Dzisiaj otrzymałem od klienta zapytanie o usługę DNS Anycast w nazwa.pl na którą dostali fakturę proforma. Przypomniało mi się że ja też dostałem sms od nazwa.pl o dwóch takich fakturach - każda na 67,65. Sprawę olałem bo przecież nic nie zamawiałem.
Okazuje się że dotyczy to domen z poza nazwa.pl których strony są na ich serwerach - czyli trzeba płacić bo kupiło się u nich serwer zamiast gdzie indziej - tam gdzie domena. Inne wyjście to przeniesienie do nich domeny. Ceny mają najwyższe na rynku za rejestrację domen.
Mam w tej chwili serwery jeszcze w dwóch innych firmach ale jeszcze nie wpadli na podobne pomysły
Strony dwóch klientów przeniosę chyba w inne miejsce a finalnie także kilka swoich domen bo zwyczajnie przeginają. Z certyfikatami SSL z trzech firm hostingowych z których korzystam dzwonią tylko oni. A moje telefony są też w kilku innych firmach gdzie są serwery klientów i z nich też nie dzwonią żeby coś wcisnąć.

Czy spotkaliście się z podobną praktyką u innych firm? tzn opłata za DNS Anycast?