Streszczenie i metadane
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 14

Temat: Streszczenie i metadane

  1. #1
    Przeglądacz Henry Morgan awatar
    Dołączył
    04-07-2014
    Wpisy
    93
    Punkty
    2

    Joomla! 3.6 Streszczenie i metadane

    Przepraszam za tak banalne pytanie, ale nie bardzo rozumiem co się wpisuje w Metadanych.

    Kupiłem książkę Joomla Biblia, ale autor tej publikacji wychodzi z założenia, że ktoś kto robi strony powinien wiedzieć jak działają wyszukiwarki i co to są w ogóle Metadane.
    W efekcie rozdział dotyczący Metadanych jest krótki i pomija "podstawowe" informacje.

    Zacznijmy od konfiguracji globalnej.
    Jest tam:
    Streszczenie witryny: Rozumiem, że mam tam wpisać jakieś streszczenie, ale nie bardzo wiem po co i gdzie się to wyświetla, ani jaki ma to wpływ na oglądalność witryny.
    Kluczowe słowa witryny: Rozumiem, że tu wpisuję słowa kluczowe witryny i oddziela je przecinkiem. Według tych słów robot Google będzie indeksował moją stronę i wyświetlał ją w wyszukiwarce.
    Prawa do treści: Nie wiem co tu wpisać ani jak to wykorzystać.

    Teraz największa niewiadoma:
    Ciasteczka: O ciasteczkach wiem tylko tyle ile wyczytałem w Google. http://wszystkoociasteczkach.pl/ Tym czasem w Konfiguracji Globalne mam do wpisania:
    Domena ciasteczka sesji:
    Ścieżka ciasteczka:

    Będę wdzięczny za każdą pomoc.


  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    1. Streszczenie - opis to zawartośc znacznika meta description. Ukazuje się w wynikach wyszukiwania Google jako opis witryny.
    2. Słowa kluczowe - w zasadzie istotne tylko jeśli korzystasz z modułu Pokrewne tematy. Wyszukiwarki są inteligentne w przeciwieństwie do wileu pseudopozycjonerów sprzed lat, którzy spowodowali, że słowa kluczowe w znaczniku meta keywords przestały być podstawą indeksowania witryn.
    Oba zapisy pojawiają się w sekcji nagłowkowej dokumentu wynikowego HTML. Na wiki.joomla.pl znajdziesz nieco więcej informacji
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  4. #3
    Wyjadacz terra awatar
    Dołączył
    26-05-2017
    Skąd
    Wrocław
    Wpisy
    920
    Punkty
    87

    Domyślny

    Najprościej Metadane=dane opisujące dane.

    Streszczenie Strony to nic innego jak opis Twojej strony [metadane dla serwisu], czyli jakich treści można na niej oczekiwać
    Słowa kluczowe dla witryny, czyli wypunktowane najważniejsze zakresy treści [np. jeśli masz serwis wędkarski to słowa kluczowe to: wędkarstwo, łowienie ryb, sprzęt wędkarski itp....]

    Dla każdego tworzonego artykułu lub pozycji menu, tworzy się taki opis w polu metadane oraz wskazuje słowa kluczowe, które opisują treść w artykule lub w menu.

    Niezależnie od znaczenia w pozycjonowaniu metadanych i słów kluczowych, należy je podawać [nie wiadomo wg jakich zasad google'a dostajesz dobry ranking, ale na liście parametrów(ok 200), które brane są pod uwagę są metadane i słowa kluczowe].

    Prawa do treści , wpisz tu właściciela treści na stronie, czyli siebie

    ciasteczka, czyli microdane zapisywane w trakcie korzystania ze strony (np id użytkownika i hasło, aby przekazywać je z jednego formularza do drugiego bez ponownego logowania)

    Domena definiuje dla jakiego adresy domenowego ciasteczko jest ważne np. Domena=.przyklad.com pozwala na korzystanie s ciasteczka dla domen www.przyklap.pl i przyklad.pl .

    ścieżka to miejsce , do którego ciasteczko ma zostać wysłane jeśli ma być inne niż aktualny adres dokumentu w którym jest przetwarzane.

  5. #4
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Wkradło się troszkę bałaganu.
    "Metadane i Słowa kluczowe" - słowa kluczowe to metadane.
    Microdane, a raczej mikrodane - to jeden z terminów oznaczających dane strukturalne (mikroformaty czy rich snippets po ang.). Ciasteczka (cookies) choć są małymi porcjami danych to nie mikrodane.
    Czy należy podawać słowa kluczowe?
    Zaszkodzić - jeśli są stosowane zgodnie z założeniami - nie zaszkodzą. Ich umieszczanie może również być źródłem refleksji nad doborem słów kluczowych w treści publikacji, szczególnie w jej "wrażliwych" miejscach. Autorytety SEO (nie domorośli pozycjonerzy) nie zalecają używania słów kluczowych dla celów SEO (zob. np. Danny Dover, Eric Dafforn: Sekrety SEO. Tajna wiedza ekspertów wydane w Helionie czy też Evan Bailyn: SEO dla każdego. Obowiązkowa dawka wiedzy o SEO! - również wydane w Helionie).
    A propos ciasteczek: Zalecenie twórców Joomla - nie wiesz dokładnie, o co chodzi, nie wpisuj nic, żeby sobie nie zaszkodzić.
    W podanym przykładzie, niestety, wkradł się błąd: gdy wpiszesz ciasteczko domeny ".przyklad.com", to na 100% adresy domenowe "www.przyklad.pl" i "przyklad.pl" nie zostaną tym wpisem objęte
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  6. #5
    Wyjadacz terra awatar
    Dołączył
    26-05-2017
    Skąd
    Wrocław
    Wpisy
    920
    Punkty
    87

    Domyślny

    @zwiasun
    Oczywiście od strony akademickiej, pewnie tak. Dla osoby początkującej może być trudne do ogarnięcia jaka jest różnica między metadanymi a metaopisami, podobnie z mikrodanymi, które oznaczają tu tylko małe porcje informacji (a nie odnoszą się do znaczeń technicznych).

    tak błąd oczywiście domena=.przyklad.com pozwala na to że www.przyklad.com i przyklad.com to akceptowane domeny ciasteczek.



    Co do słów kluczowych:
    Oczywiście znaczenie słów kluczowych bardzo zmalało, więc niektórzy uważają, że można je pomijać i można to oczywiście robić. Algorytm wyszukiwania google jest tajny i zmieniany co ok, kwartał, to co udało się "rozszyfrować" poprzez analizy i informacje "wypuszczane" przez ludzi pracujących dla Googla (ex. Matt Cuts) to ponad 200 parametrów, które są analizowane przy indeksowaniu. Słowa Kluczowe -Keywords NADAL są na tej liście.
    Nie czytałem pozycji o której wspominasz, ale aktualna wiedza NIE TAJNA ;) np. z MOZ, wskazuje że co prawda w drugiej dziesiątce pod względem ważności, ale jednak istotne są m.in.:

    1. Słowo kluczowe w tytule

    2. Tytuł rozpoczynający się od słowa kluczowego

    3. Słowo kluczowe w opisie

    4. Słowo pojawia się w nagłówku H1

    5. Gęstość słów kluczowych



    PS. generalnie przepraszam, bo widzę że sporo literówek- za późno pisałem ;) i zwykle posługuję się literaturą anglojęzyczną, więc interpretacja i tłumaczenie różnie wychodzi .

  7. #6
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    @terra: masz, oczywiście rację, wymieniając sytuacje, w których słowa kluczowe są istotne. Nie do znaczenia słów kluczowych w ogóle się odnosiłem, ale do uzupełniania zawartości znacznika meta keywords. Ba, nawet podkreśłiłem wagę refleksji nad umieszczaniem słów kluczowych we wrażliwych miejscach publikacji, które właśnie wymieniłeś. Wśród tych wrażliwych miejsc, jak widzisz, znacznika meta name="keywords" nie ma. I jeszcze raz podkreślam - sensowne wypełnienie nie zaszkodzi, ale pozycji witryny w wyszukiwarkach nie poprawi. Współczesne indeksatory same w oparciu o skomplikowane algorytmy odczytują kluczowe treści (frazy, słowa) z zawartości.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  8. #7
    Przeglądacz Henry Morgan awatar
    Dołączył
    04-07-2014
    Wpisy
    93
    Punkty
    2

    Domyślny

    Bardzo dziękuje za pomoc. O ile dobrze zrozumiałem. Weźmy dla przykładu moją testową stronę. http://www.virginia.nstrefa.pl/pl-pl/ (służy tylko do testów Joomli a więc jej nie krytykujcie)
    Konfiguracja globalna:
    Streszczenie witryny: Wojna Secesyjna na Morzu. / American Civil War in the sea.
    Metadane: Ironclad warship, Okręt pancerny, Wojna Secesyjna na Morzu, Amercian Civil War in the Sea, Sea battle, Bitwa morska, Taktyka morska, Sea tactics,
    Prawa do treści: Henry Morgan
    Domena ciasteczka sesji: www.virginia.nstrefa.pl

    Mam nadzieje że niczego nie pokręciłem.

    Mam jeszcze jeden problem.
    Ścieżka ciasteczka: Tu nie wiem co wpisać.

  9. #8
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Nie musisz uzupełniać ani ciasteczka domeny, ani ścieżki ciasteczka. Joomla sobie z tym poradzi sam. Na streszcenie (opis) masz około 160 znaków. Warto wykorzystać.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  10. #9
    Przeglądacz Henry Morgan awatar
    Dołączył
    04-07-2014
    Wpisy
    93
    Punkty
    2

    Domyślny

    Dziękuję za pomoc

  11. #10
    Przeglądacz Henry Morgan awatar
    Dołączył
    04-07-2014
    Wpisy
    93
    Punkty
    2

    Domyślny

    Jestem na stronie https://search.google.com/search-console/welcome

    Proszą mnie o wgranie pliku html i przesłanie go na moją stronę. Problem w tym, że nie wiem jak go przesłać na moją stronę. Uprzejmie proszę o pomoc.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne tematy

  1. Metadane
    przez balthier na forum Administracja Joomla!
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 17-09-2008, 21:18
  2. Metadane frontpage
    przez christo1250 na forum Administracja Joomla!
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 12-05-2008, 14:09
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 15-02-2007, 06:47
  4. metadane - zwięzły opis witryny
    przez oloams na forum Administracja Joomla!
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 18-12-2006, 22:43
  5. Komponent uzupełniajacy "Metadane" w nowym artykule
    przez Myszoor na forum Pomysły, sugestie, propozycje, oczekiwania
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 21-06-2006, 21:55

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •