Framework czy tworzenie szablonów od podstaw?
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 19

Temat: Framework czy tworzenie szablonów od podstaw?

  1. #1
    Przeglądacz Tidus awatar
    Dołączył
    15-01-2014
    Skąd
    Częstochowa
    Wpisy
    75
    Punkty
    3

    Domyślny Framework czy tworzenie szablonów od podstaw?

    Witam Was serdecznie. Jestem nowym użytkownikiem forum i bardzo bym prosił o wyrozumiałość. Otóż mam 25 lat jakiś czas temu zacząłem się interesować tworzeniem stron. Opanowałem juz html oraz css i w moje ręce wpadła Joomla. Zaczynałem od wersji 1.5 i zglebialem jej tajemnice aż do teraz . Wg. Mnie jest to najlepszy CMS dzięki któremu można na prawdę robić wspaniałe strony. Cały czas bazowalem na jakiś gotowych stylach jednak nadeszła pora bym chciał w końcu stworzyć coś swojego. I tutaj moje pytanie w przyszłości chciałbym zarabiać na swoich projektach. Polecacie pracę na framework czy może tworzenie szablonu od podstaw. Czy korzystając z framework można w pełni dostosować swój pomysł czy nie wyjdzie się poza jakieś określone ramy? Oczywiście przeglądałem masę stron poświęconych tej tematyce i bardzo przypadł mi do gustu T3 czy możecie polecić jakieś framework z możliwością wykorzystania ich komercyjne oczywiście stosując się do licencji wydawców. Bardzo proszę o poradę dodam że teraz tez zamierzam zgłębiać tajemnice PHP MySQL itd. Pozdrawiam

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Bywalec ugly kid joe awatar
    Dołączył
    09-11-2012
    Skąd
    C:\WINDOWS\Wirusy i Trojany
    Wpisy
    342
    Punkty
    18

    Domyślny

    najpierw odpowiedz sobie jak [?] chcesz zarabiać. jeśli chcesz stworzyć jakiś "klub szablonów", to na pewno framework. jeśli robisz zlecenia indywidualne, zapomnij o ramach projektowych.
    moje nowe alter ego

  4. #3
    Przeglądacz Tidus awatar
    Dołączył
    15-01-2014
    Skąd
    Częstochowa
    Wpisy
    75
    Punkty
    3

    Domyślny

    Dziękuję Kolego za szybką odpowiedź. Co do wyboru zleceń czy klubu raczej pozostanę przy zleceniach indywidualnych. Z moich obserwacji wynika że takich klubów jest sporo i trzeba mieć mocną siłę przebicia i tworzyć naprawdę świetne szablony i mieć ich trochę a na zlecenie indywidualne zawsze znajdzie się popyt i te mniejsze i większe. Zdania w internecie są podzielone dlatego właśnie postanowiłem zapytać u źródła. Wielu twierdzi że korzysta tylko juz teraz z framework ale faktycznie projektując od podstaw można właściwie w nieograniczonym sposobie tworzyć swoje style granicą może być własna wyobraźnia. Na pewno spróbuję bazować na jakimś framework lecz chce też nauczyć się projektów od podstaw. W zasadzie korzystając z Joomla można realizować zlecenia nawet zwykłych firmowych wizytówek. W takim razie takie moje pytanie od jakiej literatury zacząć by dowiedzieć się więcej w tym temacie z tego co wiem Polskich lub tłumaczonych książek o temacie Joomla nie jest wiele ale może coś znacie godnego uwagi.

  5. #4
    Bywalec ugly kid joe awatar
    Dołączył
    09-11-2012
    Skąd
    C:\WINDOWS\Wirusy i Trojany
    Wpisy
    342
    Punkty
    18
    moje nowe alter ego

  6. #5
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    1. framework, frameworka, frameworku - jeśli już chcesz używać tego słowa (zamiast szkieletu projektowego, ram projektowych), to je odmieniaj
    2. w sprawie stosowania ram projektowych mam nieco odmienne zdanie od @ugly kid joe - szkielety projektowe są przydatnymi narzędziami i dla początkujących i dla doświadczonych webmasterów. Oczywiście, że można wymyślać koło na nowo, ale lepiej jest wziąć/kupić "koło" już wynalezione, skorzystać z niego, a samemu skupić się na tym, co twórcze, niepowtarzalne, itd. I dotyczy to zarówno sytuacji, gdy tworzymy tylko jeden szablon choćby na własne potrzeby, czy co rusz kolejny dla kolejnych indywidualnych klientów. Żaden rozsądny webmaster nie zaczyna każdej nowej pracy od podstaw. bo to nieekonomiczne. Nawet, jeśli nie korzysta z frameworków opracowanych przez innych, to korzysta z mniejszej bądź większej biblioteki własnych kodów, które są niczym innym, jak jego własnym "frameworkiem", "szkieletem projektowym", "podstawą", itp.
    3. Umiem sobie wprawdzie wyobrazić, że ktoś, kto nigdy nie zbudował szablonu od podstaw, stworzy nawet niezły szablon, bazując na frameworku, ale czy rzeczywiście stworzy, czy tylko pozmienia niektóre domyślne ustawienia i doda własne grafiki. Dlatego raczej porzuć myśl, ze można nie umieć budować szablonu od podstaw i osiągniesz zadowalające efekty dzięki frameworkowi, bo najzwyczajniej w świecie nie będziesz rozumieć ani frameworka, ani problemów, z jakimi przychodzi się borykać podczas projektowania szablonu.
    4. Zbudowanie prostego szablonu od podstaw to kilka(naście) godzin pracy. Zależy przy tym, co rozumiesz przez "prosty". Elementarzy tworzenia szablonów można poszukać w Internecie. Na http://www.wiki.joomla.pl znajdziesz bogaty zbiór materiałów, nieco już wprawdzie zmurszały, bo pisany w czasach, gdy królował Joomla 1.5, ale podstawy nie uległy aż takim zmianom, a o zmianach związanych z kolejnymi wersjami również znajdziesz tam odpowiednie teksty. Poradnik uczący budowania szablonów "krok po kroku" napisałem swego czasu dla Joomla 1.0 i ciągle jeszcze warto go przejrzeć (jest na www.pomoc.joomla.pl), ale do przećwiczenia metodyki tworzenia szablonu już się nie nadaje. Z książek jest wciąż dostępne opracowanie P. Frankowskiego Budowa szablonów Joomla i ktoś, kto chce się zajmować projektowaniem szablonów na pewno sporo wyniesie z jej lektury, ale czy nauczy się projektować szablony - nie wiem. Na kilku stronach podstawy budowy szablonu dla Joomla 1.5 omówili Marni Derr i Tanya Symes w swojej książce Szybki start. Także Dan Rahmel w Joomla!. Profesjonalne tworzenie stron WWW. Podobne objaśnienia można znaleźć na na http://wiki.joomla.pl. Są jeszcze kursy video.
    5. Specyficzną wiedzę dotyczącą szablonów Joomla można zamknąć na 2-3 stronach podstawowych informacji. "Reszta" to wiedza ogólna z zakresu projektowania stron, a wiec HTML i CSS. Tę wiedzę znajdziesz w bardzo dobrych opracowaniach CSS. Nieoficjalny podręcznik D. Sawyera MC Farlanda, Łukasza Pasternaka CSS3. Tworzenie nowoczesnych stron www, CSS3. Szybki start Jasona Cranforda Teague. Plus do tego jakaś literatura nt. JQuery czy szerzej JavaScript.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  7. #6
    Bywalec ugly kid joe awatar
    Dołączył
    09-11-2012
    Skąd
    C:\WINDOWS\Wirusy i Trojany
    Wpisy
    342
    Punkty
    18

    Domyślny

    w tym wszystkim jednak, proponuję tobie, jako że jesteś na początku swojej drogi w zakresie deweloperki, śledzić trendy w projektowaniu modernistycznych szablonów, które dzisiaj nie są dyktowane przez marketplace'y, ale przez sektor usług it, np. różne globalne platformy saas.

    proponuje wsłuchać się w głos użytkowników / gości - na stronach internetowych różnych webmasterów. internet ewoluuje, usługi też, a patrząc na to od wewnątrz - zatacza koło. wracamy do pierwotnych form, bo są proste, a to determinuje do poszukiwania prostych rozwiązań, szczególnie nie uciążliwych dla użytkowników.

    deweloper, administrator czy webmaster nie mogą zapominać, że strony buduje się dla użytkowników, a nie projektantów. i o ile koło zostało odkryte dla użytkowników zaplecza, o tyle stało się brzemieniem dla odbiorców, dlatego nie zgadzam się ze @zwiastunem i podtrzymuję zdanie, że rama projektowa dla szablonów, w formie jaką znamy - to ociężały, archaiczny zbytek
    Ostanio edytowane przez ugly kid joe : 16-01-2014 01:40
    moje nowe alter ego

  8. #7
    Przeglądacz Tidus awatar
    Dołączył
    15-01-2014
    Skąd
    Częstochowa
    Wpisy
    75
    Punkty
    3

    Domyślny

    Powiem tak przepraszam że nie stosuje się do zasad interpunkcji oraz odmiany frameworków ale korzystam obecnie z telefonu i jeżeli ktoś pyta i co z tego odpowiadam iż jest to zło konieczne i dostaje białej gorączki pisząc z telefonu. Ale wracając do tematu tak kolejną moja pozycja do przerobienia jest podręcznik nieoficialny css3 poszukuje także PHP i zastanawiam się nad biblia wydawnictwa Helion. Co do szablonów zaglądałem do wiki jednak wydawało mi się ze jest może ona nieco nieaktualna ze względu na przykłady na starych wersjach ale chętnie teraz to przerobie. Co do pomysłu na siebie nie chciałbym się ograniczyć do liniowosci trzymać się obecnych standardów strony pisane obecnie robią niesamowite wrażenie staram się podglądać innych i wyciągać wnioski. Chodź jak wspominałem dużo robi się pod urządzenia mobilne i stara się dostosować to do smartfonow i tabletów wydaje mi się jednak że strony pozostawione bez takiej obróbki są bardziej funkcjonalne z tytułu tego że nie zawsze wszystko jest prawidłowo wyświetlane a może się mylę. Długa droga jest przedemna ponieważ musze dogonić obecne trendy i jeszcze być na czasie z tym co się zmienia. Wydaje mi się że jestem może za stary juz na takie coś i nie mam odpowiedniego wykształcenia ale pomimo to chce spróbować na naukę nigdy nie jest za późno tym bardziej że mnie to interesuje. Dodam jeszcze odnośnie samych kursów wideo wszystko jest fajne ale lubię mieć książę i mieć ją pod ręką by móc zawsze do niej wrócić. Nabrałem jeszcze kilka charytatywnych projektów do realizacji by móc nabrać doświadczenia i wprawy.

  9. #8
    Nowicjusz
    Dołączył
    02-01-2011
    Wpisy
    17
    Punkty
    10

    Domyślny

    @Tidus nie wiem w jakim wieku jesteś, ale zapewniam Cię, że na coś co jest Twoją pasją (jak się domyślam jedną z nich jest webdeveloperka) nigdy nie będzie za późno, jeśli tylko są chęci uczyć się i być w miarę na bieżąco z aktualnymi trendami.
    Widzisz, ja np. pamiętam czasy pierwszego pajączka i z nim rozpoczynałem poznawać swoje aktualne hobby, zaczynałem w czasach kiedy w pierwszej kolejności w index.html tworzyło się <head></head><body></body> a nie tak jak dzisiaj - instaluje praktycznie gotową dynamiczną stronę np. Joomlę.
    Jestem rocznik 83 i po kilku latach przerwy, podobnie jak Ty, staram się wrócić do tworzenia stron, choć zmieniło się bardzo wiele.

    Osobiście aktualnie próbuję ułożyć swój plan działania dla stworzenia własnego layoutu psd strony RWD z wykorzystaniem Boostrapa i jeszcze podpinając go na koniec do Joomli.
    Jestem w trakcie lektury książki Ł. Pasternaka o CSS3 (gorąco polecam), HTML5 dość dobrze znam i poznaję cięcie i kodowanie layotu z psd do CSS3/HTML i samego Bootsrapa. Joomlę znam od wersji 1.5.

    Dlatego też przy okazji zapytam, w jaki sposób najlepiej rozpocząć tworzenie w/w przeze mnie strony?

    Czy taki to działania będzie dobry:
    1. Projekt szablonu w PS (z uwzgl. jakiegoś grida Boostrapa w PS)
    2. Pocięcie szablonu i zakodowanie CSS3/HTML
    3. Dodanie TB
    4. Podpięcie pod CMS

    Szukam jakiś tutków typu "psd bootstrap 3 joomla tutorial", ale jak na razie sporo do czytania, testowania i uczenia się...

  10. #9
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Tok, który sobie wyznaczyłeś, jest poprawny, bo nie ma jednego jedynie słusznego.
    2. Rozumiem, że chodzi o zakodowanie struktury i elementów grafiki) - raczej nie zakodujesz na tym etapie całego CSS dostosowanego do Joomla, bo byłoby to kodowanie "na pamięć"
    Nie wiem, co kryje skrót TB
    4. Podpięcie pod CMS <= umieszczenie instrukcji osadzających treści Joomla oaz instrukcji odpowiedzialnych za logikę działania szablonu (ukrywanie kolumn, dostosowanie rozmiarów po ukryciu kolumn, itd.)
    5. Stworzenie pliku instalacyjnego (i konfiguracyjnego zarazem)
    6. Kodowanie CSS zgodne z wymaganiami Joomla (np. układu przeglądu artykułów - podział na kolumny, formatowanie typowych stron - artykuł, logowanie, rejestracja, formularz kontaktowy. Na tym etapie warto skorzystać z wzorców dostępnych w licznych frameworkach - kodowanie wszystkiego samemu bez instrukcji, co wymaga ostylowania (a takiej nie ma), to trochę błądzenie po omacku.
    7. Dostosowanie do przeglądarek i urządzeń mobilnych
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  11. #10
    Przeglądacz Tidus awatar
    Dołączył
    15-01-2014
    Skąd
    Częstochowa
    Wpisy
    75
    Punkty
    3

    Domyślny

    Ja jestem rocznik 89. Generalnie również pamiętam czasy pajączka i pierwsze próby stworzenia czegoś. Obecnie mam swoją pracę rodzinę, nieco mniej czasu na komputer i trening związany z produkcją stron. Ja osobiście uczę się sam, nie szukam bynajmiej już jakiś szkoleń czy kursów z tym tematem, wielu odradzało i polecało poprostu dobrą lekturę, a że lubię czytać tak też zrobiłem, mam jakiś swój plan nauki i tego się trzymam. Z Joomla jestem od kilku lat, ale przyznam że jeszcze nie tworzyłem własnego "layouta" co do samej Joomli, próbowałem też Wordpress, ale nie przypadł mi do gustu, więc postanowiłem się skupić właśnie na Joomli. Co do swojej pasji, tworzenie oraz nauka tego sprawia mi niesamowitą frajdę, może nigdy nie uda mi się tego wykorzystać komercyjnie, ale dla mnie to jest sztuka i będę to robił chodź sam dla siebie, aczkolwiek, niczego nie przekreślam, grunt to robić co się lubi i trwale dążyć do postanowionego sobie celu.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne tematy

  1. Tworzenie wlasnego szablonu od podstaw
    przez muchamet na forum Szablony, formatowanie wyglądu
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 08-05-2013, 02:29
  2. Tworzenie nowego szablonu od podstaw problem z instrukcją jdoc
    przez krynio na forum Instalacja, aktualizacja, migracje
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post/autor: 02-05-2013, 13:56
  3. Joomla, czy pisany od podstaw skrypt?
    przez badyllek1993 na forum Administracja - ogólne
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post/autor: 06-10-2010, 20:58
  4. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post/autor: 12-02-2009, 16:24

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •