Nowe planowane wersje Joomla?
Wyniki 1 do 7 z 7

Temat: Nowe planowane wersje Joomla?

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    20-06-2012
    Skąd
    Nowy Sącz
    Wpisy
    477
    Punkty
    36

    Domyślny Nowe planowane wersje Joomla

    Witam

    Natknąłem się na informacje na community.joomla.org gdzie były wypisane orientacyjnie daty premier i wsparcie przyszłych wersji Joomla!
    Ku mojemu zdziwieniu zamiast Joomla! 3.5 we wrześniu w tym roku jest ona planowana na marzec 2014.

    Czy w związku z tym nadal wskazane jest czekanie z migracją z wersji 2.5 na 3.5 czy w związku ze zmianą daty wydania kolejnej wersji LTS rozsądnym jest migracja na wersje 3.1?

    Treść komunikatu (Szybkie tłumaczenie)

    "Po długiej dyskusji publicznej na przestrzeni kilku miesięcy, Zespół Liderów Joomla (PLT) podaje do oficjalnej wiadomości. Postanawiamy wydać wersje 3.2 we wrześniu 2013 i przenieść wydanie wersji 3.5 na marzec 2014 roku. Ten schemat ma się utrzymać do wydania wersji 4.x.


    Teraz, wersja 2.5 będzie miała długoterminowe wsparcie techniczne (LTS) przez dwa lata (od marca 2012 do marca 2014), a nie jak planowano 18 miesięcy. Oto poprawiony harmonogram wydawania poszczególnych wersji aż po wersję 4.5.

    Wersja Data wydania
    2.5 Marzec 2012 (LTS)

    3.0 Wrzesień 2012
    3.1 Marzec 2013
    3.2 Wrzesień 2013
    3.5 Marzec 2014 (LTS)
    4.0 Wrzesień 2014
    4.1 Marzec 2015
    4.2 Wrzesień 2015
    4.5 Marzec 2016 (LTS)


    W dyskusjach i na kilku imprezach Joomla!, reakcje użytkowników na ten wniosek były bardzo pozytywne. PLT wierzy że ta zmiana utrzyma się jako 6-miesięczny cykl wydawniczy dając LTS i użytkownikom dłuższy czas między głównymi uaktualnieniami Joomla!. Jak każde przewidywania, może i ono ulec zmianie (na przykład, jeśli nastąpi koniec świata, ludzie przestaną korzystać z Internetu, lub ktoś zaproponuje lepszy plan).

    Wesołych Świąt, a może wszystkie aktualizacje przebiegną sprawnie!"

    Zródło: http://community.joomla.org/blogs/le...2-release.html

    Pzdr
    Ostanio edytowane przez Azot : 02-01-2013 20:54

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Bywalec Dziudek awatar
    Dołączył
    17-10-2012
    Skąd
    Łódź
    Wpisy
    342
    Punkty
    60

    Domyślny

    Witam,

    To jest generalnie temat rzeka

    Ogólnie moim zdaniem w wypadku kiedy ma się stabilnie działającą stronę na J!2.5 to według mnie lepiej poczekać na wersję 3.5 (zwłaszcza, że chyba wtedy pojawią się sensowne narzędzia do migracji a także dojrzeją do migracji niektóre bardziej złożone komponenty). Natomiast jeżeli ktoś teraz zabiera się za tworzenie strony opartej o Joomla! - bardziej przyszłościowe jest oparcie jej na wersji 3.* - gwarantuje to mniej problemów w przyszłości związanych z kompatybilnością, natomiast naraża nas na pewne niedoróbki, gdyż np. Joomla! 3.0 wygląda ciągle jak jeden wielki poligon doświadczalny z wieloma pomniejszymi niedoróbkami od strony UI i UX.

    Od siebie mogę dodać, że spodziewałem się tego ;) Rozwiązania zawarte w J!3.0 są zbyt niedojrzałe by po 12 miesiącach nadawać się do opublikowania jako wersja 3.5, która miałaby zastąpić sprawdzoną i dobrze działającą wersję 2.5. A tam zespół Projektu Joomla! dał sobie dodatkowe 6 miesięcy na spokojny rozwój i dopracowanie detali. IMHO to dobry krok i dobra wiadomość dla developerów, gdyż oznacza, że nie trzeba będzie całkiem niedługo migrować na nową wersję LTS.

  4. #3
    Bywalec
    Dołączył
    24-06-2008
    Wpisy
    276
    Punkty
    9

    Domyślny

    Może czegoś nie rozumiem, ale jaki jest cel wydawania kolejnych wersji, ktore nie sa "one click update", tak z 1.5 na 2.5? A jesli maja byc OCU, to po kiego grzyba jest nadawanie wersjom nowych numerow? Tak dla pokazania, ze rozwijamy sie ze hoho i wczoraj byla v3, a pojutrze v5?

  5. #4
    Bywalec Dziudek awatar
    Dołączył
    17-10-2012
    Skąd
    Łódź
    Wpisy
    342
    Punkty
    60

    Domyślny

    @docxxx - osobiście też mi się nie podoba istnienie dwóch linii Joomla! - 2.* i 3.* w jednym momencie, gdyż wprowadza to totalny bałagan wśród użytkowników, ale idea była taka, że wersje z linii 2.* a dokładniej wersja 2.5 jest wersją LTS, która jest zalecana do użycia, natomiast wersje z linii 3.* do czasu wydania kolejnej wersji LTS (3.5) mają być używane przez tzw. "early adopters" do testowania nowych możliwości Joomla!. W praktyce mamy wielki bałagan, bo wiele osób nie rozumie, że wersja 3.0 nie we wszystkich przypadkach się sprawdzi oraz, że jest dość mocno zabugowana (nie są to błędy krytyczne, ale są to błędu, które potrafią irytować).

  6. #5
    Bywalec
    Dołączył
    24-06-2008
    Wpisy
    276
    Punkty
    9

    Domyślny

    No ok, ale po co dwie linie? Od tego sa versje stabile i alpha/dev. Juz teraz administruje trzema wersjami joomla i przestaje to byc smieszne, a zaczyna byc irytujace. Niby "trojka" to to samo co 2.5, tak? Niby tylko kosmetyka w designie. Otoz nie. Gdyby tak bylo, to nie byloby tego zamieszania z dodatkami, ktore sa do 2.5, ale do 3.0 juz nie.
    Rozumiem, 1.5 to błędy młodości, ale rozwój dwóch aktualnych linii + kolejne na horyzoncie, to moim zdaniem objaw schizofrenii lub glupiego marketingu postaci "zobaczcie mam x wersji, a nasza konkurencja tylko jedna".
    Inaczej, pytajac: Czy joomla daje gwarancje, ze przejscie na wyzsza wersje (dla przykladu 2.5 -> 3.0) odbedzie sie bezbolesnie? Co z dodatkami, co do ktorych JoomlaOrg nie moze powiedziec, ze beda rozwijane. Po co ten caly galimatias?

  7. #6
    Wyga trzepiz awatar
    Dołączył
    06-01-2006
    Skąd
    SH | SC
    Wpisy
    3 528
    Punkty
    252

    Domyślny

    Ja cały czas sądzę, że do momentu wypuszczenia stabilnej (LTS) wersji 3.5 nie ma co się zabierać za wykonywanie projektów na 3.x.x. Oczywiście, warto się przyglądać tej wersji i z nią "oswajać".
    Zamieszanie jest i nie ma co do tego żadnych wątpliwości - ale nikt nikogo nie przymusza do przechodzenia po szczeblach z 2.5 na 3.0.x. 3.x.x ..

    Dobrze zabezpieczona i w pełni funkcjonująca Joomla! 2.5 jest zdecydowanie lepszym wyborem niż nawet zachwalana i niosąca nowości 3.x.x - oczywiście jak wspomniałem do momentu ukazania się wersji 3.5 LTS - wtedy będzie można powiedzieć coś więcej (mając już pewność, jak będzie wyglądała migracja i ilu developerów dostosuje swoje rozwiązania do linii 3.x)

  8. #7
    Bywalec ugly kid joe awatar
    Dołączył
    09-11-2012
    Skąd
    C:\WINDOWS\Wirusy i Trojany
    Wpisy
    342
    Punkty
    18

    Domyślny

    chłopcy ogarnęli się i zrozumieli, że ( li tylko ) optymalizacja to obowiązek, a nie cel. może następnym razem nie będzie tak fajerwerkami sralo, przy okazji tylko.
    moje nowe alter ego

Podobne tematy

  1. Nadchodzące wersje Joomla
    przez Azot na forum Różne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 14-09-2012, 15:07
  2. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post/autor: 26-01-2012, 18:52
  3. wersje wielojęzykowe w joomla 1.5
    przez beny191 na forum Instalacja, aktualizacja, migracje
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 27-10-2007, 10:21
  4. Czy najnowsze wersje są wspierane przez Joomla?
    przez Michalax na forum Instalacje (Joomla!, składników)
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post/autor: 26-03-2007, 17:12
  5. Joomla 1.0.8 PL - jakie wersje ?
    przez bruno na forum Instalacje (Joomla!, składników)
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post/autor: 20-05-2006, 10:57

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •