Praktyczne porady RODO - Strona 5
Strona 5 z 8 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni
Wyniki 41 do 50 z 72

Temat: Praktyczne porady RODO

  1. #41
    Wyga siristru awatar
    Dołączył
    28-05-2009
    Skąd
    Szczecin
    Wpisy
    3 238
    Punkty
    302

    Domyślny

    @danieladrianka

    0. Przedszkole jest Administratorem Danych
    1. Musi wystąpić do rodziców o zgodę na upublicznianie wizerunków dzieci. Imiona można używać, jednak lista nazwisk dzieci - moim zdaniem nie powinna być umieszczana. Rodzicie powinni być powiadamiani o przyjęciu dziecka do przedszkola ale publikowanie listy? Ostatecznie taka lista może być wywieszona w przedszkolu. Nie wiem czemu ma służyć upublicznianie ich na stronie. O tym niech decyduje ich Inspektor Ochrony Danych.
    2. Domena i hosting stają się własnością przedszkola. Zatem zawierają umowę powierzenia przetwarzania danych usługodawcy hostingu.
    3. Jeśli jesteś adminem strony, powinni podpisać z tobą upoważnienie do przetwarzania danych osobowych (jesteś tak jakby ich pracownikiem, działasz na zlecenie Administratora Danych).
    4. Przedszkole powinno mieć na stronie Politykę Prywatności.

    Cytat Wysłane przez rkonik Zobacz wiadomość
    Dodatkowo nie wiem czy nie będzie jeszcze potrzebna umowa z autorem zdjęć (fotografem). Ponieważ zdjęcie jest w pewnym sensie dziełem a do tego przychodzą na z pomocą przepisy o prawach autorskich.
    Ale zdjęcia pewnie robią pracownicy przedszkola zatem przysługują im prawa autorskie ale prawa własności należą do przedszkola (wykonali je w czasie pracy na zlecenie pracodawcy).
    Na Forum pomagam bezpłatnie ad maiorem Joomla gloriam
    Mimo pomocy na forum nie dajesz rady? Potrzebujesz by ekspert "zrobił to" za Ciebie?
    Napisz do mnie na PW. Argentum et Aurum nie zawsze jest konieczne ;)

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #42
    Wyjadacz
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Lublin
    Wpisy
    682
    Punkty
    48

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez siristru Zobacz wiadomość
    Jeśli zrobisz jak radzi Zwiastun - będziesz udostępniał kawałek swojego hostingu - to jesteś przetwarzającym a przedszkole powierzyło ci dane.
    Sytuacja jest o tyle ciekawa, że ty powierzasz je firmie hostingowej.
    To jest bardzo ciekawe. W umowie pomiędzy procesorem a Administratorem danych może być zawarta klauzula że procesor może przekazać dane dalej w celu wykonania należycie usługi. Czy kolejna umowa pomiędzy procesorem i defakto procesorem jest niezbędna? Są sytuacje na rynku gdzie można powiedzieć że taki łańcuszek procesorów może być długi. Jak ma się do tego rozporządzenie?

    Cytat Wysłane przez danieladrianka Zobacz wiadomość
    Ogólnie można by chyba dodać w regulaminie albo po prostu pobrać zgodę od każdej pani która pisze artykuły że wszystkie zdjecia i teksty udostępniane są na wolnej licencji coś ala JEDL na wiki joomla.
    Tu jest kilka kwesti.
    - Jeżeli fotograf jest pracownikiem przedszkola to wykonuje pracę na rzecz przedszkola i wówczas nie bedzie musiał mieć praw autorskich od fotografa bo przedszkole ma wszelkie prawa do zdjęć
    - Jeżeli fotografem jest rodzic lub po prostu fotograf to najprościej uzyskać od niego przekazanie praw majątkowych, bo praw autorskich się nie da przekazać. Mając pełne prawa majątkowe możesz ze zdjęciem robić co chcesz.

    Natomiast ty mówisz na jakiej licencji są na stronie to jest inna kwestia. Najpierw musisz mieć zgodę autora fotografa i on określi na jakich prawach możesz rozporządzać jego dziełem. Wówczas jak uzyskasz np wszystkie prawa majątkowe do dzieła możesz je udostępniać na licencji jakiej chcesz. Ale jeżeli fotograf nie przekaże Ci wszystkich praw majątkowych do dzieła to tylko możesz rozporządzać dziełem w zakresie jakie masz w umowie.

    Dlatego najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest aby pracownik przedszkola robił zdjęcia wówczas to przedszkole jest właścicielem wszystkich praw do dzieła i znikają zbędne umowy.

  4. #43
    Wyga siristru awatar
    Dołączył
    28-05-2009
    Skąd
    Szczecin
    Wpisy
    3 238
    Punkty
    302

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez rkonik Zobacz wiadomość
    Jak ma się do tego rozporządzenie?
    Rozporządzenie nic o tym nie wspomina. To kwestia umowy. W umowie którą się posługuję mam:

    Dalsze powierzenie danych do przetwarzania
    1. Podmiot przetwarzający może powierzyć dane osobowe objęte niniejszą umową do dalszego przetwarzania podwykonawcom jedynie w celu wykonania umowy po uzyskaniu uprzedniej pisemnej zgody Administratora danych.
    2. Przekazanie powierzonych danych do państwa trzeciego może nastąpić jedynie na pisemne polecenie Administratora danych chyba, że obowiązek taki nakłada na Podmiot przetwarzający prawo Unii lub prawo państwa członkowskiego, któremu podlega Podmiot przetwarzający. W takim przypadku przed rozpoczęciem przetwarzania Podmiot przetwarzający informuje Administratora danych o tym obowiązku prawnym, o ile prawo to nie zabrania udzielania takiej informacji z uwagi na ważny interes publiczny.
    3. Podwykonawca, o którym mowa w §3 ust. 2 Umowy winien spełniać te same gwarancje i obowiązki jakie zostały nałożone na Podmiot przetwarzający
    w niniejszej Umowie.
    4. Podmiot przetwarzający ponosi pełną odpowiedzialność wobec Administratora za nie wywiązanie się ze spoczywających na podwykonawcy obowiązków ochrony danych.
    Cytat Wysłane przez rkonik Zobacz wiadomość
    Dlatego najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest aby pracownik przedszkola robił zdjęcia wówczas to przedszkole jest właścicielem wszystkich praw do dzieła i znikają zbędne umowy.
    Dokładnie. Umieszczając zdjęcia na stronie, nie musisz pisać na jakiej licencji je tam zamieściłeś chyba, że jest to istotne i pozwalasz na ich pobieranie/wykorzystywanie.
    Na Forum pomagam bezpłatnie ad maiorem Joomla gloriam
    Mimo pomocy na forum nie dajesz rady? Potrzebujesz by ekspert "zrobił to" za Ciebie?
    Napisz do mnie na PW. Argentum et Aurum nie zawsze jest konieczne ;)

  5. #44
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Podnoszone problemy i dyskusja pokazują, jak wiele jest rzeczywistych i poważnych kwestii z wydawaniem stron internetowych instytucji publicznych i jak one są zwykle i nieodpowiedzialnie ignorowane.

    Pewno powinniśmy zainicjować nowy wątek, aby dojaśnić kwestie owych zdjęć dzieciaków. Ale że dotyczy on jednak także danych osobowych, pokontynuujmy tutaj (bo wizerunek jest własnością osoby i poniekąd jej daną osobową służącą identyfikacji i dlatego m.in. wykorzystywany jest np. na legitymacji, w dowodzie osobistym).

    Proszę mi podać chociażby jeden powód, dla którego na stronie internetowej przedszkola czy szkoły mają być publikowane zdjęcia dzieci? O co chodzi w tych wszelkiego typu "galeriach"? Komu to służy i do czego? Tylko spróbujmy na tę kwestię spojrzeć odważnie, z punktu widzenia celów takiej witryny szkoły czy przedszkola. Odważnie, aż do bólu.

    Kogo i o czym takie zdjęcia informują? Czy przekazywanie tej informacji temu komuś na stronie internetowej jest rzeczywiście uzasadnione? Czym jest uzasadnione? Jakim i czyim interesem?

    Strona szkoły czy przedszkoła ma cele informacyjne - informować tych, dla których jest tworzona - rodzice, uczniowie, dzieci przedszkolne (na pewno?), ale także obserwatorów - przedstawicieli władz sprawujących nadzór, przedstawicieli mediów, społeczność lokalną, która łoży na utrzymanie szkoły czy przedszkola ze swojego budżetu. Ma informoać o zadaniach publicznych przedszkola czy szkoły, o tym, jak je realizuje, itd., itd. Całkiem sporo jest tych rzeczowych informacji do przekazania.
    Czy do wypełnienia tej funkcji potrzebne sa zdjęcia dzieci? uczniów? Absolutnie nie!

    Strona szkoły czy przedszkola ma także i cele promocyjne. Ma czy też może pokazywać, czemu warto akurat w tej szkole czy przedszkolu umieścić swoje dziecko, czemu warto pójść do tego porzedszkola czy szkoły (jeśli adresatem działań promocyjnych są bezpośrednio dzieci czy uczniowie).
    Czy do wykonania tego celu potrzebne są zdjęcia dzieci? Nie, nie - nie o to chodzi, czy strona ładnie wygląda ze zdjęciami dzieci. Chodzi o to, czy do realizacji tego celu potrzebne są zdjęcia dzieci, uczniów?
    A może zamiast ich wizerunkow wizerunki ich dzieł plastycznych? rysunków, obrazków, robótek ręcznych, itd? Może audycje dźwiękowe z czytania, recytowania, śpiewania, dyskusji?

    Wiem, takie żywe, prawdziwe, uśmiechnięte dziecko ożywia komunikat czy stronę. Ale, ale ... czy celem jest promocja tego dziecka? Dobro tego dziecka? Czy może jest ono tu wykorzystywane przedmiotowo, żeby zadośćuczynić niezbyt zdrowym aspiracjom dyrekcji, nauczycieli, a nawet - czasami i rodziców (jakież to niecodzienne wydarzenie, bo zdjęcie mojego syna czy córki zamieścili na stronie internetowej!)

    Dyrektorowi szpitala czy lekarzom, jakoś nie przychodzi nawet do głowy, żeby na stronach internetowych szpitali czy ośrodków zdrowia publikować zdjęcia pacjentów, galerie obrazów z operacji czy innych czynności z pacjentami. A nauczycielom do głowy przychodzi. I nikt się nawet nie dziwi.

    A teraz sobie nałóżmy na to jeszcze całą kwestię wyrażania zgody na publikację, praw majątkowych, licencji, na jakich te fotografie są publikowane. Owszem, polskie prawo pozwala (mam nadzieję, że już niedługo) na dysponowanie przez rodziców wizerunkiem swoich dzieci. Ale czy rzeczywiscie to jest prawo przynależne rodzicom, a jeśli tak, to w jakim zakresie, w jakich granicach. Dobra, niech będzie - na razie rodzicie mają takie prawo. Czy można wyrazić zgodę raz w roku, na przykład na poczatku roku? A na jakiej podstawie? Jak można się zgodzić na publikację zdjęcia, które dopiero zostanie wykonane, którego się nie widziało? A jeśli dziecko będzie na nim zaprezentowane w sposób niechciany?
    Dalej - jakim prawem szkola czy przedszkole może oczekiwać od rodziców wyrażenia takiej zgody na przyszłość, a nie dla konkretnego wykonanego i obejrzanego zdjęcia czy filmu.
    Czy nie mamy tu do czynienia z nadużyciem władzy? Ilu rodziców odważy się powiedzieć nauczycielom, że nie wyrażają zgody, zwłaszcza w szkole, w której wiadomo, jak dyrektorowi szkoły na tej stronie internetowej zależy (jego oczko w głowie)?

    Nie będę dalej tego rozwijać. Zakończę prostym pytaniem: proszę mi powiedzieć, jakiego WIELKIEGO MÓZGU nauczycielskiego (w tym dyrektorskiego) potrzeba, żeby zdawać sobie sprawę, że moje nauczycielskie prawa i interesy tudzież prawa i interesy mojej szkoły czy mojego przedszkola kończą się tam, gdzie zaczynają się prawa powierzanych mi dzieci, gdzie zaczyna się dobro powierzanych mi dzieci, gdzie zaczyna się ich interes? Jakiego nuczycielskiego geniuszu potrzeba? Kiedy wreszcie dziecko będzie miało nie tylko konwencjami zagwarantowane prawo do szacunku, ale jego prawo do szacunku będzie realizowane w praktyce przede wszystkim przez tych, którym w wielkim zaufaniu, z wielką wiarą i nadzieją te dzieci powierzamy?
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  6. #45
    Wyga siristru awatar
    Dołączył
    28-05-2009
    Skąd
    Szczecin
    Wpisy
    3 238
    Punkty
    302

    Domyślny

    Pracuję w instytucji publicznej i z doświadczenia wiem, że odpowiedzią jednak jest tak. W ten sposób instytucje dokumentują co i jak robią by a) wykazać się b) by pokazać jak jest fajnie, dołączcie zatem do nas. Tutaj jak rozumiem są zdjęcia dzieci w czasie takich wydarzeń. Przekaz jest jasny "zobaczcie jak u nas jest fajnie". Zresztą to właśnie piszesz dalej.

    W mojej instytucji jest Dział Edukacji który organizuje warsztaty, lekcje czy też tzw. akademie - słowem wydarzenia dla dzieci. Zdjęcia z tych wydarzeń nie pojawiają się na stronie instytucji ale na profilu FB. Wiem od pracowników, że to rodzice chcą zobaczyć te zdjęcia i sami proszą o to by je zamieszczać. W ten sposób otrzymują zdjęcia zamiast rozsyłać je do uczestników. I faktycznie z jednej strony realizowany jest interes instytucji ("ale fajnie robimy", "patrzcie ile robimy") i interes rodzica ("fajnie zobaczyć te foty", "pobiorę sobie").

    Pozostaje jeszcze kwestia swoistej "kroniki z życia szkoły/przedszkola".

    Ale faktycznie tutaj zaczynamy mówić o kwestiach czyichś interesów. Jak długo te fotki są będą na stronie? Chociaż jak się jest dorosłym to chętnie by się takie foty zobaczyło (pamiętacie sukces Naszej Klasy?)

    W szkole mojego dziecka sprawa była postawiona uczciwie: wyrażenie zgody - lub jej brak i szkoła to faktycznie respektowała. Nie dotyczyło to oczywiście zdjęć klasowych i na wycieczkach ale te były zawsze prywatne lub klasowe, nie trafiały na stronę.

    Zatem dlaczego tak jest jak piszesz? Bo ludzie tego chcą Z tego samego powodu leci chłam w TV - ludzie tego chcą.

    Ale to faktycznie OFF Topic
    Na Forum pomagam bezpłatnie ad maiorem Joomla gloriam
    Mimo pomocy na forum nie dajesz rady? Potrzebujesz by ekspert "zrobił to" za Ciebie?
    Napisz do mnie na PW. Argentum et Aurum nie zawsze jest konieczne ;)

  7. #46
    Wyjadacz
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Lublin
    Wpisy
    682
    Punkty
    48

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez siristru Zobacz wiadomość
    Rozporządzenie nic o tym nie wspomina. To kwestia umowy. W umowie którą się posługuję mam:
    Bardzo mnie to Ciekawi to zagadnienie tego łańcuszka procesorów. Wygląda na to że Administrator podpisze umowę z pierwszym procesorem a ten może przekazywać dane do kolejnych procesorów? W teorii pierwszy procesor powinien już zabezpieczyć przed jakimś wyciekiem itd. Jednak te dane tam są i są przekazywane do kolejnego procesora.
    Zdaję sobie sprawę że firmy hostingowe robią wszystko aby chronić dane na serwerach i to bez znaczenia czy to są dane osobowe. Chronią wszystko co jest w ich infrastrukturze.

    Z tego co napisałeś to nie jest wymagana umowa powierzenia danych pomiędzy procesorami? Jedynie inne umowy które zawierają procesory między sobą na wykonywanie usługi?

  8. #47
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Właściwie nie powinienem, bo rzeczywiście zrobi się offtop, dlatego bardzo krótko.
    Mój post miał uzmysłowić, że:
    - publikowanie zdjęć dzieci, uczniów na stronach szkół, przedszkoli, a szerzej, zdjęć osób uczestniczących w statutowych działaniach instytucji publicznych (od domów kultury, przez ośrodki pomocy spolecznej po szpitale, ośrodki zdrowia) nie służy celom informacyjnym, a cele promocyjne są co najmniej wątpliwe
    - w przypadku zdjęć dzieci i uczniów w szkołach te publikacje mają miejsce zwykle z naruszeniem praw dzieci do ochrony ich wizerunku i prawa dysponowania swoim wizerunkiem. I robią to ludzie powołani do tego, by pieczołowicie dbać o dobro dzieci, kierować się ich, a nie swoim interesem.
    Argument "Bo ludzie tego chcą" jest nie do przyjęcia.

    Naprawdę musiałem
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  9. #48
    Wyga siristru awatar
    Dołączył
    28-05-2009
    Skąd
    Szczecin
    Wpisy
    3 238
    Punkty
    302

    Domyślny

    Nie, kwestią umowy jest zgoda na przekazanie innemu podmiotowi do przetwarzania. Warunkiem jest wiedza Administratora Danych o kolejnym powierzeniu.
    Na Forum pomagam bezpłatnie ad maiorem Joomla gloriam
    Mimo pomocy na forum nie dajesz rady? Potrzebujesz by ekspert "zrobił to" za Ciebie?
    Napisz do mnie na PW. Argentum et Aurum nie zawsze jest konieczne ;)

  10. #49
    Debiutant
    Dołączył
    26-04-2018
    Wpisy
    1
    Punkty
    2

    Domyślny

    Dziękuję, bardzo pomocne informacje!

  11. #50

    Domyślny

    Pracuję w szkole i zajmuję się stroną tej szkoły, tworzę też czasem strony dla szkół i nie wyobrażam sobie szkolnej strony bez fotografii i uczniowie także.
    Robię też od wielu lata portal o moim mieście gdzie jest ok 50 tys zdjęć i szczerze mówiąc mocna zastanawiam się w tym momencie nad jego usunięciem - a jest to największy portal o jednym z bardziej znanych polskich uzdrowisk. Kasy z tego nie ma a kłopoty mogą być.
    Moi klienci - małe firmy w większości raczej nie przejęli się RODO, większe firmy już tak

Strona 5 z 8 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni

Podobne tematy

  1. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post/autor: 10-11-2018, 10:53
  2. RODO dodatek
    przez alkalkalk na forum Rozszerzenia - problemy z obsługą, zarządzaniem
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post/autor: 17-05-2018, 09:32
  3. Praktyczne i estetyczne logowanie i rejestracja
    przez DobleYou na forum Szukam dodatku do Joomla
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 21-11-2009, 21:55
  4. Moduł do wyświetlania cytatów lub porady dnia
    przez italiano na forum Rozszerzenia - problemy z obsługą, zarządzaniem
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 27-10-2008, 14:23
  5. Maly sklep online - szukam porady
    przez maja2 na forum Różne
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post/autor: 15-05-2008, 08:14

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •