Jak joomla tworzy stronę?
Wyniki 1 do 4 z 4

Temat: Jak joomla tworzy stronę?

  1. #1
    Debiutant
    Dołączył
    21-06-2017
    Wpisy
    2
    Punkty
    2

    Domyślny Jak joomla tworzy stronę?

    Witam wszystkich na forum, jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.

    Słowem wstępu wybrałem sobie na pracę inż. Porównanie 3 systemów (Wordpressa, Joomle i MODx ) ugrzęzłem na punkcie w którym przyszło mi opisać jak każdy z systemów "składa" stronę, a czas mnie nagli, dzisiaj mnie olśniło że kto nie jak ludzie z forum będą znać temat.

    Mianowicie potrzebowałbym pomocy/wskazówki jak w Joomli odbywa się proces tworzenia strony od momentu wywołania jej w przeglądarce. Jakie pliki są uruchamiane jako pierwsze co jest kiedy pobierane cały ten workflow który się odbywa poza naszymi oczami. Jest ktoś w stanie to opisać? Lub chociaż odnieść mnie do jakiegoś artykułu lub książki? Szukałem trochę w Googlu nawet w jednej książce dla zaawansowanych i nic. Wspomnę tylko że dla Wordpressa udało mi się znaleźć taki opis.

    Pozdrawiam i z góry dzięki.

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Opisywałem to daaaaawno dawno temu. Niestety - poradnika nie ma już w Sieci.
    Ale dla przyszłego inżyniera/magistra (?) to raczej temat typu pestka.
    1. Np. w książce June Cohen: Serwisy www. Projektowanie, tworzenie i zarządzanie, na stronach 204-215 znajdziesz rozdział zatytułowany: Zasada działania witryn internetowych, a w nim fragment opisujący działanie witryn dynamicznych, takich jak oparte na Joomla! czy Wordpress.
    2. Pierwszym plikiem uruchamianym po wywołaniu adresu witryny w przeglądarce internetowej jest plik index.php w głównym katalogu zainstalowanego na serwerze Joomla. Poddaj analizie ten plik oraz wywoływane przez niego, a zobaczysz, jakie elementy systemu są wywoływane na starcie.
    3. Po wystartowaniu, wczytaniu konfiguracji, wywoływany jest plik index.php umieszczony w katalogu głównym zastosowanego w serwisie szablonu (templates/[nazwa_szablonu]/index.php).
    W pliku znajdują się m.in. instrukcje wywołujące i osadzające poszczególne elementy zawartości strony, w tym zawartości głównej - (<jdoc:include type="component" />), zawartości towarzyszącej (pobocznej - modułów: <jdoc:include type="modules" name="position-3" style="xhtml .... " /> oraz stałych elementów zawartości.
    4. Na podstawie tych instrukcji oraz odpowiednich definiujących je skryptów uruchamiane są zapytania do bazy danych i przetwarzane informacje do umieszczenia w dokumencie wynikowym. Część z tych informacji, rzadziej aktualizowanych, może być pobierana zamiast z bazy danych z plików bufora pamięci podręcznej (katalog /cache - pliki zawartości modułów, stron, zdjęcia).
    5. Po zgromadzeniu tych informacji na podstawie instrukcji w pliku index.php szablonu (oraz powiązanych z nim plików szablonu) generowany jest dokument wynikowy i wysyłany do klienta użytkownika.

    To tak ogólnie.
    Jeśli włączysz sobie na zapleczu testowego Joomla diagnostykę systemu, będziesz mógł podejrzeć różne elementy procesu generowania strony.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  4. #3
    Debiutant
    Dołączył
    21-06-2017
    Wpisy
    2
    Punkty
    2

    Domyślny

    Dzięki wielki za ratowanie tyłka za przeproszeniem! Książki o dziwo nigdzie nie mogę wypożyczyć, w internecie to samo. Ale już zamówiona, narzędzie diagnostyczne faktycznie dużo informacji zdradza istotnych z punktu mojej pracy, co nie omieszkam wykorzystać. A więc póki co zasiadam i przeleję coś z tego co napisałeś. Dzięki raz jeszcze dobry człowieku!

  5. #4
    Wyjadacz terra awatar
    Dołączył
    26-05-2017
    Skąd
    Wrocław
    Wpisy
    919
    Punkty
    87

    Domyślny

    Ogólna zasada wywołania strony internetowej, to początek, natomiast najważniejsze dla Joomla, to że jest tam zaimplementowany model MVC, W przypadku Drupala masz PAC, a w przypadku MODx masz do czynienia z xPDO, czyli xPDOObject .
    Cały proces obsługi zapytań, został opisany w "Joomla Programming" Mark Dexter rozdz.3 How Joomla Works

Podobne tematy

  1. joomla tworzy dziwne adresy url
    przez replikant na forum Administracja - ogólnie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 30-08-2016, 09:55
  2. Joomla tworzy plik Pamięci podręcznej o nazwie "page"
    przez Kamiloza na forum Administracja - ogólnie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 13-07-2015, 09:45
  3. Niechciane podstrony co je tworzy ?, jak sie tego pozbyć ?
    przez bnet na forum Administracja - ogólnie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post/autor: 05-04-2014, 22:17
  4. Joomla tworzy pliki core
    przez smq na forum Administracja Joomla!
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 10-06-2009, 14:28
  5. Jak się tworzy szablon ??
    przez popell na forum Szablony graficzne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 10-06-2006, 13:16

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •