Frodoo

Wszelkie JS zastosowane na zapleczu miałyby sens tak jak wspominasz przy skróceniu czasu odpytywania DB. Poprzez skrócenie czasu przeładowania strony. Wiec odczyt, sortowania i zapis uległby poprawie. Tego brakuje.

Joomla wspiera inny js Vanilla es6. Nawet jakbyś miał milion argementów to nie przebijesz się przez struktury. Chyba że napiszesz gotowca i będzie w vanilla es6. Pamiętam sytuacje, gdy polski developer chciał zaproponować zmianę (już nie pamiętam co to było) mniejsza oto spotkało się to z wielką krytyką że tak być nie może i musi być po ichniemu koniec kropka. Z tego, co pamiętam proponował dobre rozwiązanie.

Ostatnio ktoś na forum oficjalnym wspominał o react i vue również szybki js framework reakcja identyczna. (trochę słuszna w tym wypadku)

Powiem Ci dlaczego bo Joomla dzieli się na 2 grupy. Programiści, którzy są oderwani od rzeczywistości większość czasu kodują nie buduja stron. Druga grupa to budowniczy budują, a mało kodują, ale za to widzą gdzie należy wprowadzać usprawnienia. Jednym i drugim współpraca nie idzie. Jest za mało programistów, którzy są otwarci na inne opcje i generalnie jest mało programistów. W innym wypadku J4 dawno by ujrzała światło dzienne. Zalety i wady otwartości właśnie wychodzą ;)

Kolejna sprawa co z tego z nawet wprowadzą natywną obsługę AnguarJS w core to nic nie zmieni. Już Ci tłumacze dlaczego, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzi, abyś użył tego czy innego freamworka w Joomla.
Możesz napisać komponent czy szablon zaplecza używając dowolnej technologi, ale musisz zrobić to TY

Kolejna sprawa duża część rzeczy mogłaby zostać zrealizowana na ajaxie, nie jestem programistą i nie badałem wydajności poszczególnych JS. Ale do zmiany statusów wyszukiwania czy paginacji daje radę.
Ale ma też złe strony uzyskana korzyść w ten sposób może powodować wiele konfliktów z innymi JS, ponieważ nie ma unifikacji, a cześć dev pisze rozszerzenia którę doklejają JS do całego zaplecza przez co są konflikty. Więc to też jest problematyczne.

Nie ma idealnego rozwiązania. Tylko natywne wspierane przez team Joomla w szablonie administracyjnym byłoby OK. Na razie usprawnień pod tym względem nie widziałem, chociaż przyznam, że zatrzymałem się na j4a4.
Spróbuj rzucić temat na Githuba bez proponowania freamowrka JS, a nóż ktoś z programistów się podejmie.