Nowa strona na Joomli 3.2, czy jednak 2.5? - Strona 2
Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Wyniki 11 do 20 z 23

Temat: Nowa strona na Joomli 3.2, czy jednak 2.5?

  1. #11
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    1. Wydania z serii 3.x są wydaniami przejściowymi. Owszem, ilość usterek w 3.2 może być irytująca, ale to konsekwencja przyjętego dużo efektywniejszego niż poprzedni cyklu wydawniczego Joomla. Efekt będzie widoczny w kolejnej wersji STS, czyli w Joomla 3.5. Nikt nie obiecywał, że wersje przejściowe będą idealne, wręcz przeciwnie, ponieważ są przejściowe, to choć mogą zawierać i zawierają różne usterki, nadają się do stawiania witryn, acz ze świadomością, ze nie wszystko może działać tak jak założono.
    2. Ze zgłaszaniem zauważonych bugów nie ma co zwlekać - możliwe, że zauważyłeś coś, czego inni nie dostrzegli.
    3. Rezygnacja ze wsparcia dla Joomla 1.5 to nie tyle efekt czyjejś arbitralnej decyzji, co konieczność. Joomla 1.5 był pisany w przestarzałej już dziś wersji PHP. Od wydania stabilnej wersji 1.5.0 w 2008 roku do zakończenia wsparcia w roku 2012 minęło 4 lata. W ciągu tych 4 lat, wydając kolejne 26 wersji serwisowych doprowadzono go do stanu, w którym wszystkie wykryte usterki zostały wyeliminowane. Jak się okazało w początku sierpnia tego roku, w kodzie komponentu Media była luka w zabezpieczeniach, która umożliwiała uszkodzenie wielu witryn. Po jej wykryciu, co prawda nie wydano "oficjalnej" poprawki, ale poprawkę wydal Phil Taylor, a informacje o niej zostały opublikowane także na joomla.org.
    Niemniej, przyczyny włamań na witryny Joomla 1.5, leżą w zdecydowanej większości przypadków po stronie użytkowników, a nie kodu Joomla, który - uwzględniając czas i oprogramowanie, w jakim został napisany - jest kodem dobrze zabezpieczonym. Nie znaczy to, że jest zabezpieczony w 100%, bo a) takie programy nie istnieją (pominąwszy, oczywiście, proste kody), b) poziom zabezpieczeń nie uwzględnia, bo nie może uwzględniać zabezpieczeń przed nowymi sposobami ataków czy nowymi możliwościami, których źródłem jest unowocześnione, lepsze, coraz szybciej rozwijające się oprogramowanie.

    Jedynym sposobem na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa jest aktualizacja/unowocześnianie oprogramowania, czyli instalacja nowszych wersji/migracja do nowszych wersji. Kosztowna - owszem, ale nic nie jest wieczne, skarpety zmieniasz co kilka miesięcy i nie dziwisz się, że z czasem są dziury. Możesz je wprawdzie cerować dziesiątki razy, ale przypuszczam, że nie cerujesz w ogóle. Wyrzucasz i kupujesz nowe.

    PS.
    Dalej nie rozumiem Twoich pretensji o to, że Tobie tu jeszcze nikt nie pomógł. I wcale nie oczekuję wyjaśnień w tej mierze. Zareagowałem na zgłoszoną bezpodstawnie pretensję:
    Po pierwsze - ktoś Ci pomógł na ile potrafił na podstawie dostarczonych przez Ciebie informacji. Po drugie - nikt Ci pomóc nie musiał, więc wygłaszanie tego typu pretensji jest co najmniej nie na miejscu. Po trzecie czemu w ogóle miało służyć to kuriozalne oświadczenie.

    Cytat Wysłane przez jajozglowy Zobacz wiadomość
    w zależności od mych ograniczonych możliwości czasowych będę próbował to raportować, a także pomagać tutaj osobom na forum, które będą miały podobny problem.
    Pozdrawiam.
    Miło, że się nie obrażasz za słowa krytyki
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #12
    Przeglądacz
    Dołączył
    04-08-2009
    Wpisy
    37
    Punkty
    10

    Domyślny

    Spisałem sobie na kartce wszystkie błędy które zauważyłem dotychczas w wersji 3.2, ale nie wiem gdzie mam je zgłosić?
    Jest dział na forum do zgłaszania błędów, ale tylko do wersji 1.5...

  4. #13

  5. #14
    Przeglądacz
    Dołączył
    04-08-2009
    Wpisy
    37
    Punkty
    10

    Domyślny

    Dzieki Zwiastun, zaraz się z tym zapoznam.
    Napiszę tylko, że największą liczbę bugów zauważyłem w edytorze TinyMCE i najlepiej go od razu po instalacji zmienić na inny.
    PzdR

    EDIT: Jeszcze jedno, w sprawie tłumaczenia polskiego. W J! 3.2 w dwóch miejscach wpisujemy ALIAS. Czyli w edycji artykułu i w edycji pozycji menu. W obu przypadkach, po najechaniu na słowo Alias wyskakuje TEN SAM tekst (że zostanie to wykorzystane w prostych adresach URL), jednakże to odnosi się tylko do pozycji menu.
    Alias w edycji artykułu nie wiem do czego służy, chyba nie ma żadnej konkretnej funkcji. Dlatego należałoby zmienić tekst tłumaczenia aliasu w edycji artykułu, bo obecny wprowadza w błąd.
    Ostanio edytowane przez jajozglowy : 16-12-2013 16:34

  6. #15
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez jajozglowy Zobacz wiadomość
    Alias w edycji artykułu nie wiem do czego służy
    Ano
    Służy do tego samego, do czego służy alias pozycji menu - jest elementem adresu strony z artykułem.
    Zatem zmieniać nie trzeba, nie wprowadza w błąd (opis jest w gruncie rzeczy za długi, ale taki jest w oryginale.

    TinyMCE jest edytorem zewnętrznym, Projekt Joomla nie odpowiada za jego kod, a jedynie za integrację z Joomla.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  7. #16
    Przeglądacz
    Dołączył
    04-08-2009
    Wpisy
    37
    Punkty
    10

    Domyślny

    U mnie jest tak jak napisałem, tzn. mogę wpisać dowolny tekst w polu Alias w edycji artykułu i na witrynie nie powoduje to najmniejszych efektów. Adres podstrony brany jest u mnie WYŁĄCZNIE z Aliasu w pozycji menu.
    Innymi słowy- u mnie te 2 Aliasy nie mająze sobą nic wspólnego, oprócz nazwy i opisu (fakt- mógłby być trochę krótszy, ale to nie jest problem).
    Chyba, że coś źle zrozumiałem.

  8. #17
    Senior Bazyl awatar
    Dołączył
    02-08-2008
    Skąd
    Skierniewice
    Wpisy
    7 693
    Punkty
    574

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez jajozglowy Zobacz wiadomość
    mogę wpisać dowolny tekst w polu Alias w edycji artykułu i na witrynie nie powoduje to najmniejszych efektów
    Ale tylko, gdy artykuł jest podpięty do pozycji menu - przybiera wtedy alias tej właśnie pozycji menu.

    Jeżeli do menu podpięta jest tylko kategoria, wówczas alias wyglada tak: alias_kategorii/id_artykulu-alias artykulu

  9. #18
    Przeglądacz
    Dołączył
    04-08-2009
    Wpisy
    37
    Punkty
    10

    Domyślny

    Dzięki Bazyl, już rozumiem. Po prostu nigdy nie stosowałem kategorii ani sekcji, absolutnie wszystko mam "uncategorised".
    Można byłoby te róznice zawrzeć w tłumaczeniu.

  10. #19
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez jajozglowy Zobacz wiadomość
    Po prostu nigdy nie stosowałem kategorii ani sekcji, absolutnie wszystko mam "uncategorised".
    Można byłoby te róznice zawrzeć w tłumaczeniu.
    Po prostu nigdy nie rozumiałeś, co to jest Joomla! i co to jest CMS.
    Tego się, niestety, nie da wytłumaczyć w tłumaczeniu.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  11. #20
    Przeglądacz
    Dołączył
    04-08-2009
    Wpisy
    37
    Punkty
    10

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez zwiastun Zobacz wiadomość
    Po prostu nigdy nie rozumiałeś, co to jest Joomla! i co to jest CMS.
    Tego się, niestety, nie da wytłumaczyć w tłumaczeniu.
    Moja profesja to głównie SEO. Prawdopodobnie nigdy nie rozumiałeś co to znaczy, więc nie wiesz, że zbytnie zautomatyzowanie CMSa (dowolnego) prowadzi do "pozycjonowania inaczej" i robi bajzel z linkami i duplicate content wewnątrz domeny. Dlatego ustawiam wszystko "na sztywno". Jak ktoś prowadzi amatorskiego bloga o kotkach i nie przeszkadza mu, że każda podstrona ma 3-5 róznych adresów, to niech sobie używa kategorii i sekcji. Jak ktoś sprzedaje punkty SWL to też można nabić w ten sposób wysokie site ;)
    A wytłumaczyć różnice się jak najbardziej da, Bazyl to zrobił w 2 linijkach, a miejsca jest bodajże 5 razy tyle.
    Ostanio edytowane przez jajozglowy : 17-12-2013 12:23

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne tematy

  1. Czysta strona, jednak alert malware w Chrome
    przez hitchcock na forum Bezpieczeństwo
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 29-03-2013, 08:36
  2. nowa instalka joomli przenosi na stary serwis
    przez Delux na forum Instalacja, aktualizacja, migracje
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 23-07-2010, 14:34
  3. Wyrzuca wyniki na nową stronę, problem z css.
    przez czarny_85 na forum Szablony, wygląd, formatowanie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 05-03-2010, 13:52
  4. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post/autor: 13-01-2010, 13:46
  5. Zmiana serwera-czy muszę budować stronę od nowa?
    przez seba881 na forum Administracja Joomla!
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 22-08-2007, 20:23

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •