Ktora wersje Joomli (z tej od 3.0) polecacie, co do Stabilnosci na dzis?
Wyniki 1 do 9 z 9

Temat: Ktora wersje Joomli (z tej od 3.0) polecacie, co do Stabilnosci na dzis?

  1. #1
    Debiutant
    Dołączył
    01-09-2019
    Wpisy
    4
    Punkty
    2

    Domyślny Ktora wersje Joomli (z tej od 3.0) polecacie, co do Stabilnosci na dzis?

    Witam wszystkich ;]


    Ktora wersje Joomli (z tej nowszej tzn. od 3.0... i wyzej) polecacie na dzis, co do najlepszej Stabilnosci na dzis?

    Poza tym zalezy mi tez, aby taka wersja na Xampp-ie pracowala bez wiekszych problemow oraz, aby pod ta wersje jak najwiecej bylo/dzialalo modulow-componentow.


    dzieki za kazda pomoc!

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Po prostu najnowsza. I zawsze najnowsza.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  4. #3
    Debiutant
    Dołączył
    01-09-2019
    Wpisy
    4
    Punkty
    2

    Domyślny

    Dzieki za odpowiedz... mam to tez na uwadze... a pytanie dosc istotne, gdyz siedzac juz spory czas w aplikacjach roznej masci webowych/desktopowych glownie uwazam, ze powinno sie odczekac/czasowo np. min. z 1-2 czasami 3 wersje (wiadomo, ze w zaleznosci od czasu wydania im krocej tym lepiej oraz, gdy jest info o powaznej luce-problemie) wstecz nim sie zdecyduje na szybka aktualizacje.

    Glowny powod to taki, ze nowe dystrybucje rzadko kiedy sa tak super przetestowane ;/ niestety, ale nie jest tak kolorowo w tej branzy z nowosciami. Co nie jest tez sztywna zasada, a ile i jak solidnie wychodzi nowa wersja to najlepiej znaja tworcy ;).

    Do tego zauwazylem w ostanim czasie (kilku lat wstecz), ze sporo tworcow/firm obciaza uzytkownikow bycie testerami w dosc waznych lukach, ktore wg mnie jest kuriozalnym krokiem ;/, co jest im mocno na reke z roznych powodow np. kosztow czy budowania solidnego dzialu testerow itp. .

    Dobrym przykladem sa tu Microsoft-Google-Apple-Samsung czy Drupal jak w wersji 7. i wiecej puscil wersje nowa z powazna luka i w cale tak latwo i szybko jej nie naprawili jej bo okazala sie trudniejsza do aktualizacji. Podobnie Wpress w ostatnim czasie, ktory takie gafy potrafil walic (czesto wlasnie z wlaczanymi z automatu poprawkami), ze sypaly sie w dobrych modulach w bazach rekordy, kodowanie lub dany host/serwer nie obslugiwal wrecz narzuczonych zmiennych srednio sie liczac z tym, ze moze to zaszkodzic innej witrynie. Wiec Ja bym ostrozniej dzis podchodzil do aktualizacji aplikacji... tym bardziej mocno rozbudowanych i zawansowanych bo na to potrzebny jest czas i o wiele dluzszy niz kiedys.


    Poza tym mam rozumiec, ze najnowsza wersja na dzis JOOMLI 3.9.11 obsluguje wiekszosc modulow-componentow dostepnych w zbiorach? tzn. czy dla wersji 2.5 pasuja te same co do nowej 3.9.11?

    Pozdrawiam.

  5. #4
    Wyga siristru awatar
    Dołączył
    28-05-2009
    Skąd
    Szczecin
    Wpisy
    3 242
    Punkty
    302

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez Anders Zobacz wiadomość
    Poza tym mam rozumiec, ze najnowsza wersja na dzis JOOMLI 3.9.11 obsluguje wiekszosc modulow-componentow dostepnych w zbiorach? tzn. czy dla wersji 2.5 pasuja te same co do nowej 3.9.11?
    W JED są TYLKO rozszerzenia które współpracują z Joomla 3.x. Deweloperzy mogą na swoich stronach udostępniać wersje dla starszej Joomli np. 2.5 ale to nie częsta praktyka.
    Nie, rozszerzenia dla Joomla 2.5 NIE będą działać na Joomla 3... a przynajmniej nie bez poważnych problemów (wersja php też ma tutaj znaczenie).

    Cytat Wysłane przez Anders Zobacz wiadomość
    Glowny powod to taki, ze nowe dystrybucje rzadko kiedy sa tak super przetestowane ;/ niestety, ale nie jest tak kolorowo w tej branzy z nowosciami. Co nie jest tez sztywna zasada, a ile i jak solidnie wychodzi nowa wersja to najlepiej znaja tworcy ;).
    W Joomla pracują dobrowolnicy, często NIEzawodowi testerzy. Jednak rzadko zdarza się sytuacja regresji. W ostatnich latach pamiętam może 2 takie przypadki kiedy po aktualizacji szybko wydano nowa łatkę. Poprawki są oczywiście testowane ale testerem jesteś również TY i możesz zgłaszać błędy. Jeśli za darmo oczekujesz bezbłędnej aplikacji to e-e, masz bardzo wygórowane oczekiwania. Jednak zgadza się, że warto nieco odczekać po nowej wersji. Z reguły czekam kilka dni, ale bez przesady z kilkoma aktualizacjami. poza tym Joomla NIE dotyka rekordów utworzonych przez 3rd party, wiec nie ma się co "sypać". Co najwyżej może być wykonana jakaś zmiana, ze jakieś rozszerzenie przestaje poprawnie działać. Tak było np. Article Additional Fields plugin od Regular Labs. Ale Peter naprawił to po kilku dniach. Dlatego nie narzekałbym na Joomlę wiedząc jak się strona może sypnąć lub utknąć w wersjach na przykładzie Drupala. Howgh.
    Na Forum pomagam bezpłatnie ad maiorem Joomla gloriam
    Mimo pomocy na forum nie dajesz rady? Potrzebujesz by ekspert "zrobił to" za Ciebie?
    Napisz do mnie na PW. Argentum et Aurum nie zawsze jest konieczne ;)

  6. #5
    Wyjadacz terra awatar
    Dołączył
    26-05-2017
    Skąd
    Wrocław
    Wpisy
    922
    Punkty
    87

    Domyślny

    Może warto podsumować i wyjaśnić:
    1. Joomla! jest systemem CMS o określonej i zamkniętej funkcjonalności.
    2. Funkcjonalność Joomla! może zostać rozszerzona poprzez Komponenty, moduły, dodatki
    3. Rozszerzenia Joomla! budowane są w oparciu o zdefiniowany i zestandaryzowany zestaw narzędzi platformy/biblioteki/framework
    4. narzędzia zbudowane są w oparciu o język PHP.

    To co zostało już powiedziane, najlepiej stosować najnowszą wersję Joomla! - po to został stworzony m.in. system automatycznej aktualizacji
    Najlepiej korzystać z aktualnie obowiązującej wersji języka PHP - aktualnie PHP 7.x
    PHP 7 jest obsługiwane przez Joomla! od wersji 3.5, (najlepiej od 3.8.7)
    Jeśli rozszerzenia są przygotowane dla wersji PHP 7.x, tym samym z wykorzystaniem bibliotek w wersji J3.8, nie powinno być problemu ze zgodnością i bezpieczeństwem.

    Oczywiście kwestia bezpieczeństwa nie jest taka prosta i oczywista. Jedną z poważniejszych zalet Joomla! nad innymi CMS'ami to zaimplementowany model MVC oraz konieczność programowania w oparciu o biblioteki, która narzucają określony poziom bezpieczeństwa. W ten sposób ELIMINOWANY JEST OBSZAR AMATORSZCZYZNY przy programowaniu, który jest często źródłem problemów.

    Glowny powod to taki, ze nowe dystrybucje rzadko kiedy sa tak super przetestowane ;/
    To wymagałoby szerszego omówienia, ale to nie miejsce na to, ogólnie powiem tylko, że związane jest to z modelem wytwarzania oprogramowania oraz metodami testowymi (kaskada vs agile, testy manualne vs automatyczne SDLC vs DevOps) jakie przyjęto do realizacji.

  7. #6
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Powtórzę: Po prostu stabilna i bezpieczna jest zawsze najnowsza wersja. I tylko najnowsza wersja Joomla.
    Nie jest problemem wstrzymanie się przez jakiś czas od aktualizacji, która nie naprawia luk w zabezpieczeniach. Natomiast powstrzymywanie się od aktualizacji naprawiających luki w zabezpieczeniach może się skończyć wykorzystaniem tych luk przez internetowych bandziorów.
    Korzystanie ze starszych wersji Joomla jest zawsze ryzykowne i wymaga zastosowania zabezpieczeń odpowiednich do ryzyka. Można bezpiecznie korzystać nawet z wersji Joomla 1.0 czy 1.5, o ile odpowiednio zadba się o bezpieczeństwo i monitoruje bezpieczeństwo takiej strony.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  8. #7
    Debiutant
    Dołączył
    01-09-2019
    Wpisy
    4
    Punkty
    2

    Domyślny

    Witam ponownie,

    dzieki wielkie za odpowiedzi mocno mi one przyblizyly, co w trawie piszczy!



    Cytat Wysłane przez siristru Zobacz wiadomość
    Jeśli za darmo oczekujesz bezbłędnej aplikacji to e-e, masz bardzo wygórowane oczekiwania.
    nawet mi przez 1s nie przeszla taka mysl! wrecz cieszy mnie sam fakt, ze w ogole Joomla jest na takiej licencji.... oraz napisze jeszcze raz... stwierdzenie moje bylo mocno pod katem iz tak wiele sie dzieje dzis w swiecie programistycznym i tak duzo jest plikow- liniikodu-dodatkow i co istotne coraz wiekszej Armii koderow przy jednej aplikacji- czy rotacji pracownikow w tej branzy... ze np. w wiekszym stopniu latwiej przez to o ludzki blad (co ma spore przelozenie na wypuszczenie wersji pseudo-stable) i takze nie wyrabiaja z domknieciem na tip-top kolejnej wersji tworu ;)... wystarczy przesledzic najwiekszych Fbooka-Gooogla, jakie potrafili miec luki i co ciekawe tam sa jedni z najlepszych i zarabiaja krocie... warto miec to na uwadze przy projektach ala Joomla.


    Cytat Wysłane przez siristru Zobacz wiadomość
    W Joomla pracują dobrowolnicy, często NIEzawodowi testerzy. Jednak rzadko zdarza się sytuacja regresji. W ostatnich latach pamiętam może 2 takie przypadki kiedy po aktualizacji szybko wydano nowa łatkę.
    dzieki za to info i dobrze wiedziec jak sie sprawy mialy wczesniej!


    Cytat Wysłane przez zwiastun Zobacz wiadomość
    Powtórzę: Po prostu stabilna i bezpieczna jest zawsze najnowsza wersja.
    Ze bezpieczna w duzym stopniu zgodze sie, ale glownie w sektorach finansowych;)... wierze na 85% ze w Joomli takze... oraz jest margines bledu, ze to bezpieczenstwo w najnowszej wersji zostanie niedopracowane ;), a co do "stabilna" to juz mocno bym polemizowal - chodz moge sie mylic w stosunku do Joomli... a od min 5lat w roznych aplikacjach obserwuje trend, ze przy wiekszych zmianach stabilnosc wypuszczonej nowej wersji jest miedzy 7-8-9 z 10 (10-10 rzadkosc, co sugeruja tworcy)... a wynika to z wielu spraw glownie z tych o ktorych powyzej opisalem... i jest to zdanie mocno obiektywne niz subiektywne tak dla jasnosci tematu.


    Cytat Wysłane przez zwiastun Zobacz wiadomość
    Natomiast powstrzymywanie się od aktualizacji naprawiających luki w zabezpieczeniach może się skończyć wykorzystaniem tych luk przez internetowych bandziorów.
    Racja... to jest to wieksze ryzyko przy stagnacji... lecz warto miec na uwadze fakt, ze w nowej aktualizacji nie da mi nikt gwarancji, ze na 100% ryzyka nie bedzie
    i zapomnialem dodac wazny aspekt, ze najlepiej tez, aby na stagnacje-odczekanie w aktualizacji pozwalaly sobie osoby, ktore znaja temat czy sa min. dobre w nim tzn. maja juz sporo wdrozonych wlasnych-istotnych zabezpieczen, kopii itp. , ktore powoduja, ze sa nawet na lepszej lub czasami na rownej pozycji ;) tzn. z tymi, co cisna najnwosze aktualizacje z zasady... i pisze to teraz wylacznie z perspektywy praktycznej.

    Wazne, aby w tej materii znalezc CENTER bo jakby nie bylo w tej branzy czlowiek nadal odgrywa kluczowa role, tworzy, a ze nie jestesmy organizmami doskonalymi i mamy wrecz wpisany w DNA kod odpowiedzialny za omylnosc to stosowanie zasady ograniczonego zaufania jest tu wg mnie nie takim strasznym wyborem ;)



    Poza tym nie chce zakladac nowego tematu, a mam jeszcze jedno dosc istotne pytanie: czy zmienilo sie cos bardziej w tworzeniu Templatek dla wersji joomli 3.x w stosunku do wersji 2.5? tzn. glownie chodzi mi o kod narzucony przez Joomle... lub jakies niespodzianki? wg katalogow dla templatki beez3, a beez5 wyglada to w miare podobnie.

    Pozdrawiam!
    Attached Images Attached Images

  9. #8
    Wyjadacz komodore awatar
    Dołączył
    02-03-2009
    Skąd
    Poznań
    Wpisy
    822
    Punkty
    109

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez Anders Zobacz wiadomość
    Poza tym zalezy mi tez, aby taka wersja na Xampp-ie pracowala bez wiekszych problemow
    Joomla! pracuje na każdym serwerze, który spełnia jego wymagania i jest prawidłowo skonfigurowany.

    Cytat Wysłane przez Anders Zobacz wiadomość
    Racja... to jest to wieksze ryzyko przy stagnacji... lecz warto miec na uwadze fakt, ze w nowej aktualizacji nie da mi nikt gwarancji, ze na 100% ryzyka nie bedzie
    Nawet w sektorze finansowym nie masz 100% pewności.

    Cytat Wysłane przez Anders Zobacz wiadomość
    osoby, ktore znaja temat czy sa min. dobre w nim tzn. maja juz sporo wdrozonych wlasnych-istotnych zabezpieczen, kopii itp. , ktore powoduja, ze sa nawet na lepszej lub czasami na rownej pozycji ;) tzn. z tymi, co cisna najnwosze aktualizacje z zasady... i pisze to teraz wylacznie z perspektywy praktycznej.
    Warto interesować się zmianami jakie są wprowadzane w aktualizacjach. Te informacje nie są tajne.
    Przed zmianami backup jest OBOWIĄZKIEM. Test witryny odtworzonej i zaktualizowanej na serwerze lokalnym, przy konfiguracji takiej jak na serwerze docelowym) pomoże sprawdzić, czy strona się nie posypie i czy dodatki nadal pracują prawidłowo.

    Cytat Wysłane przez Anders Zobacz wiadomość
    czy zmienilo sie cos bardziej w tworzeniu Templatek dla wersji joomli 3.x w stosunku do wersji 2.5? tzn. glownie chodzi mi o kod narzucony przez Joomle... lub jakies niespodzianki?
    Porównaj kod a się przekonasz. Obecność plików lub ich nieobecność nie jest wyznacznikiem zmian inerfejsu.
    Przyłącz się jeśli masz chęć posłuchać lub porozmawiać o Joomla! i niedaleko Ci do Poznania.


    Klikając "Pomógł - daj punkt" poniżej, motywujesz mnie do dalszej pomocy użytkownikom forum.

  10. #9
    Wyjadacz
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Lublin
    Wpisy
    682
    Punkty
    48

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez zwiastun Zobacz wiadomość
    Po prostu najnowsza. I zawsze najnowsza.
    Zwiastun przedstawił bardzo treściwą i konkretną odpowiedź. Taka dyskusja i szukanie na siłę dziury której jeszcze nie ma mija się z celem. Autor pytania powinien zapoznać się dokładnie z dokumentacją Joomli w której podczas publikacji nowej wersji jest dokładnie opisane co zostało zmienione, naprawione itd. Owszem Joomla miała potknięcia podczas publikacji nowej wersji ale jak dobrze pamiętam takie potknięcie było w 90% naprawiane podczas pierwszej doby od publikacji.

    Dlatego odpowiedź @Zwiastuna jest naprawdę konkretna i należy się jej trzymać.

Podobne tematy

  1. [Rozwiązane] W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie...
    przez Bavar na forum Administracja - ogólnie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post/autor: 01-03-2020, 16:08
  2. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 23-08-2013, 19:06
  3. Czy da sie za pomoca Joomla zrobic strone ktora pelnila by funkcje telewizji internet
    przez Arkadiusz na forum Pomysły, sugestie, propozycje, oczekiwania
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 10-01-2007, 18:42
  4. wczoraj działał dzis nie działa
    przez onyx1982 na forum Administracja składnikami
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 11-10-2006, 12:15

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •