Framework Gantry Less - dla początkujących.
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 18

Temat: Framework Gantry Less - dla początkujących.

  1. #1
    Wyjadacz qrdziel awatar
    Dołączył
    04-11-2005
    Wpisy
    609
    Punkty
    21

    Joomla! 3.x Framework Gantry Less - dla początkujących.

    Gantry framework jest to niezły szablon do tworzenia własnych templatek. Czasami konieczne jest edytowanie plików CSS lub LESS. Dlatego postanowiłem napisać krótki tutorial w którym opisuję jak za pomocą LESS dodać kolorowy pasek na samej górze strony. Jest to artykuł dla początkujących, dlatego jest prosty. Wdzięczny byłbym za komentarze. http://ictlaboratory.com/default/ind...rawedzi-strony

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Senior Bazyl awatar
    Dołączył
    02-08-2008
    Skąd
    Skierniewice
    Wpisy
    7 693
    Punkty
    574

    Domyślny

    Cześć,

    Artykuł dla początkujących, ale fajnie, że się dzielisz wiedzą... Nie wiem po co angielskie wstawki, skoro piszesz dla Polaków, a J! jest przetłumaczony.

    p.s. Popatrz w adres swojej strony i pomyśl, jak go skrócić ;-)

  4. #3

    Domyślny

    Tylko że chłopaki z RT zalecają żeby tworzyć pliki custom.css i powtarzają to cały czas na forum do znudzenia. Ich szablony są dość często aktualizowane. Ingerencja bezpośrednio w less sprawi że po aktualizacji szablonu będzie trzeba wszystko od nowa robić.
    Może przed końcem roku pojawi się Gantry 5 - chociaż pewnie już w styczniowym szablonie, nie mogę się doczekać.

  5. #4
    Wyjadacz qrdziel awatar
    Dołączył
    04-11-2005
    Wpisy
    609
    Punkty
    21

    Domyślny

    Pewnie masz rację. Ale tu chciałem pokazać jak zmodyfikować LESS. Choćby po to aby wykorzystać zmienne (kolory linków).

  6. #5
    Bywalec
    Dołączył
    08-04-2011
    Wpisy
    187
    Punkty
    10

    Domyślny

    A ja mam takie pytanie? każdy plik less np. header-dark.less nadpisujemy header-dark-custom.less itd z wszystkimi edytowanymi plikami less? czy użycie jednego pliku np. gantry-custom.less i w nim nadpisania stylów jest nieprofesjonalne? jak to wygląda od strony twórców płatnych szablonów w oparciu o gantry? zależy mi na informacji jak powinno się to robić poprawnie, jeszcze nie dawno mówiło się że stron nie powinno budować się na tabelkach tylko na DIV-ach, dlatego pytam jak powinno się przygotowywać szablony w oparciu o Gantry?

  7. #6

    Domyślny

    Jeden plik nazwaszablonu-custom.css w katalogu css

    Jeśli firma robi szablony na Gantry do dalszej odsprzedaży nie bawi się w custom.css. Pracują bezpośrednio na less. Ale już klient który szablon zakupi powinien edytować go w custom.css jeśli edycja wychodzi poza możliwości zaplecza szablonu.

    custom.css jest dla takich jak ja którzy oczekują od producenta szablonu wsparcia, łatania błędów, aktualizacji a mimo to czasem są zmuszeni szablon trochę zmienić. Duża oszczędność czasu. Łatwo można kopiować całe style z innych stron.

    Kiedy pojawiły się .less też grzebałem początkowo bezpośrednio - dobrze że nie szablonach stron dla klientów

  8. #7
    Bywalec
    Dołączył
    08-04-2011
    Wpisy
    187
    Punkty
    10

    Domyślny

    Daje ci punkt to co napisałeś utwierdza mnie w tym co do tej pory robiłem. Zapytam jeszcze o dwie istotne sprawy:
    1.wspomniałeś że jeżeli taka firma x odsprzedaje szablony (pracując bezpośrednio na less) jeżeli nie nadpisują less, to co po aktualizacji do nowszej wersji?

    2.Tworzysz szablon na Gantry np. dla klienta jednego (nie masowa sprzedaż) on nie będzie zmieniał kolumn itd zazwyczaj korzysta tylko do edytowania, dodawania informacji poprzez CMS. Natomiast ty powiedzmy pozycjonujesz tą stronę, aktualizujesz do nowszych wersji, robisz kopię zapasowa itd. W takim przypadku również korzystasz z custom.css dobrze zrozumiałem?

  9. #8

    Domyślny

    Czy korzystasz z less czy custom.css to wolny wybór, każdy zrobi jak woli
    Wydaje mi się że jednak dużo zależy od tego w jakim miejscu produkcji strony jesteś.
    Weźmy taki schemat w którym ja jestem webmasterem
    Gantry >>> Producent szablonu (np Rockettheme) >>> Webmaster >>>> końcowy klient

    Producent szablonu pracuje bezpośrednio na .less, kiedy wypuszcza poprawki szablon jest nadpisywany
    Ja mam konto na RT i często po miesiącu szablon jest już w wersji 1.1 bo wynikły poprawki zauważone po wypuszczeniu szablonu. Czasem instaluję starsze szablony RT które mają wersje np 1.6 więc poprawek musiało trochę być
    Nie patrzę nawet czego dotyczą te poprawki. Ale jeśli są w szablonie to pewnie w .less
    Producent który chce dbać o klienta takie poprawki zapewnia.
    Oczywiście mogę po wykupieniu szablonu pracować w .less ale jeśli pojawię się poprawki które sygnalizuje producent mam dwa wyjścia -
    a) poszukać co poprawili i poprawić to samo - tylko ile z tym pracy, a co jeśli muszę to zrobić na kilku stronach klientów?
    b) wgrać nową wersje szablonu i stracić to co zrobiłem w .less a później od nowa wprowadzić swoje zmiany
    trzecie wyjście - można olać poprawki producenta może nie są ważne
    Inna sprawa to czy webmaster zapewnia bezpłatne wsparcie dożywotnio ???


    2. Ja custom.css używam do tworzenia blacharki szablonu - czyli kolorów, gradientów, kształtów, proporcji, wielkości czcionek itp - czyli części wizualnej. Tworzę nowe style graficzne dla modułów, lub edytuję te dostarczone przez producenta szablonu. Nie ma to żadnego wpływu na działanie szablonu.
    Klient jeśli chce po zapłaceniu za stronę ma pełny dostęp administracyjny. Jeśli chce może zmianiać sobie proporcje kolumn na zapleczu szablonu - w Gantry to łatwe bo są suwaki. Co prawda szkolenie które robię klientowi tego nie obejmuje.
    custom.css nie ma też wpływu na pozycjonowanie czy wykonywanie kopii zapasowej.
    Klient może także samodzielnie dokonać aktualizacji szablonu do nowszej wersji i moje poprawki nie zostaną nadpisane bo to co zrobię jest w pliku custom.css którego nie ma w oryginalnym szablonie i nie jest dlatego nadpisywany.
    Ale żeby nadpisać szablon trzeba mieć aktywne konto na RT

    Pewnie wielu rzeczy nie da się zrobić w custom.css ale je nie ingeruję bardzo w rozwiązania techniczne tylko wizualną stronę szablonu.

    Myślę że bezpośrednio w .less nie opłaca się pracować jeśli nie chcę zajmować się samodzielnym wprawadzaniem technicznych poprawek które zapewnia producent. Jeśli tworzę szablon na Gantry samodzielnie - to inna sprawa.

  10. #9
    Bywalec
    Dołączył
    08-04-2011
    Wpisy
    187
    Punkty
    10

    Domyślny

    Pracowałem do tej pory na Gantry w ten sposób że tworzyłem plik custom-css i dokonywałem zmian - kolorów, rozmiarów itd. Plik ten stał się dla mnie podstawą do tworzenia np. innej strony - szybciej schodziło na dostosowaniu (wiedziałem już co za co odpowiada). Czasami nadpisywałem pliki less bo samym plikiem custom.css nie dało się wykonać pożądanej zmiany. Czytając napotkałem różne opinie i nie byłem pewny kto ma rację i czy ja to robię tak jak się powinno robić Ostatnio korzystam z Afterburner2 jest dużo lżejszy, pomimo że ma mniej pozycji po zainstalowaniu można je sobie dopisać w razie potrzeby. Dzięki za tak obszerne wyjaśnienie tematu, będę działał tak jak dotychczas.

  11. #10

    Domyślny

    jeśli nadpisywanie custom.css nie działa spróbuj wymusić zmiany: !important
    Ja korzystam z komercyjenych szablonów RT ale czasem dla zabawy wykorzystuje plik custom tworzony dla jednego szablonu w innym - wychodzą śmieszne rzeczy
    Po za tym zapoznaj się dobrze z dokumentacją - gantry ma wbudowane wiele styli- nie tylko dla modułów i tytułów

    coraz częściej na RT słychać o nowej wersji Gantry 5 - więc pewnie pojawi się nowy szablon bazowy

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne tematy

  1. k2 dla początkujących
    przez qrdziel na forum Rozszerzenia - problemy z obsługą, zarządzaniem
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post/autor: 17-04-2014, 00:20
  2. Instalacja Gantry Framework dla Joomla! 2.5
    przez Keparhc na forum Szablony, formatowanie wyglądu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post/autor: 03-08-2012, 23:41
  3. Joomla dla początkujących
    przez igns na forum Różne
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post/autor: 21-04-2008, 12:02
  4. Potrzebna pomoc dla początkującego...
    przez yozz84 na forum Instalacje (Joomla!, składników)
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post/autor: 12-12-2007, 13:50
  5. Pomoc dla początkującego.
    przez kaszczor na forum Różne
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post/autor: 03-09-2006, 21:25

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •