód.

    Co do "stabilnych" wersji- Którą wersję więc poleciłbyś nowemu użytkownikowi, gdyby spytał o poradę? Byłem na JUG Silesia i właśnie takie pytanie padło z sali. Sympatyczny prowadzący Michał (jest tu modem) długo zastanawiał się nad odpowiedzią. Jednoznacznej nie udzielił, więc polecił po prostu wstrzymać się z zakładaniem serwisu do kwietnia (września, albo i lepiej).

    ---

    Gall Anonim, napisałeś "Życzę powodzenia zwłaszcza w kontekście automatycznej aktualizacji WP"- co masz na myśli? Dzisiaj wykonałem taką aktualizację. Klik i gotowe, w przeciwieństwie do Joomla.

    "Niemniej jednak pozostałe opcje i "całokształt" tego CMSa zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie i dlatego zostałem przy nim i pewnie zostanę na wieki wieków".

    Pisałem o wersji 1.5-1.6, która była naprawdę dobra. Potem niestety wszystko sie schrzaniło. Coś jak z Winampem, był dobry i lekki, to tak go "ulepszono", że zamienił się w awaryjny kombajn i ludzie przestali go używać. Mam kilka serwisów na Joomla i dlatego zostanę przy tym CMS. Przecież nie będę teraz wszystkiego przenosił na WP, bo zajęłoby mi 2 miesiące.

    Dzięki takim zgrywusom i szydercom jak pan Gall społeczność Joomla w Polsce nigdy nie ma szans się rozwinąć na wzór krajów zachodnich (chyba, że powstałaby jakaś konkurencyjna oficjalna strona z bardziej przyjaznym boardem, ale to chyba niemożliwe z powodów prawnych), a ta oszałamiająca liczba 589 lajków na facebooku to nie jest przypadek tylko skutek. Tyle ode mnie, teraz już będę trzymał się swojej obietnicy.

  8. #7
    Senior Gall Anonim awatar
    Dołączył
    19-10-2010
    Wpisy
    6 947
    Punkty
    447

    Domyślny

    @jajozglowy
    od dawien dawna najlepiej działającym w twoim przypadku systemem był problemator
    Nie bez powodu napisałem o aktualizacji WP w obecnej wersji i sposobie bo wywaliła kilka instalacji sorki ale WP też ma swoje bolączki).
    Co do moich zgrywów - budzą się one wówczas kiedy napotykam kogoś z tak właśnie rozbudowanych i super działającym problematorem jak twój, poczytaj swoje posty, zastanów się ilu osobom pomogłeś.
    Uff - mam nadzieję że tym razem faktycznie dotrzymasz obietnicy

  9. #8
    Przeglądacz
    Dołączył
    04-08-2009
    Wpisy
    37
    Punkty
    10

    Domyślny

    @Gall Anonim - popracuj nad interpunkcją.
    Widocznie mam szczęście do WP, bo nic mi nigdy nie wywalił, serio.
    Pomogłem tutaj kilku osobom, sam nie przypominam sobie żeby ktoś mi pomógł. Spotkałem się tutaj za to z cynizmem i szyderą ze strony 3 różnych moderatorów. Sam poczytaj swoje cyniczne wpisy i pomyśl ile osób przez Ciebie dożywotnio zraziło się do Joomla i już nigdy nie wrócą, pewnie liczba trzycyfrowa.
    Obiecuję że to już ostatni mój wpis. Pozdrawiam zwiastuna i Trzepiz'a, bo akurat oni trzymają bardzo wysoką kulturę i poziom. Adios.

  10. #9
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez jajozglowy Zobacz wiadomość
    zwiastun- jesteś prawdopodobnie osobą, która najlepiej w Polsce zna się na Joomla,
    Znam wielu, którzy znają się równie dobrze albo i lepiej.
    Aktualizacja to nie migracja. Skoro ludzie mają problemy z aktualizacjami, to znaczy, że je mają. Tyle, że źródłem problemów zwykle nie jest Joomla, a niewiedza, nieodpowiednie ustawienia serwera, które wcześniej zlekceważono, własne kombinacje z kodem Joomla, instalowane "dziwne" rozszerzenia, itp.
    Cytat Wysłane przez jajozglowy Zobacz wiadomość
    Co do "stabilnych" wersji- Którą wersję więc poleciłbyś nowemu użytkownikowi, gdyby spytał o poradę?
    A co piszę na ten temat w artykule Pobierz Joomla? Od wersji bodaj 3.1.0 dla nowych witryn zalecana jest wersja 3.x, chyba że nie ma potrzebnych rozszerzeń. ALe tez nigdzie nie bylo zalecenia, by migrować z wersji 2.5 do wersji 3.x, chyba że ktoś potrzebuje funkcjonalności, jakich nie ma w Joomla 2.5 (np. tagowanie). Poza wszystkim - raz Ci to już objaśniałem.
    Cytat Wysłane przez jajozglowy Zobacz wiadomość
    Pisałem o wersji 1.5-1.6, która była naprawdę dobra.
    1.6? - była naprawdę dobra? To co się stało, że 2.5, która jest pozbawioną kilkuset usterek, jakie były w 1.6 i kolejnych kilkuset, jakie były w 1.7, jest gorsza? Sam sobie zaprzeczasz. Wersje 1.5 i 1.6 to dwie zupelnie odmienne wersje Joomla. Miedzy 1.5 i 1.6 jest taka sama różnica w rozwoju, jak miedzy 1.0 a 1.5.
    Cytat Wysłane przez jajozglowy Zobacz wiadomość
    Pomogłem tutaj kilku osobom, sam nie przypominam sobie żeby ktoś mi pomógł.
    Kiedy czytam takie oświadczenia, to mi się "wątroba przewraca". Już raz polemizowałem z Tobą w tej kwestii i kolejny nie będę. Z forum korzystało na przestrzeni prawie 9 lat tysiące osób. I wciąż korzysta - bo znajduje tutaj pomoc. A poziom wypowiedzi zależy od wielu różnych czynników. Najkrócej można skwitować: jaka społeczność, taka pomoc - to nie jest firmowy suport, tylko forum użytkowników, w którym użytkownicy pomagają użytkownikom tak jak potrafią. I mają prawo dy wyrażania swoich emocji, także irytacji, ocen takich czy innych. Co nie znaczy, że gdy plotą androny, to inni muszą je tolerować w imię jakiejś politycznej poprawności i wolności dyskusji.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  11. #10
    Senior Gall Anonim awatar
    Dołączył
    19-10-2010
    Wpisy
    6 947
    Punkty
    447

    Domyślny

    @jajozgłowy - no cóż i jak się okazało po raz kolejny przyszedłeś się poużalać nad swoim nędznym losem i brakiem podstawowych umiejętności w zakresie Joomla. Wersja Joomla 3.0.x d0 3.5.x jest krótkoterminową wersją rozwojową - więc może się to wiązać z pewnymi konsekwencjami i między innymi dlatego jak już Zwiastun wspomniał nie ma nigdzie zaleceń co do używania akurat tych wersji. Wersje te zostały udostępnione po to aby użytkownicy posiadający pewien zakres doświadczenia i umiejętności mogli wyrazić opinie oraz wskazać ewentualne niedociągnięcia. Jakoś przy aktualizacji wersji 2.5.x nie ma problemów - czemu - to już napisałem powyżej. Co do mojej interpunkcji to naturalnie popracuję aczkowiek ma trzy klasy podstawówki zaocznie i to "z pleckami". Natomiast chętnie czytam opinie w tym temacie autorytetów jednoznacznie stwierdzających że wszelkie zasady językowe tak w zakresie wymowy jak w zakresie pisowni są materiami żywymi i podlegającymi prawom ewolucji oraz zmian. Tyle że moja interpunkcja nie jest tematem do dyskusji na tym forum ponieważ sposób jej używania nie wyraża nawet mojego stosunku do Joomla,
    Ok - pogadamy na forum WP z którym jak widać najwyraźniej ja miałem mniej szczęścia ale przynajmniej nie użalam się sam nad sobą i brakiem podstawowych umiejętności kiedy zwracają mi uwagę ci źli moderatorzy (całych trzech - niezły wynik ) .
    Bo ta ja jestem ten dobry (jedyny sprawiedliwy szeryf mieście).

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne tematy

  1. Podmiana Wordpressa ang na Wordpress PL
    przez MonkaZioom na forum Instalacja, aktualizacja, migracje
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post/autor: 28-05-2012, 23:23
  2. JAK? - masowa (hurtowa) zmiana treści na podstronach
    przez toskow na forum Administracja - ogólnie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post/autor: 01-10-2011, 00:33
  3. Wspolpraca na odleglosc - Joomla, Wordpress, Drupal
    przez fagle na forum Ogłoszenia i komunikaty
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post/autor: 26-10-2010, 17:23
  4. Z Wordpress na Joomla - komentarze
    przez lukasamd na forum Aktualizacje, migracje
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 20-12-2009, 12:19
  5. migracja z WordPress na Joomla
    przez barbara1212 na forum Instalacja, aktualizacja, migracje
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 01-09-2008, 17:31

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •