Joomls CMS a Joomla Platform
Wyniki 1 do 9 z 9

Temat: Joomls CMS a Joomla Platform

  1. #1
    Przeglądacz
    Dołączył
    11-06-2007
    Wpisy
    30
    Punkty
    10

    Domyślny Joomls CMS a Joomla Platform

    Jak wiadomo joomla podzielila sie na Joomla Platform oraz Joomla CMS.

    Czy ktos sie przypatrywal wersji 3.x Joomli ?

    O ile Joomla Platform, czyli defacto biblioteka i glowny rdzen aplikacji sie rozwija (ostatnia wersja 12.1) o tyle jak zobaczylem CMS to kazdy komponent jest we wstecznej zgodnosci ("Legacy") z Joomla 2.5, a bynajmniej struktura wzorca MVC. Czy ktos ma informacje jaka droga bedzie szlo rozwijanie tego projektu ?

    Pozdrawiam

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    W języku angielskim na joomla.org - systematyczne informacje na blogu kierownictwa Projektu Joomla!, także w Magazynie Joomla!.
    Na marginesie: a "wsteczna zgodność" to jakaś wada? Brak rozwoju?
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  4. #3
    Przeglądacz
    Dołączył
    11-06-2007
    Wpisy
    30
    Punkty
    10

    Domyślny

    No tak zalezy jaka zgodnosc. Ale jak tutaj w libraries/legacy jest skopiowana platforma 11.x, w libraries/joomla jest najnowsza 12.1. W komponentach burdel, czesciowo korzystaja ze starej czesciowo z nowej platformy, to chyba mi nie powiesz ze taka zgodnosc to nie wada. Poza tym zgodnosc zgodnoscia, to moze sie przydac podczas migracji, tylko gdzie wersja CMS 3.0 ?

    Chcialem podjac jakas dyskusje na ten temat i opinie ludzi z forum.

    Pozdrawiam

  5. #4
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    No tak, w komponentach "burdel" i będziesz o nim dyskutować tutaj z ludźmi na forum. Oczywiście, można, tylko po co? Skoro masz wiedzę, wizję, jak być powinno tudzież umiejętności - włącz się do pracy zespołu projektantów. Zawsze chętnie potrzebują młodych, zdolnych i chętnych.
    Zapraszam na Joomla! Developer Network
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  6. #5
    Przeglądacz
    Dołączył
    09-05-2007
    Skąd
    Białystok
    Wpisy
    40
    Punkty
    10

    Domyślny

    Obecnie są 3 biblioteki: CMS, Joomla i Legacy. Joomla to najnowsza ale tak naprawdę prawie nieużywana w obecnych komponentach. Gdzieś czytałem, że dopiero przy wersji 4.0 nastąpi przejście na nią. Obecnie przy programowaniu najlepiej korzystać z Legacy - wbrew nazwie ;) Z tych klas korzystają wszystkie corowe komponenty. Przejście będzie tak zaplanowane by było jak najmniej bolesne.

    Zgadzam się, że jest trochę "bajzlu" w tym. Z drugiej strony podoba mi się stabilność w Joomli i delikatne wdrażanie zmian. Kiedyś pracowałem na bardzo nowoczesnym frameworku, gdzie był porządek i zachowane wszystkie standardy i wzorce, ale APi zmieniało się tak szybko, że nie szło na dłużej nic z nim tworzyć...

    Cytat Wysłane przez Quality Zobacz wiadomość
    No tak zalezy jaka zgodnosc. Ale jak tutaj w libraries/legacy jest skopiowana platforma 11.x, w libraries/joomla jest najnowsza 12.1. W komponentach burdel, czesciowo korzystaja ze starej czesciowo z nowej platformy, to chyba mi nie powiesz ze taka zgodnosc to nie wada. Poza tym zgodnosc zgodnoscia, to moze sie przydac podczas migracji, tylko gdzie wersja CMS 3.0 ?

    Chcialem podjac jakas dyskusje na ten temat i opinie ludzi z forum.

    Pozdrawiam
    www.itpracownia.pl & www.joomlacms.pl - pisanie dedykowanych komponentów i rozszerzeń dla Joomli.

  7. #6
    Bywalec KES awatar
    Dołączył
    13-05-2011
    Wpisy
    408
    Punkty
    63

    Domyślny

    @jafeth jedngo posta o MVC dałem radę znieść że swoją niewiedza wprowadzasz ludzi w błąd, lecz przykro mi już drugiego nie zniosę.

    Jak wiemy Joomla to jedyny cms który ma własny framework i nim jest libraries/joomla o nazwie Joomla! Framework.
    Folder libraries/cms ma przeznaczenie tylko na cms czyli ( front +(plus) administracji -(minus) framework ) czyli Joomla! CMS
    Folder Legacy to folder przejściowy do kompatybilności wstecz, który zniknie za niedługo.
    Fakt na razie jest troszkę pomieszane, ponieważ teraz kilka metod z framework'a korzysta z kilku metod cms'a. Lecz to się zmieni w przyszłości.

  8. #7
    Przeglądacz
    Dołączył
    09-05-2007
    Skąd
    Białystok
    Wpisy
    40
    Punkty
    10

    Domyślny

    @KES, uważam że powinieneś konkretnie napisać co napisałem nie tak, a nie czynić ogólny poważny wyrzut...

    Udało mi się znaleźć ten wątek: https://groups.google.com/forum/#!to...ms/0eDCO6L1DJk
    Konkretnie drugi post @piotr_cz.
    Libraries/joomla nie jest do końca jednoznaczne z Joomla! Framework, a folder Legacy wcale nie zniknie "za niedługo" jak pisałeś, a jak pisze Donald Gilbert nie wiadomo czy nawet w wersji 4.0 nastąpi przejście w pełni na framework.

    Pozdrawiam
    www.itpracownia.pl & www.joomlacms.pl - pisanie dedykowanych komponentów i rozszerzeń dla Joomli.

  9. #8
    Bywalec KES awatar
    Dołączył
    13-05-2011
    Wpisy
    408
    Punkty
    63

    Domyślny

    Nie mam ochoty się z Tobą przegadywać, lecz jeżeli chcesz konkretów:

    Cytat Wysłane przez jafeth Zobacz wiadomość
    Joomla to najnowsza ale tak naprawdę prawie nieużywana w obecnych komponentach.
    Używając słowa "prawie" widać jak często zaglądasz do tego folderu. Jeżeli sprawdzisz z czego kompnenty naprawdę czerpią metody to pewnie zauważysz, że z "libraries/joomla" np.: access, application, archive, base, .... i tak można wymieniać foldery z tego katalogu (a to tylko 4 pierwsze). Raczej powinieneś napisać że tylko niektóre klasy z tego folderu nie są używane przez CMS, ponieważ są przygotowane dla użytkowników i programistów, którzy będą pisać własne dodatki.

    Cytat Wysłane przez jafeth Zobacz wiadomość
    Obecnie przy programowaniu najlepiej korzystać z Legacy - wbrew nazwie ;)
    Co to za różnica z których klas korzystasz ? Ważne aby nie były oznaczone jako "@deprecated" i aby były optymalne dla Twojego kodu.

    Cytat Wysłane przez jafeth Zobacz wiadomość
    Z tych klas korzystają wszystkie corowe komponenty.
    Jak wyżej napisałem komponenty korzystają z CMS, Legacy, Joomla

    Cytat Wysłane przez jafeth Zobacz wiadomość
    Przejście będzie tak zaplanowane by było jak najmniej bolesne.
    Jeżeli używasz klas które są oznaczone jako "@deprecated" i zainstalujesz swój dodatek na wersji nowszej w której już danych klas nie będzie to jednak to odczujesz.

  10. #9
    Przeglądacz
    Dołączył
    11-06-2007
    Wpisy
    30
    Punkty
    10

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez KES Zobacz wiadomość
    Co to za różnica z których klas korzystasz ?
    Tutaj bym sie sprzeciwial. Piszac nowy komponent wypadaloby go pisac juz pod nowy framework, niestety ale framework jest w wersji beta i nie posiada nawet dzialajacego MVC.
    MVC to dla mnie jedna z najwazniejszych kwesti we frameworku, cala reszte dodatkow mozna sobie dograc. Bibliotek jest mnostwo.

    Poza tym czasem odnosze wrazenie, ze nie wiedza co chca zrobic. Najpierw Joomla Platform, chwile pozniej juz Joomla Framework.

Podobne tematy

  1. Architektura Joomla! - Joomla! Platform
    przez plczarny na forum Różne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 09-02-2013, 22:56
  2. Serwisy w CMS Joomla 1.7
    przez strona na forum Administracja - ogólnie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 29-12-2011, 15:01
  3. Platform szkoleniowa - niemiecki dodatek
    przez Tom:-) na forum Szukam dodatku do Joomla
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post/autor: 18-05-2011, 09:34
  4. Joomla VS autorskie CMS-y
    przez Patron na forum Off topic
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post/autor: 20-03-2008, 10:18
  5. Joomla a inne CMS'y
    przez carpathia na forum Instalacje (Joomla!, składników)
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 12-01-2007, 22:51

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •