Wersje Joomla
Wyniki 1 do 9 z 9

Temat: Wersje Joomla

  1. #1
    Przeglądacz
    Dołączył
    18-03-2018
    Wpisy
    34
    Punkty
    2

    Domyślny Wersje Joomla

    witam
    Czy ktos mógłby wyjasnic zasady przypisane do wersji joomli?..
    na swojej stronie mam info - zaktualizowano do najnowszej wersji - 2.5.7
    gdzieś indziej widze - najnowsza wersja to 3.8.6
    i nijak nie jestem w stanie sie w tym zorientować..Czy aktualizacja dotyczy tylko poziomu ( jak to nazwać ? ) Joomli - czyli na poziomie 2.x mam juz najwyższą
    wersję ? a przejście z 2.x na 3.x to juz migracja a nie aktualizacja..
    i czym owe poziomy sie różnia w takim razie...

    jak sie maja do tego pakiety językowe ? w tym przypadku polski..czy w zasadzie dotycza języka zaplecza czy tez maja jakis głębszy wpływ

    Wybaczcie pytania - spodziewam sie, że dla kogos, kto "siedzi w temacie" to jest banał, zaslugujący na odesłanie do książek albo dokumentacji i pewnie po przeczytaniu kilku tomów bym sam doszedł ale pewnie dla wielu ( dla mnie tez) to jednak jakis próg...szczególnie, gdy dopiero sie w ten ( joomli) temat wchodzi i mozolnie zbiera informacje porozrzucane po róznych dzialach...
    pozdrawiam

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Wyga siristru awatar
    Dołączył
    28-05-2009
    Skąd
    Szczecin
    Wpisy
    3 238
    Punkty
    302

    Domyślny

    Rozszyfrujmy zatem numer wersji 2.5.7.

    2 = numer wersji głównej czy też w pewnym sensie "rodziny" dlatego czasami używa się 1.x, 2.x, 3.x jeśli mówimy ogólnie o wersji
    5 = numer wersji w "rodzinie". Wersja Joomla 2 nie miała pośrednich więc zawsze jest 5... ale np. arsja 1 miała ich kilka: 1.5, 1.6 i 1.7
    7 = numer poprawki czy też łatki

    Zatem wersja 2.5.7 jest stara bo w tej rodzinie ostatnia była 2.5.28.

    Najnowsza wersja to 3.8.6.

    Różnią się od siebie wieloma rzeczami - co się rzuca od razu to wygląd zaplecza. By zobaczyć wszystkie różnice trzeba by przejrzeć changelog.

    Dla ciebie najważniejszą informacją jest:

    - wersja 2.5.x jest nie wspierana (nie będzie aktualizacji)
    - może zawierać dziury co naraża bezpieczeństwo twojej strony i serwera
    - używa starej technologii i nie będzie działać poprawnie na php 7

    W przypadku 2.5 i 3.x mówimy o aktualizacji , nie migracji chociaż to wciąż złożony proces (w sensie dopasowanie komponentów trzecich i szablonu).
    Na Forum pomagam bezpłatnie ad maiorem Joomla gloriam
    Mimo pomocy na forum nie dajesz rady? Potrzebujesz by ekspert "zrobił to" za Ciebie?
    Napisz do mnie na PW. Argentum et Aurum nie zawsze jest konieczne ;)

  4. #3
    Przeglądacz
    Dołączył
    18-03-2018
    Wpisy
    34
    Punkty
    2

    Domyślny

    ufff....dzieki wielkie za wyjasnienie...intuicyjnie tak to czułem ale rozglądając sie wokół po joomlach straciłem juz oparcie ...
    Czyli...jesli "moje zaplecze" mówi mi , ze mam zaktualizowaną wersje do najnowszej (2.5.x ) to...w sumie prawdy nie mówi..bo najnowsza to 3.x.x czy tak ?

    czyli nawet, gdybym mial swoją 2.x zaktualizowane do najnowszej 2.5.28 to i tak nie jest to zadowalajace.. chocby ze względu na fakt, że 2.5.x nie ma juz wsparcia..i w zasadzie powinienem zmienic na 3.8.6...

    a co z pakietem językowym polskim ?

  5. #4
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Jeśli najnowsza wersja jest oznaczona 3.8.6, to czy jakakolwiek wersja oznaczona mniejszymi numerami może być najnowsza? aktualna? Czy jeśli miałbyś Windows 3.1, to pomyślałbyś, że jest to aktualna, najnowsza wersja?
    Pakiet językowy równiez jest oprogramowaniem. Czy mniej więcej 5 lat temu, gdy powstawał pakiet językowy dla wersji 2.5.28, ktoś z autorów wiedział, co będzie w wersji 3.8.6 wydanej miesiac temu?
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  6. #5
    Przeglądacz
    Dołączył
    18-03-2018
    Wpisy
    34
    Punkty
    2

    Domyślny

    Zwiastunie drogi...dzieki za odpowiedź....oczywiście, że masz rację... i napisałem wczesniej, że intuicyjnie to wyczuwam. Lecz jakies tam sygnały zamieszały mi ten porządek rzeczy - ot choćby info z zaplecza, że mam wersje zaktualizowana do najnowszej a w rzeczy samej ciagle "siedzę" na 2.5.x. Stąd moje pytania.

    Nie byłoby ich, gdyby nie ta informacja własnie - tam, zgodnie z logiką zatem, powinna pojawic sie informacja typu : masz 2.5.x - zmień na 3.8.x lub cos w tym rodzaju...
    Mało tego - tu bede juz bezczelny na tzw. maksa - jesli automatyczna aktualizacja nie byłaby mozliwa to powinien pojawic sie link do strony z procedura , jak dokonac tego recznie...Wtedy mamy komplet informacji i nie wywołuje to watpliwości i głupich pytań w rodzaju mojego..

    A tak - skoro otrzymuje info, że moje oprogramowanie jest zaktualizowane do najnowszej werwsji i na dodatek wiem, że istnieje cos wyższego to zaczynam podejrzewać, że to cos z wyższej półki słuzy do czegos zupełnie innego, niz ja konkretnie potrzebuję z uwagi na treśc czy cokolwiek innego własciwego dla mojej strony...

    Na tym forum ( oraz poza nim ) jest naprawde cała masa osób, które nie sa specjalistami IT bądz nie sa specjalistami od konkretnego systemu ( np. joomla ) a jednak z jakis tam przyczyn "opiekują się " stronami. Ja się czegoś za chwile naucze i przestane zadfawac "głupie" pytania ale za chwilę pojawi sie ktoś inny, kto będzie wiedział jeszcze mniej niz ja i kółko sie znów zamknie ...to ryzyko nieomal każdego forum technicznego ..Więc o wyrozumiałosc prosze !! ..

    pozdrawiam..

  7. #6
    Wyga siristru awatar
    Dołączył
    28-05-2009
    Skąd
    Szczecin
    Wpisy
    3 238
    Punkty
    302

    Domyślny

    Zaplecze Joomla 2.5.x nie powie ci, że najnowsza wersja to 3.x bo... to nieco złożone.
    Wtedy była inna polutyka wydawania wersji i 3.x jest wykrywane jako tzw "krótkoterminowe".
    Zatem mówi ci jaką wersję masz... jeśli to 2.5.7 to i tak nie jest aktualna bo jak pisałem ostatnia wersja dla tej rodziny to 2.5.28.

    Widzisz nie można bazować TYLKO na tym co ci pokazuje zaplecze. Jak masz wątpliwości to wchodzisz na stronę główna joomla.org i sprawdzasz co jest aktualne.

    Tutaj jest artykuł związany z aktualizacją: http://www.joomla.pl/start-nowiny/pu...-do-joomla-3-x

    Pocieszę cię, że w J! 3.x jest to o wiele lepiej rozwiązane - dostajesz nawet emaila z informacją, że twoja Joomla! wymaga aktualizacji
    Na Forum pomagam bezpłatnie ad maiorem Joomla gloriam
    Mimo pomocy na forum nie dajesz rady? Potrzebujesz by ekspert "zrobił to" za Ciebie?
    Napisz do mnie na PW. Argentum et Aurum nie zawsze jest konieczne ;)

  8. #7
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    @Aristo25: Pewno masz jakąś rację. Wyobrażam sobie, jak to w Windowsach 3.1 otrzymujesz komunikat, żebyś zaktualizował je do najnowszej wersji 10.xxxxxx
    Jestem pełen wyrozumialości. Ale, oczywiście, nie zawsze.
    Wydaje mi się, że rozumiem też wcale nieźle nowicjuszy (więcej niż pół życia strawiłem na rozumieniu nowicjuszy).

    Trudno dyskutować z tezą, że skoro na forum są nowicjusze tudzież osoby, które "z jakiś tam przyczyn opiekują się stronami", to z wyrozumiałością trzeba odpowiadać na każde pytanie. Ogólnie racja, a gdy przeanalizujesz konkretny przypadek, to... jak dalece należy być wyrozumialym np. dla braku logiki? dla tzw. pytań banalnych zadanych dziesiątki razy? dla pytań, których autor dowodzi, że raczej nie pomyślał nad tym, o co pyta?

    Weźmy pytanie które zadałeś. Jeśli jestem administratorem strony na Joomla i nie mam o tym zielonego pojęcia, a widzę komunikat, że mam aktualną albo nieaktualną wersję Joomla, a na dodatek raz widzę komunikat, że mam aktualną wersję 2.5.16, a w innym Joomla, że 3.5.8, to jako człowiek trochę myślący poszukam zapewne jakiejś informacji o tych wersjach. Niekoniecznie znajdę najświeższe informacje, ale na pewno znajdę w miarę świeże.

    To jedno.

    A drugie. Język polski jest niezwykle bogaty. Posiada mnóstwo śródków wyrazu. Ten sam komunikat (albo prawie ten sam) można przekazać na różne sposoby. Przekazując jakiś komunikat, mogę powiedziec coś wprost i powiedzieć coś deilkatnie, ogródkami, niekoniecznie z jakimkolwiek odcieniem niedobrych intencji. Więc może zamiast apeli do innych o wyrozumialość, zaapelować o tę wyrozumiałość do siebie samego? Zaapelować o zakładanie, że jeśli ktoś mi odpowiada, nawet jeśli to robi w sposób odczuwany przeze mnie jako niezbyt miły, to robi to dlatego, żeby mi pomóc, żeby mi coś powiedzieć, żeby mnie na coś być może uczulić, żeby zwrócić na coś moją uwagę.

    A wracając do tematu
    Uaktualniłem: http://wiki.joomla.pl/Wersje_CMS_Joomla
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  9. #8
    Bywalec
    Dołączył
    05-07-2012
    Wpisy
    116
    Punkty
    3

    Domyślny

    Link do instrukcji migracji http://www.joomla.pl/start-nowiny/pu...-do-joomla-3-x.
    Migrację najlepiej wykonać na testowej (kopii) strony
    Polecam również zwiększenie wartości limitów wykonywania skryptu na -1 w PHP

  10. #9
    Przeglądacz
    Dołączył
    18-03-2018
    Wpisy
    34
    Punkty
    2

    Domyślny

    Dzięki wszystkim za rady, podpowiedzi i linki !!!.......
    Zwiastunie.... jasne , że mozna dyskutować... ja tez spędziłem ciut lat na kontaktach z nowicjuszami - tyle, ze w innych klimatach i innej branzy.....Banalne pytania zadawane i widziane po raz tysieczny mohga lekko wkurzyc, fakt..ale przecie zawsze sa dwie strony tego placka - ten, co zadaje pytanie i wydaje mu sie , że własnie odkrył ameryke i ten co , wkurzony lekko, bo tych ameryk poodkrywał sam i innym pomógł odkryć juz tysiace , odpowiada ....No i jakos trzeba to znieśc..z usmiechem najlepiej ..pozdrawiam i za pomoc dziekuje !!! ( a co do win 3.1 -- miałem 3.11 , iles tam dyskietek zakupuionych na Grzybowskiej ...mam gdzieś do dziś cały komplet instalacyjny .... i naprawde ciężko było mi sie rozstac z tym systemem...byłem z tego powodu dosc nieszczęsdliwy, gdy przechodziłem bodajźe na 95..)

Podobne tematy

  1. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post/autor: 26-01-2012, 19:52
  2. wersje wielojęzykowe w joomla 1.5
    przez beny191 na forum Instalacja, aktualizacja, migracje
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 27-10-2007, 11:21
  3. Czy najnowsze wersje są wspierane przez Joomla?
    przez Michalax na forum Instalacje (Joomla!, składników)
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post/autor: 26-03-2007, 18:12
  4. Joomla 1.0.8 PL - jakie wersje ?
    przez bruno na forum Instalacje (Joomla!, składników)
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post/autor: 20-05-2006, 11:57

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •