huh, taki temat, który może wywoła dalszą konstruktywną dyskusję.

owa "rewolucja" w kodzie jest rzeczywistym błędem, popełnianym przez osm od samego początku jego istnienia, a na przestrzeni tych 6 lat skutecznych mechanizmów blokady każdej inicjatywy, dążącej do rozwoju systemu, nie wspominając o syndromach niemal "sekciarskiego" podejścia do idei open source.

wiem, że tu nie będzie wprost o kwestiach bezpieczeństwa aplikacji, ale te kwestie właśnie, są konsekwencją powyższych działań.

może to niewiele ( bo oficjalnie ), ale nooku czy sq1 nie powstały dlatego, że joomla! rozwijał się zgodnie z oczekiwaniem developerów. nie mówię tu o developerach dodatków powszechnych, idących z nurtem rozwoju joomla!, ale ludzi, którzy widzieli w joomla! coś więcej niż maszynę z upchanymi, zbędnymi funkcjami i oto, wspomniana "rewolucja" w kodzie trwa nadal, nie ułatwiając nikomu pracy, a co za tym idzie rozwoju aplikacji, tylko ją wstrzymując.

już samo to publiczne rozwarstwienie było tego sygnałem. joomla! stał się nagle, tylko placykiem zabaw różnej maści "wizjonerów" własnych absurdalnych wizji. do dzisiaj nie ubyło z niego śmietnika, który ciągnie się od czasów mambo, a nie przybyło zwykłych, niezbędnych funkcji typu wsparcie dla multimediów, sieci społecznościowych, autoryzacji ( jednym kliknięciem ), social marketingu, sem i kulawego seo ( chociaż jestem zdania, że to specjalistyczne dodatki powinny niezależnie wspierać kwestie seo, bo funkcje każdego dodatku są inne np. katalogu receptur, którego potrzeby marketingowe są inne niż com_content ).

mógłbym się rozpisywać nad tym, ale pewnie byłyby to słowa bardzo krzywdzące dla wielu ludzi, chociaż nie taki byłby ich cel. ( na pewno każdy miałby do powiedzenia wiele i ma okazję to zrobić przynajmniej w tej jednej kwestii ). być może kiedyś spróbuję przeforsować takie własne myśli do dyskusji w j! magazine, chociaż wiem, że pewnie to nie zostanie opublikowane. nie da się również wyartykułować wszystkich myśli, a jedynie ich skróty, co czyni nawet taką formę wypowiedzi niezwykle rozmytą, szczególnie dla użytkowników, których ten temat nie interesuje.

tymi skrótami właśnie, zmierzam do tego, że osm nadal nie skupia się nad stworzeniem takiego systemu, którego rozwój byłby przyjemnością, jego wydajność była co najmniej wystarczająca, a przy okazji najbardziej, skupiając się na kwestiach właśnie bezpieczeństwa.