Joomla dla edukacji
Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 22

Temat: Joomla dla edukacji

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    10-03-2008
    Wpisy
    276
    Punkty
    12

    Domyślny Joomla dla edukacji

    Witajcie!
    Prośba do wszystkich tych, którzy prowadzili, prowadzą lub projektowali strony związane z edukacją (przedszkole, szkoła, etc) oraz do tych, którzy mają doświadczenie w Joomli. Jakie polecilibyście sprawdzone, stabilne i bezpieczne dodatki do takiego serwisu? Najlepiej bezpłatne (ale nie tylko).
    Chcemy uruchomić serwis na najnowszej wersji Joomla.

    Dzięki za wskazówki
    Pozdrawiam
    JB

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Wiarus Jac awatar
    Dołączył
    22-12-2005
    Skąd
    Szczecin/Warszawa/Bieszczady
    Wpisy
    1 321
    Punkty
    182

    Domyślny

    Te dodatki, o które pytasz, to do czego miały by być przeznaczone?

    Galeria - chyba najczęściej występujący element na stronach szkół i przedszkoli. Możesz zastosować np. SIGPlus. Choć lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia łatwości tworzenia i publikowania galerii przez osoby redagujące treści byłby płatny Simple Image Gallery Pro.

    Inne rozszerzenia to już kwestia indywidualnego podejścia, co na danej stronie ma jeszcze być, jak się zachowywać, jaką rolę pełnić. Trochę tych szkół i uczelni wyższych przerobiłem w minionych latach. Nie było nigdy dwóch takich samych stron. Nie ma gotowego schematu.

    Ciężko też w kilku zdaniach objąć tak szeroki temat.
    Zapracowany po uszy, cały czas kilka projektów na tapecie.
    Od 2005 roku indywidualne projekty Joomla - www.studioalfa.pl.
    Polecam darmowe templatki Joomla.

    Nie pomagam w kwestiach związanych z Joomla na Facebooku! Forum Joomla jest tutaj.

  4. #3
    Wyjadacz Winnetou awatar
    Dołączył
    16-12-2008
    Skąd
    Olkusz
    Wpisy
    779
    Punkty
    89

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez james.bien Zobacz wiadomość
    ...sprawdzone, stabilne i bezpieczne dodatki do...
    W zasadzie wszystkie opisane na
    www.joomla-overview.eu
    niemniej nie wszystkie darmowe
    Winnetou
    www.softdesign-studio.pl
    Przydała się podpowiedź?, zrewanżuj się dodając punkcik - - ↓

  5. #4
    Bywalec
    Dołączył
    10-03-2008
    Wpisy
    276
    Punkty
    12

    Domyślny

    Bardziej mi chodzi o to, żeby ktoś, kto takie strony tworzył napisał tylko, jakie rozszerzenia zastosował. Wtedy mógłbym się zastanowić, czy w moim przypadku takie rozszerzenie znalazłoby zastosowanie. Tak ja pisze Jac - nie ma gotowego schematu, każda strona jest inna.
    Ja wykorzystywałem darmową Phoca Gallery, sprawdzało się, ale trzeba pytać o inne rozwiązania, może lepsze?

    Co ja bym widział: licznik wstecz na przykład, licznik odwiedzin, jakiś kalendarz, który wyświetla np. nadchodzące wydarzenia, galeria oczywiście.

    Może ktoś korzystał z innych rozwiązań, które można by włączyć do swojej stronki.

    Tymczasem dzięki za odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    JB

  6. #5
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Właściwie to napisał to już @Jac i mógłbym się nie odzywać.
    Ale nie mogę, bo - jak widać - pytający istoty rzeczy nie pojął.
    Nie on pierwszy i nie on ostatni. Wszystkim, którzy zadają takie pytania, poradzić można w gruncie rzeczy jedno:
    Szanowne Panie i i Szanowni Panowie!
    Bez obrazy, ale dopóki nie potraficie sami odpowiadać sobie na takie pytania, nie powinniście wykonywać stron dla innych. Najpierw nauczcie się je projektować. Najlepiej budując witrynę/witryny na własny użytek. I nie jedną, a kilka.
    Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytania, dla kogo ma być witryna i czego użytkownicy tej witryny będą potrzebować z rzeczy, które chce im zaoferować wydawca, do czego będą jej używać.
    Trzeba sprecyzować cele witryny. Trzeba określić treści i funkcje, z jakich użytkownicy będą mogli skorzystać.
    A dopiero potem pytać o narzędzia, czyli o to, jakie rozszerzenia zastosować (i czy w ogóle jakieś stosować).
    Zaczynanie od pytania o narzędzia to stawianie spraw na głowie.
    To prawda, że tak działa znaczny odsetek rodzimych łebmajstrów - hochsztaplerstwo, fuszerki i prowizorki to jedne z naszych narodowych specjalności.
    Niemniej, upraszam, by nie namawiać na forum nikogo do wzbogacania kolejnych tomów "Dziejów głupoty w Polsce".
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  7. #6
    Bywalec
    Dołączył
    10-03-2008
    Wpisy
    276
    Punkty
    12

    Domyślny

    Witam!
    Jestem z tych, którzy się nie obrażają, a pokornie słuchają mądrzejszych, nawet tych trochę nerwowych czasami.

    A co do mojego pytania: prosiłem o napisanie tego, co ewentualnie ktoś zastosował w swoich projektach, a nie dlaczego zastosował swój wybór. To, co ja zastosuję, to mój wybór - wypowiedzi innych to jedynie wskazówka. Jak pisze @zwiastun - trzeba sprecyzować, co ma na danej witrynie być i jakie mają być jej cele. Tu zgoda. Ale jeśli jest się właśnie na etapie tego precyzowania - to chyba można i trzeba pytać, co kto wykorzystał (nie muszę wiedzieć dlaczego akurat to). Jeśli ktoś nie ma w danym temacie doświadczenia - nie pisze. Ja wiem, co ewentualnie się przyda, na razie zbieram informacje i nie uważam, żebym coś stawiał na głowie. Dla takich jak ja forum to nie pisanie kolejnych tomów "Dziejów głupoty w Polsce", a szukanie wiedzy. Szkoda tylko, że czasami dla niektórych przez niektórych być może kąśliwie i niesprawiedliwie podanej.

    Jak to mówią: "Kto pyta, nie błądzi".

    Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe wskazówki
    JB

  8. #7
    Wyjadacz qrdziel awatar
    Dołączył
    04-11-2005
    Wpisy
    609
    Punkty
    21

    Domyślny

    Nie zgodzę się do końca. Nie obraź sie Zwiastunie, ale każdy na początku był "łebmajsterem". Sam pamiętam gdy dla szkoły stawiałem pierwszy portal - jeszcze na mambo. I sam pamiętam ile było z tym problemów. Postaram się koledze pomóc, jeśli znacie jakieś ciekawsze rozwiązania to proszę o sprostowanie (dawno nie tworzyłem dla szkoły). Po pierwsze to - czy ma być to szkolna reklama (Opis, kilka fotek, kontakt i jak dojechać), czy kombajn Social.
    1. Strona musi mieć dokładne zarządzanie użytkownikami - podział na uczniów, nauczycieli, rodziców, klasy, przedmioty, koła zainteresowań, pracownicy (sekretarka, dyrektorka, informatyk, woźna, kucharka itp). Polecam: Community Builder
    2. Proste dodawanie artykułów. Komponenty K2, EasyBlog i DOCman (dla pani dyrektor i jej dokumentów Word i PDF.
    3. Newsy - rozsyłane do uczniów i rodziców: ACY mailing
    4. Na pewno jakiś EventCalendar lub JEvents - zarządzanie wydarzeniami w szkole
    5. Koniecznie Galeria fotek najlepsza jest chyba PhocaGalery, lub skorzystać z jakiegoś brdge'a - CopperGallery.
    6. Oczywiście wszystko okraszone komentarzami JComment
    7. Można też jakieś forum - Kuena lub chat room
    ciekawe też rozwiązania: QuizDeluxe, AdsManager

    Jednak pierwsze co proponuję - to tworzyć stronę z kilkoma uczniami - najlepiej ujżymy problemy ze stroną. Nauczyć ich na początek instalacji XAMPP polecam:http://ictlaboratory.com/default/ind...uracja-php-ini
    Nauczyć ich instalacji Joomla i zarządzanie dodatkami - a ręcze że sami coś wyszukają.
    Poza tym od początku tworzyć dokładną dokumentację. Ja zawaliłem, byłem zbyt zachłanny i gdy zwolniłem się ze szkoły to informatyk wykasował stronę, bo nikt inny nie umiał jej obsłużyć. "Krew w piach"

  9. #8
    Wyjadacz wini74 awatar
    Dołączył
    23-05-2009
    Skąd
    jablonkoskos
    Wpisy
    770
    Punkty
    24

    Domyślny

    Zgadzam się z @qrdziel oraz james.bien i czekam na rozwinięcie tematu.
    Nikt nie jest tak bogaty, żeby nie potrzebował pomocy, ani tak biedny żeby nie mógł innym pomóc.

  10. #9
    Bywalec
    Dołączył
    10-03-2008
    Wpisy
    276
    Punkty
    12

    Domyślny

    Dzięki @qrdziel. Już jestem mądrzejszy. Przejrzę Twoje propozycje, o których nawet nie wiedziałem, że takie są . Myślę, że coś na pewno wykorzystam.

    Dzięki i pozdrawiam
    JB

  11. #10
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Niemal wszystko, co znajduje się na JED, nadaje się do wykorzystania w witrynie budowanej dla placówki edukacyjnej. Zatem chcesz waszmości, jeden i drugi, rzeczowej i konkretnej odpowiedzi na tak postawione pytanie (na głowie), poczytaj katalogu JED.
    W tym, co napisałem, Kolego @james.bien, nie ma - jak Ci się zdaje - ani nerwowości, ani kąśliwości, ani niesprawiedliwości. Masz, jak widać, niesamowite zdolności rozważania cudzych stanów psychicznych. Tylko że nie to akurat jest tematem tego, założonego przez Ciebie wątku. Swoją drogą, nie słyszałeś przypadkiem, że emocjonalny sposób wypowiedzi jest po prostu wyrazem zaangażowania? Poważnego traktowania rozmówcy?
    Powtórzę zatem jeszcze raz: to, jakich rozszerzeń używamy do obsługi strony internetowej i jakie stosujemy rozwiązania, zależy od celów i funkcji, jakie witryna ma spełniać (+ czasem od widzimisię zlecającego i projektanta, ale to jest zupełnie inna kwestia).

    Rozważmy np. podane przez @qrdziela:
    1. Community Builder: tak, może się przydać. Na tej samej zasadzie, co jakiś system rezerwacji wizyt u lekarza (można przerobić na system rezerwacji spotkań z nauczycielami).
    Do "zarządzania użytkownikami" w witrynie także szkolnej, wystarczy zwykły system rejestracji i system uprawnień. Dodatkowo można skorzystać z komponentu Kontakty. Jak się uprę, to i do czegoś mi się przyda CB. Przede wszystkim do obciążenia witryny szkolnej zupełnie niepotrzebnymi funkcjami.
    2. Proste dodawanie artykułów: K2, EasyBlog i DOCMan.
    Proste dodawanie artykułów zapewnia Joomla i niczego więcej angażować nie trzeba, zwłaszcza komponentów typu K2 czy tym bardziej EasyBlog, co nie znaczy, że nie można,jeśli w tej mierze istnieją konkretne oczekiwania i zamiary wydawcy witryny. A pomysł z DOCmanem jest już zupełnie z Księżyca. Pomijam cenę rocznej licencji. Do udostępniania dokumentów dyrektora, rady pedagogicznej czy nauczycieli wystarczy zainstalowanie edytora JCE, przy większych potrzebach można skorzystać z Attachcments albo dowolnego innego rozszerzenia obsługującego udostępnianie plików. Jeśli już wydawać pieniądze na jakieś rozszerzenia, to za 20 € można wykupić licencję na przydatne dodatki do JCE (a przy tym można je wykorzystać na wielu witrynach, więc szkoła nie będzie musiała za nie płacić).
    3. Newsy - rozsyłane do uczniów i rodziców - AcyMailing. 254 inne komponenty też można zainstalować, bo się da za ich pomocą coś robić. Do informowania rodziców i uczniów ma służyć strona. Jeśli się znajdzie w szkole zapalony redaktor, który poświęci na przygotowywania biuletynów informacyjnych kolejne godziny, to i ACYMailing mu będzie przydatny. Tyle, że doświadczenie (a i badania, o czym mógłby tutaj coś napisać kolega @Josh) dowodzi, że redaktorom i wydawcom witryn szkolnych w zdecydowanej większości nie staje sił, czasu i ochoty na wykonanie podstawowych obowiązków informacyjnych, spoczywających na szkołach (proszę mi przytoczyć tutaj chociaż jeden przykład Biuletynu Informacji Publicznej jakiejś szkoły, w której znajdę wszystkie informacje publiczne, jakie ta szkoła powinna udostępniać).
    4. Na pewno jakiś kalendarz - zarządzanie wydarzeniami w szkole. No pewno, że się przyda. Bo wszystko może się przydać. Ale bez kalendarza też się obejdzie. Szkoła to nie teatr, kino, dom kultury - organizacja imprez nie jest jej głównym zadaniem, a więc i oprogramowania typu kalendarz nie potrzebuje, choć mieć może.
    5. Koniecznie galeria. A dlaczego "koniecznie". Bo dzieci się ładnie na zdjęciach prezentują? Czy zastanowiłeś się, kol. @qrdziel przez moment np. nad notorycznie naruszanymi przez szkoły zasadami ochrony wizerunku swoich uczniów? Oczywiście, galeria może posłużyć także do prezentacji prac dziecięcych, niekoniecznie zdjęć. Ale dlaczego to musi być koniecznie kobyłka typu Phoca Gallery lub kobyla typu CopperGallery to już zupełnie niewytłumaczalne. A dlaczego nie prosty dodatek typu SIGPLUS. Nie wystarczy?
    6. Oczywiście, wszystko okraszone komentarzami JComment. Tia. Dlaczego nie? A dlaczego "oczywiście"? A konsekwencje? Kto to będzie moderował, chronił przed spamem. Oczywiście, wszystko się da. Tylko - powtarzam - wtedy, gdy to czemuś służy, gdy to jest świadomie zamierzone, gdy to wynika z celów, jakie sobie - w tym przypadku - szkoła zakłada.
    7. Można też jakieś forum... No można
    Można też tablicę ogłoszeń (ADSManager, DjClasifields albo nawet SobiPro), można Zendex Dropbox for Joomla - a co nie przyda się? Obowiązkowo jakieś rozwiązania do e-learningu - bo jakże to, nowoczesna szkoła bez e-learningu? Koniecznie Falang - dobra witryna we współczesnym globalnym świecie powinna być wielojęzyczna.

    Kpię, ale takie podejście nadaje się jedynie do tego, by je wykpić, Panowie. I nie na złość babci, i nie z wrodzonego chamstwa, złośliwości, nieuprzejmości i nie wiadomo, czego jeszcze. Zadano pytanie - przedstawiam swój pogląd. Taki sam albo niemal taki sam, jak nieco wyżej i krócej wyraził @Jac. Czy to nie dziwne, że z nim się chyba milcząco zgadzacie, a ze mną nie? Ale w psychoanalityka bawić się nie będę.

    @qrdziel: powinieneś już wiedzieć, że się nie obrażam, zwłaszcza w dyskusji na dyskutantów, którzy odnoszą się do meritum, a nie sięgają po argumenty ad personam.
    I jeszcze o "łebmajstrze". W słowie "łebmajster" nie ma niczego obraźliwego. To po prostu polski zapis "webmaster". Dozwolony.
    Ja napisałem o tym, że w taki sposób myśli i działa znaczny odsetek rodzimych łebmajstrów - niedokształconych, bezmyślnych zaśmiecaczy Internetu i bałamutników, którym nikt nigdy nie powinien zlecić do wykonania żadnej witryny, bo mają na ten temat jedynie blade pojęcie.

    Jeśli będę chciał (szkoła będzie chciała) popularyzować w swojej witrynie twórczość poetycką swoich uczniów czy nauczycieli, to wówczas poszukam najlepszego rozwiązania do tego celu. I tak jest z każdym elementem. Gdy wiadomo, co i po co, to można szukać najlepszych odpowiedzi na pytanie jak. Elementarna wiedza z zakresu metodyki działania, organizacji, pracy.

    Jeśli chcecie się Panowie "wymieniać doświadczeniami" w tej mierze, bo tak też można podejść do tematu, to proszę poddać analizie jedną, drugą i piątą konkretną witrynę konkretnej szkoły i pokazać, co, po co i jak zrobiono tudzież wyrazić swoją opinię, czy zastosowano odpowiednie rozwiązania. Każde takie case study będzie miało sens. Bo przepisywanie listy rozszerzeń z JED sensu nie ma.
    Swoją drogą, skoro już tak ochoczo coś wymieniać, to czemu brakło Akeeba Backup, Admin Tools, edytora JCE i co najmniej paru innych, rzeczywiście potrzebnych (choć niekoniecznie tych).
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne tematy

  1. Polski lang do Joomla Estate Agency (com_jea) dla Joomla 1.5
    przez readback na forum Rozszerzenia - problemy z obsługą, zarządzaniem
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 27-06-2010, 20:03
  2. dobry system komentarzy dla joomla 1.5 (nie dla trybu legacy)
    przez greg606 na forum Artykuły: aktualności, komentarze
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post/autor: 13-08-2009, 22:46
  3. Szablon dla Joomla 1.5 możliwy dla Joomla 1.0 ?
    przez szmidt344 na forum Szablony graficzne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 21-12-2008, 19:53
  4. Z szablonu dla Joomla 1.0 szablon dla Joomla 1.5 -cz.1
    przez zwiastun na forum Wygląd, szablony
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post/autor: 14-12-2008, 04:02

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •