Kupno templatki - co z prawami autorskimi?
Wyniki 1 do 6 z 6

Temat: Kupno templatki - co z prawami autorskimi?

  1. #1
    Debiutant
    Dołączył
    25-02-2007
    Wpisy
    8
    Punkty
    10

    Domyślny Kupno templatki - co z prawami autorskimi?

    Witam,

    Jestem zainteresowany rozpoczęciem działalności polegającej na tworzeniu i ubsłudze stron WWW opartych na CMS Joomla! Jako że nie zajmuję się projektowaniem szablonów do Joomla!, chciałem na początek kupić ich kilka.

    Moje pytanie brzmi: czy kupując taki szblon wykonany przez kogoś prawa autorskie przechodzą na mnie? I czy mogę się potem podpisywać na tym szablonie np. Created by: michal33 itp. itd. Chciałbym to robić zgodnie z prawem.

    Pozdrawiam

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    chciałbyś zgodnie z prawem napisać "to zrobił michał" na czyms czego michał nie zrobil ? :cool: czegoś tu nie rozumiem

    poczytaj licencje, różne szablony mogą mieć różne

  4. #3
    Debiutant
    Dołączył
    25-02-2007
    Wpisy
    8
    Punkty
    10

    Domyślny

    Chodzi o sam aspekt prawny...
    Czytałem że nie mogę np. usuwać "Copyright" i nazwe autora. Czy jak kupie szablon, i nie bedzie na nim dajmy na to autora itp, to czy mogę się nim posłużyć w sprzedaży moich usług ?
    Chyba prawa do templatki przechodza na mnie po jej zakupie, hę ?

  5. #4
    Ten Niedobry Rybik awatar
    Dołączył
    26-09-2005
    Skąd
    Gliwice
    Wpisy
    2 179
    Punkty
    70

    Domyślny

    "poczytaj licencje, różne szablony mogą mieć różne"

    To co możesz usuwać a czego nie, jest zawsze opisane w kodzie lub dołączonego do pobieranych plików: zastrzeżeń, osobnej licencji, pliku readme.

    Nie zdziw się również, że pobierane materiały komercyjne mogą być zakodowane w sposób uniemożliwiający lub poważnie utrudniający edycję, co nie jest popularne wśród templatek ale komercyjne rozszerzenia Joomla (mod/com/bot) będą kodowane (ionCube, zend, LockIt!)

  6. #5
    Wiarus dkint awatar
    Dołączył
    12-02-2006
    Skąd
    Zamość
    Wpisy
    1 123
    Punkty
    51

    Domyślny

    Witam

    michal33 kupujesz nie szablon tylko licencję na jego użytkowanie - autor sprzedając ci swoje dzieło zawsze pozostaje autorem tego dzieła - wyjątek stanowi zrzeczenie się praw autorskich na czyjąś rzecz ale to w przypadku szablonów moim skkromnym zdaniem nigdy nie będzie miało miejsca, tak samo kupując windowsa nie powiesz, że ty go napisałeś ..., niektórzy z autorów komercyjnych templatek zastrzegają, że nie wolno usuwać copyright inni na to pozwalają (no może poza informacjami w plikach) co do pytania "wydaje" mi się że created nadużyciem nie powinno być jakbyś napisał designed lub copyright to już tak ... jednak mogę się mylić ...

    pozdrawiam
    Krzysiek
    Wirtualne Roztocze ... - zapraszam wszystkich miłośników Roztocza.

  7. #6
    Senior PeFik awatar
    Dołączył
    18-02-2007
    Skąd
    Miasto Stu Mostów
    Wpisy
    5 465
    Punkty
    241

    Domyślny

    Najlepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie:
    a) poszukać autorów szablonów i zaproponować im że ty zajmiesz się sprzedażą ich dzieł pobierając za to jakiś tam procent ceny - podobnie jak to www.templatemonster.com - czy inne tego typu serwisy
    b) samemu zrobić szablony i je sprzedawać - wtedy masz pełnie praw i majątkowych i prywatnych
    c) firma - która doradza klientom szablon. Np. pani mówi że szuka szablonów (ładnych) dla serwisu firmowego - wtedy ty przeglądasz różne źródła i znajdujesz jej kilka propozycji - ona wybiera, ty kupujesz/pobierasz i wystawiasz jej łączną fakturę za szablon + usługę.

    Poza tym , śliska sprawa, a w szczególności jeśli chcesz sprzedawać cudze szablony NIE ZNAJĄC PRAWA, patrz ustawa prawo autorskie, przydadzą ci się także wzory umów. Także jak widzisz nie takie chop siup
    Ostanio edytowane przez PeFik : 09-03-2010 14:33
    Współautor bloga o systemie Joomla! -> blog.elimu.pl < oraz kilku książek i artykułów o tym CMS.

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •