Dodatek
Wyniki 1 do 5 z 5

Temat: Dodatek

  1. #1
    Wiarus mjmartino awatar
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Będzin /k Katowic
    Wpisy
    2 751
    Punkty
    212

    Domyślny Dodatek

    Bardzo mnie to ciekawi czemu w Joomla tłumaczymy plugin jako dodatek ??
    A nie wtyczka ? czy też zwyczajnie plugin to plugin i tyle.
    Dodatek to według mnie mylne ponieważ dodatkiem możemy nazwać zarówno moduł jak i komponent, jest to dodatek jakby nie patrzeć do samej J!
    Często jak coś tłumaczę łapę się na tym że nie używam dodatek tylko plugin.
    Natomiast przeszukałem google i jakby nie było 99,9% tłumaczeń słowa plugin tłumaczy się jako wtyczka.
    ================================
    Administracja Joomla, Nowości, Artykuły Pomocne Administratorom, Usługi
    >>> https://joomlaguru.pl <<<
    Szkoła Joomla Guru (Kursy Online)
    >>> https://szkola.joomlaguru.pl <<<
    ================================

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    1. Słowo plugin jest słowem angielskim nie polskim, wymaga przetłumaczenia. Dlatego nie tłumaczy się go "zwyczajnie" plugin.
    2. Słowo "wtyczka" jest tzw. kalką językową. Kilka lat temu w kręgach tłumaczy oprogramowania było z tego względy krytykowane. Natomiast w ostatnich latach, rzeczywiście, powszechnie używane jest jako tłumaczenie angielskiego słowa 'plugin'.
    3. Polska nazwa jednego z rozszerzeń Joomla - 'dodatek' pochodzi jeszcze z okresu Mambo i Joomla 1.0. W tych poprzednikach współczesnego Joomla mieliśmy rozszerzenie nazywane "mambotem" i "botem", dla którego uzgodniliśmy wówczas tłumaczenie "dodatek".
    4. Gdy ukazał się Joomla 1.5, w którym nastąpiła spora zmiana roli wcześniejszych "botów/mambotów" dyskutowaliśmy również w wąskim gronie ewentualność zmiany nazwy i zdecydowaliśmy się nie robić niepotrzebnego zamieszania. Nazwa 'dodatek' przyjęła się, była i jest zrozumiała, nie powoduje problemów z rozróżnianiem rodzajów rozszerzeń w Joomla.

    Kiedy przychodzi dokonać tłumaczenia programu komputerowego, a zwłaszcza tak potężnego systemu, tłumacze nieraz stają przed problemem, jakich słów użyć na oznaczenie rzeczy, dla których nie ma nazw w języku rodzimym. Tak właśnie było z "mambotami" czy "botami". Zaproponowane nazwy albo się przyjmują, albo nie - bywa różnie. Czasem mijają lata, zanim polski odpowiednik wyprze z języka obce słowo zupełnie, a czasem - odwrotnie - po latach okazuje się, że język odrzuca nawet niezłe polskie odpowiedniki i polonizuje słowo obce.
    Nic nie stoi na przeszkodzie, być używał słowa "wtyczka" czy "plugin", jeśli tylko i Ty i Twoi rozmówcy czy czytelnicy będą wiedzieć, o co chodzi.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  4. #3
    Wiarus mjmartino awatar
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Będzin /k Katowic
    Wpisy
    2 751
    Punkty
    212

    Domyślny

    1. Co złego jest w słowie angielskim jak 99% użytkowników którzy używają na co dzień komputera zapewne zna i rozumie słowo plugin.
    2. Co złego jest w kalce językowej, skoro obecnie powszechnie się to tak tłumaczy. (czyli wychodzi na to że tłumaczenie J! wprowadza nie potrzebnie zamieszanie)
    3. Używałem Mambo jak mnie pamięć nie myli zwało się to "mambotem" i nie było tłumaczenia na to. W 1.0 było "bot" co defakto odpowiadało działaniu tego co robiły boty.
    4. To teraz mamy szerokie grono odbiorców może czas wyprostować sprawę ;) Zrobić oficjalną ankietę zebrać wszystkie takie niuanse tłumaczeniowe i niech zdecyduje lud. ;)

    Program komputerowy <- z tym stwierdzeniem też bym polemizował.. ponieważ program komputerowy wykonuje się na "komputerze".
    CMS nie jest programem komputerowym (tzn. jest ale brzmi to archaicznie i ma wydźwięk jak dyskietka FDD ) a jest oprogramowaniem skryptowym wykonywanym po stronie "serwera".
    Program komputerowy to zwrot bardzo archaiczny.. w dzisiejszych czasach używa się zwrotu aplikacja. Do samego słowa aplikacja można zaadoptować w zasadzie dowolny skrypt/soft/program.
    Ale mniejsza z tym co kto jak uważa i można by polemizować ze 3 dni.

    Do konkretów tu nie chodzi o to co ja będę używał chodzi o zachowanie standardu! Tłumaczenie od J! będzie dodatek, ja przetłumaczę wtyczka a ktoś trzeci przetłumaczy/zostawi zwyczajowo plugin.
    Więc mój wniosek do szanownego odwiecznego tłumacza jest taki jak w punkcie 4

    Ps. proszę rzuć sprawę na najbliższym zarządzie i podać dyskusji ;D
    ================================
    Administracja Joomla, Nowości, Artykuły Pomocne Administratorom, Usługi
    >>> https://joomlaguru.pl <<<
    Szkoła Joomla Guru (Kursy Online)
    >>> https://szkola.joomlaguru.pl <<<
    ================================

  5. #4
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Pytałeś o wyjaśnienie. Mam nadzieję, że wyjaśniłem. Określenia 'dodatek' używaliśmy już w Joomla 1.0, ale może Ty wiesz lepiej.
    Zarząd Fundacji nie ma żadnych kompetencji dotyczących tłumaczenia Joomla.
    Tłumaczenie w Joomla nie wprowadza żadnego zamieszania (gdzie je niby wprowadza?). Przeciwnie, dokonywanie teraz zmian w wyniku jakiegoś głosowania wprowadziłoby zamieszanie. Szerokie grono odbiorców (ponad 80 tys. witryn), wie, co to są dodatki w Joomla.
    Prostować więc nie ma czego. Słowo jest zrozumiałe. Jakichś szczególnych powodów terminologicznych również nie ma. O ile mi wiadomo, słowo "wtyczka" nie jest terminem informatycznym o ściśle ustalonym znaczeniu (to odnośnie jakichś "standardów").
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  6. #5
    Wiarus mjmartino awatar
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Będzin /k Katowic
    Wpisy
    2 751
    Punkty
    212

    Domyślny

    Dziękuje za wyczerpującą informacje.
    ================================
    Administracja Joomla, Nowości, Artykuły Pomocne Administratorom, Usługi
    >>> https://joomlaguru.pl <<<
    Szkoła Joomla Guru (Kursy Online)
    >>> https://szkola.joomlaguru.pl <<<
    ================================

Podobne tematy

  1. Dodatek do Slideshow
    przez kkwiatkowski na forum Szablony, formatowanie wyglądu
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post/autor: 04-03-2014, 22:59
  2. dodatek downloadu
    przez stryjek na forum Rozszerzenia - problemy z obsługą, zarządzaniem
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post/autor: 07-01-2014, 01:58
  3. Dodatek
    przez frater na forum Rozszerzenia - problemy z obsługą, zarządzaniem
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post/autor: 15-06-2010, 22:04
  4. Dodatek
    przez Mieczysław Orzeł na forum Rozszerzenia - problemy z obsługą, zarządzaniem
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 26-11-2009, 22:06
  5. Dodatek
    przez xv05 na forum Instalacje (Joomla!, składników)
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post/autor: 13-02-2008, 21:59

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •