Szablony a prawa autorskie
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 12

Temat: Szablony a prawa autorskie

  1. #1
    Debiutant
    Dołączył
    17-01-2019
    Skąd
    Polska
    Wpisy
    10
    Punkty
    2

    Domyślny Szablony a prawa autorskie

    Witajcie ponownie.

    Mam pytanie odnośnie praw autorskich i wyświetlania autora szablonu. Jeśli Szablon jest pobrany ze strony http://demo.primerthemes.com/joomla-...simple-design/ i jest za free to czy mogę legalnie usunąć autora szablonu i odnośniki do jego strony czy to jest już nielegalne i przekraczanie prawa.
    Potrzebowałem szablon responsywny z dużą możliwością pozycji. Bardzo proszę o odpowiedź bardzo mi to pomoże.

    Pozdrawiam serdecznie

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Wyga siristru awatar
    Dołączył
    28-05-2009
    Skąd
    Szczecin
    Wpisy
    3 239
    Punkty
    302

    Domyślny

    A jak stawni umowa licencyjna?
    Przy "kupnie" czy zamawianiu/pobieraniu nie było jakiegoś linka?
    Jak nie było to napisz do autora z pytaniem.
    Na Forum pomagam bezpłatnie ad maiorem Joomla gloriam
    Mimo pomocy na forum nie dajesz rady? Potrzebujesz by ekspert "zrobił to" za Ciebie?
    Napisz do mnie na PW. Argentum et Aurum nie zawsze jest konieczne ;)

  4. #3
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Odpowiedź na Twoje pytanie nie jest taka prosta.
    Czy możesz z okładki książki wymazać nazwisko autora?
    Czy można z filmu usunąć przysłowiową "listę płac"?
    Czy usuniesz ze swego volvo albo mercedesa znaczki firmowe?
    Jeśli odpowiesz na te pytania "Nie", to odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego chcesz usuwać oznaczenie autorstwa z szablonu? Zwłaszcza bezpłatnego? Czy autor nie zasłużył na to, by oddać jego zasługi choćby w ten właśnie sposób?
    Formalnie rzecz biorąc: doczytaj licencję (jak radzi @siristru). Jeśli nie ma nic na ten temat - napisz do autora (adres e-mail jest w pliku templateDetails.xml).
    Jeśli się zdecydujesz na usunięcie nazwy autora ze stopki bez zgody autora (bo autor sobie nie zastrzegł, że bez zgody nie można tych danych usuwać), nie naruszysz prawa, ale dobry zwyczaj naruszysz.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  5. #4
    Debiutant
    Dołączył
    17-01-2019
    Skąd
    Polska
    Wpisy
    10
    Punkty
    2

    Domyślny

    Dziękuję za odpowiedzi. No właśnie mi o to chodziło czy należy usunąć autora szablonu itp. Wiem że szablon wymaga trochę pracy i nie fair byłoby komuś go ukraść. Ale jednak napisze do autora i zapytam się czy mogę usunąć go z widocznej pozycji w stopce a zostawię go już w samym kodzie. A ja nadal szukam jakiejś templatki z kontrastem i responsive. Pozdrawiam

  6. #5
    Wyjadacz
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Lublin
    Wpisy
    682
    Punkty
    48

    Domyślny

    @zwiastun nie do końca się z twoją interpretacją zgodzę i na wszystkie pytania odpowiedziałem Tak Ponieważ nikt mi nie broni zniszczyć okładki książki i postawić na półce, nikt mi nie broni wykasować z filmu informacje z listy płac i postawić lub zapisać taki film na dysku w domu. Oczywiście nikt mi nie broni przeprowadzić tuning auta tak aby usunąć logo firmowe.

    Generalnie pierwszeństwo ma prawo autorskie. Ono wyraźnie stwierdza że autor ma jedyne prawo o decydowania o swoim dziele. Może udzielić przeróżnych praw do dzieła ale to inny temat.

    Jeżeli autor nie umieścił Pliku o licencji czy innego dokumentu prawnego to stosujesz ogólne prawo autorskie, które zabrania Ci usuwanie autora z dzieła. Nawet jeżeli ktoś udostępnia coś nieodpłatnie "powszechnie free" to prawo wręcz zmusza Ciebie do podania autora i źródła skąd pobrałeś to dzieło. Dlatego jeżeli nie masz treści licencji to jedyną drogą uzyskania zgody to napisanie do autora. W przeciwnym razie działasz niezgodnie z prawem, co gorsza jeżeli to użyjesz w celach komercyjnych możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności co będzie cię kosztowało $$

  7. #6
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Przykro mi, ale to nie jest kwestia interpretacji. I, niestety, nie masz racji.
    Miejscem oznaczenia praw autorskich w programach, rozszerzeniach, szablonach, plikach programów są nagłówki tych plików, pliki instalacyjne, dołączone pliki licencji. I stamtąd - tudzież z miejsc wewnątrz plików opatrzonych w tym przypadku odpowiednią adnotacją (dokładnie, że tych danych nie można usunąć) nie możesz usuwać informacji bez zgody autora.
    Link ze stopki szablonu czy stopki rozszerzenia, o ile autor sobie tego wyraźnie nie zastrzegł, możesz usunąć. Oczywiście, wcale do tego nie zachęcam, wręcz przeciwnie - zachęcam także i w takim przypadku do skontaktowania się z autorem. Ale to kwestia kultury, a nie formalnego obowiązku.
    Licencja GNU GPL na jakiej wydawane są rozszerzenia i szablony daje Ci określone wolności, nie daje Ci wszakże prawa do zagarnięcia praw autorskich czy zawłaszczenia oprogramowania. Nie jest zawłaszczeniem usunięcie linka czy nazwy autora ze stopki, jeśli nie zostało to zastrzeżone wyraźnie np. w licencji bądź w dołączonym opisie. Autor, z którym się skontaktujesz, odpowie zwykle, że nie ma sprawy, choć byłoby mu miło, gdybyś się jednak ten link czy nazwę autora pozostawił.

    A propos dyskusji, jak możesz użyć gazety, książki i czegokolwiek, co jest Twoje - wybacz, ale tego nie wypada mi komentować, bo musiałbym być przykry.

    Czasem dyskutowanie i dorzucanie swoich trzech groszy albo dwóch centów nie ma zbytniego sensu.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  8. #7
    Wyjadacz
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Lublin
    Wpisy
    682
    Punkty
    48

    Domyślny

    I tu jest ten mały szkopuł o którym wspominasz. Sposób oznaczania dzieła należy wyłącznie do autora. Jeżeli autor nie dołączył żadnej licencji ani żadnej informacji jak należy traktować dzieło wówczas adnotację w stopce należy traktować jako oznaczenie dzieła.
    Sytuacja ma się inaczej jeżeli autor zaznaczy że udostępnia dzieło na licencji GNU GPL (np. we wspomnianym pliku templateDetails.xml) wówczas sprawa ma się inaczej. O tym wszystkim mówi licencja.
    Bardzo często ludzie mylą lub łączą coś co jest "Free" z licencją GNU GPL. To są dwie różne sprawy "Free" nie oznacza że możesz ingerować w dzieło, w przeciwieństwie do licencji GNU GPL

    Dlatego jeżeli coś pobiera się za "Free" należy upewnić się w jaki sposób jest to rozpowszechniane.

    Co do mojej wypowiedzi na temat książki itd. wiem jaką miałeś intencję zadając to pytania. Dokładnie mówisz o tym:

    Cytat Wysłane przez zwiastun Zobacz wiadomość
    Czy autor nie zasłużył na to, by oddać jego zasługi choćby w ten właśnie sposób?
    Pamiętaj że są osoby które nie chcą oddać szacunku autorowi nawet w tak prosty sposób. Dlatego odpowiedź na pytania może brzmieć Tak. Nie oznacza to jednak, że to jest mój pogląd i popieram coś takiego wręcz przeciwnie. Zrozum że znajdą się osoby, które są w stanie zrobić coś takiego jak wspomniałem.
    Tak samo znajdziesz bardzo dużą ilość osób, która bez mrugnięcia okiem usunie adnotację o autorze z szablonu lub innego dzieła. Osobiście doświadczyłem kradzieży mojej treści i podpisaniem nazwiskiem "złodzieja" ale to już inna historia. Wiem jak się czuje okradany autor i w ten sposób traci niekoniecznie pieniądze. Dlatego nie bierz mojej odpowiedzi na Twoje pytania do siebie.

  9. #8
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Naprawdę, dziękuję za pouczenia. Nie musisz mnie przekonywać, że są osoby, "które nie chcą oddać szacunku autorowi nawet w tak prosty sposób". Nie biorę też Twojej odpowiedzi do siebie.
    Sprzeciwiam się bezpodstawnym interpretacjom.
    Miejsce oznaczenia autorstwa oprogramowania jest jasno określone. Powtórzę raz jeszcze - w przypadku plików należących do programu - nagłówki tych plików, w przypadku całych aplikacji (szablony, rozszerzenia) w pliku manifestu (xml).
    Usunięcie danych o autorze / wydawcy z tych plików narusza zasady prawa autorskiego.
    Autor/wydawca może w dokumencie licencyjnym lub w załączonym do swojego rozszerzenia / szablonu opisie jawnie zastrzec, że można ich używać pod warunkiem zachowania danych autora / linku w stopce. Jeśli autor/wydawca tego nie zastrzega, NIE MA OBOWIĄZKU ich publikowania. I nikt (poza autorem/wydawcą) nie ma prawa też stawiać użytkownikom takiego wymogu.
    Nie jest też tak, jak piszesz, że jeśli autor nie dołączył żadnej licencji, to nie wiadomo, na jakiej licencji upowszechnia swe dzieło. Wiadomo - oddaje je do domeny publicznej, a ponieważ mówimy o rozszerzeniach Joomla, opartych o kod rdzenia Joomla i korzystających z kodu rdzenia Joomla, to z zasady jest to licencja GNU GPL (bo na takiej licencji wydany jest Joomla).

    Krótko mówiąc - po co mieszać tam, gdzie nie ma co mieszać. Dobre zwyczaje warto upowszechniać, na zasady prawne zwracać uwagę, gdy są naruszane. Ale też nie mieszać porządków prawnego i zwyczajowego.
    Dobrym zwyczajem jest wyrażenie gdzieś na stronie podziękowania wszystkim, którzy do jej powstania się przyczynili. Ale przyznam, że ostatni raz spełnienie tego dobrego zwyczaju widziałem 13 lat temu na nieistniejącej już stronie joomlademo.pl. Był kiedyś nawet taki komponent, który generował stronę z danymi autorów. Pozwolę sobie jednak zauważyć, że w pewien sposób ta forma uznania dla autorów jest systemowo zachowana w Joomla. Na zapleczu, na stronie Rozszerzenia > Zarządzanie masz stosowne dane. To jak np. strona redakcyjna w książce, którą mało kto czyta, ale są na niej dane współtwórców książki.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  10. #9
    Wyjadacz
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Lublin
    Wpisy
    682
    Punkty
    48

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez zwiastun Zobacz wiadomość
    Nie jest też tak, jak piszesz, że jeśli autor nie dołączył żadnej licencji, to nie wiadomo, na jakiej licencji upowszechnia swe dzieło. Wiadomo - oddaje je do domeny publicznej, a ponieważ mówimy o rozszerzeniach Joomla, opartych o kod rdzenia Joomla i korzystających z kodu rdzenia Joomla, to z zasady jest to licencja GNU GPL (bo na takiej licencji wydany jest Joomla).
    Nie wiadomo:
    http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html#WMS
    Szablon jest tym przypadkiem że nie musi być to licencja GNU GPL

    Inaczej ma się sprawa z innymi rozszerzeniami , choć na ten temat też się toczy wiele zażartych dyskusji.

    Jeżeli uważasz że dany produkt jest rozpowszechniany na licencji GNU GPL to wszystko co jest z nim związane musi być również udostępniane na tej licencji. To nie było by komercyjnego oprogramowania dla systemów linuxowych które są rozpowszechniane w większości na GNU GPL. Taki soft jest uzależniony od systemu co oznaczało by że musi być rozpowszechniany na licencji GNU GPL niestety tak się nie dzieje.

    Zresztą co po co daleko szukać
    https://docs.joomla.org/Extensions_GPL_notices
    Nie wszystko musi być GNU GPL nawet jak udostępniamy to w JED. I to nie jest bezpodstawna interpretacja.

  11. #10
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Nie, Mój Drogi Kolego. Na jakiej podstawie twierdzisz, że jeśli autor nie określił licencji, to określił licencję? Nie określił to nie określił - koniec, kropka. Udostępnił publicznie. Bez żadnych warunków. Możesz to sobie wziąć i zrobić z tym, co chcesz. Nie możesz jedynie wziąć i powiedzieć, że to Ty stworzyłeś. Nie możesz usunąć informacji o autorstwie z miejsc, w których się je standardowo umieszcza. A nawet jeśli je z tych miejsc usuniesz, to dopóty nie przypiszesz autorstwa sobie, też nie naruszasz praw autorskich, choć postępujesz niezbyt elegancko. Ale to inna kwestia. Ten wątek jest o tym, że dopóki autor/wydawca nie zastrzegł sobie, że link/nazwa autora w stopce rozszerzenia/szablonu musi pozostać, to masz prawo bez pytania autora o zgodę usunąć je z tej stopki.

    Ty najpierw stawiasz swoje tezy i twierdzisz, że to ja napisałem, a nie Ty, a potem z nimi dyskutujesz, udowadniając, że ja nie mam racji, a Ty ją masz.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne tematy

  1. Prawa autorskie filmików z Youtube itd
    przez kamax na forum Różne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 12-05-2008, 01:15
  2. Prawa autorskie-muzyka w filmie ,bardzo pilne!
    przez szymonkb na forum Różne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 03-01-2008, 19:00
  3. Prawa autorskie a niektore "darmowe" ? szablony
    przez prajn na forum Szablony graficzne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 29-09-2007, 23:52
  4. Prawa autorskie a zdjecia w darmowych szablonach
    przez prajn na forum Szablony graficzne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 29-09-2007, 22:22
  5. Prawa autorskie
    przez Sterydziomal na forum Ogłoszenia i komunikaty
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post/autor: 23-06-2007, 09:17

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •