Co zamiast K2?
Wyniki 1 do 9 z 9

Temat: Co zamiast K2?

  1. #1
    Nowicjusz szuwar2000 awatar
    Dołączył
    08-02-2021
    Wpisy
    28
    Punkty
    2

    Joomla! 4.x Co zamiast K2?

    Hej,

    Chłopaki z JoomlaWorsk ciągle przedłużają aktualizację K2 do J4.

    Czy ktoś z Was wdrożył u siebie jakiś inny moduł, który jest warty polecenia?
    Kupuje dodatki, rozszerzenia, szablony i moduły od Polskich dostawców.
    Wspieram swoich.

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Senior Bazyl awatar
    Dołączył
    02-08-2008
    Skąd
    Skierniewice
    Wpisy
    7 693
    Punkty
    574

    Domyślny

    Cześć,

    można przejść na zwykłe artykuły + generowanie miniaturek.
    Też mnie wkurza, że to tyle trwa, ale czekam ;-)

    Wiele osób im pisze, by zrobili wersję płatną, ale niestety trend jest spadkowy: developerzy wycofują się z Joomla.
    (Niestety ludzie "na górze" sami sobie strzelają w stopę, ale co ja tam wiem...)

  4. #3
    Nowicjusz szuwar2000 awatar
    Dołączył
    08-02-2021
    Wpisy
    28
    Punkty
    2

    Domyślny

    No niestety. WP jest łatwiejszy na wejściu i łatwiej tworzy się na nim proste bezobsługowe strony dla fryzjerów etc. Młodsze pokolenie przedsiębiorców coraz częściej samodzielnie tworzy strony na kreatorach albo gotowych szablonach. Ten segment klienta, kurczy się mocno i szybko. Widzę to u siebie. "Prosta strona wizytówkowa" to już coraz częściej zadanie dla "syna szwagra" a nie dla profesjonalnej agencji.

    Pytanie czy dla nas, dla środowiska Joomli to źle czy dobrze. Wydaje mi się że Joomla bije na głowę WP pod kątem możliwości. Ale jeżeli deweloperzy nie zaczną robić porządnych narzędzi wspomagających, to przyszłość może być jeszcze trudniejsza i jeszcze większa ilość firm, stawiających dzisiaj strony na Joomli, zacznie stawiać je na WP.

    Uważam że temat przyszłości Joomli, wymaga wewnętrznej debaty całego środowiska, które jest zainteresowane przeszłością tego CMS. W Polsce już chyba tylko INDICO stara się robić coś konkretnego, ale i tak widać że przyglądają się temu, co wyrzucą na rynek Panowie Schiewe i Dube z YooTheme.

    Najlepszy i najpopularniejszy contentowy moduł do Joomli, nie został do tej pory spieniężony - a to ogromny błąd strategiczny. K2 robiony w ramach jakiegoś wolontariatu, nie gwarantuje tak na prawdę nikomu, że będzie on aktualizowany na bieżąco. Właśnie znajdujemy się w podręcznikowej sytuacji typu sh*t come out, gdzie od dawna mamy J4 na rynku a K2 jest dalej w krzakach, co np. może wstrzymywać wielu użytkowników przed aktualizacją do J4, zwłaszcza jeżeli ktoś ma sporą ilość treści na swojej stronie.

    Może ja nie wiem wszystkiego, ale takie są moje obserwacje. Niech mnie ktoś oświeci, jeśli się mylę.

    PIWO
    Kupuje dodatki, rozszerzenia, szablony i moduły od Polskich dostawców.
    Wspieram swoich.

  5. #4
    Senior Bazyl awatar
    Dołączył
    02-08-2008
    Skąd
    Skierniewice
    Wpisy
    7 693
    Punkty
    574

    Domyślny

    Jak chcesz zrobić bloga kulinarnego WP to ideał, ale jak ma to być coś większego - masakra.
    To oczywiście moje subiektywne odczucie.

    Lewe menu w kokpicie WP, które ciągnie się na trzy ekrany to raczej standard przy większych projektach.
    Jak pracować w tym chaosie?!?!?!?

    Ale w J4 mamy właśnie lewe menu... Żal...

    Albo czynność, która jest jak oddychanie - podmiana obrazków przez FTP.
    Dzięki J4 już nic nie będzie takie samo...

    https://issues.joomla.org/tracker/joomla-cms/35871

  6. #5
    Przeglądacz Maks awatar
    Dołączył
    09-09-2010
    Skąd
    Łódź
    Wpisy
    90
    Punkty
    21

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez szuwar2000 Zobacz wiadomość
    No niestety. WP jest łatwiejszy na wejściu i łatwiej tworzy się na nim proste bezobsługowe strony dla fryzjerów etc. Młodsze pokolenie przedsiębiorców coraz częściej samodzielnie tworzy strony na kreatorach albo gotowych szablonach. Ten segment klienta, kurczy się mocno i szybko. Widzę to u siebie. "Prosta strona wizytówkowa" to już coraz częściej zadanie dla "syna szwagra" a nie dla profesjonalnej agencji.
    Witajcie.
    Trochę martwi że tak potężna wtyczka jak K2 nie może być dostosowana do "nowej" J!. Poniekąd chyba daje to do myślenia, nie?

    Wtrącę swoje 2 zdania jak ja widzę (to co cytowałem i z perspektywy czasu).
    Ja jestem z tych starszych osobników którzy walczyli jeszcze na J! 1.x i migracją do 2.x oraz ocierali się na migrację do wersji 3.x. Z perspektywy, wtedy, blogera który kompletnie nic nie zarabiał na wpisach takie migrowanie było katorgą bo nie szło tego zrobić prosto ale wymagało płatnych wtyczek które mało komu się opłacały jak działał non profit. I tak po wielu walkach z 1 na 2 się udało ale z 2 na 3 po iluś tam próbach odpuściłem. W sieci było wiele poradników ale jak ktoś nie siedział w webmasterce polegał na tym równo. I nie jestem tutaj sam, w sieci można odszukać pełno bluźnienia na system migracji dużych wersji J! który był kulą u nogi w stosunku do Wordpressa gdzie migracja dużych wydań polegała na klikaniu dalej...
    Wtedy właśnie przesiadłem się na WP i już tam zostałem ignorując kompletnie J!. Czy żałuję tego z perspektywy czasu? Nie. Nic a nic. A jak przejrzałem link o obrazach to odnoszę wrażenie że ten CMS zamknie się w małym gronie bo nie jest łatwiej ale ciężej. Ciekawe ile dodatków do tego CMS-a zostanie porzuconych...
    Na małe strony WP jest stosunkowo prosty i to jego główna zaleta. Pewnie można gdybać nad bezpieczeństwem, podejściem developerów itd. ale spójrzcie prawdzie w oczy, który bloger czy mała firma będzie na to patrzeć? Znaczna większość i tak opiera bezpieczeństwo na wtyczkach/dodatkach i jadą dalej. Sam robię czasem strony dla małych firm (oparte na WP) i prawie nigdy nie zdarzyło mi się aby kogoś obchodziło na czym to stoi. Chcą po prostu strony internetowej podobnej do tego co ma firma ABC i XYZ. Ot całe wymagania. Na palcach jednej ręki policzę osoby które zalogowały się zaplecza mimo że dostęp dostają.
    Tak jeszcze z przymrużeniem oka,
    "Prosta strona wizytówkowa" to już coraz częściej zadanie dla "syna szwagra" a nie dla profesjonalnej agencji.
    Czego wymagasz zlecenia agencji za ciężkie pieniądze jak na popularnym portalu masz stronę, domenę, hosting i nawet SEO za 400 zł z fakturką. Ja wiem ile to warte, Wy wiecie ile to warte ale małe firmy kompletnie. W przypadku 90% firm cena gra kluczową rolę. A co do oferty, słabe SEO witryny (opłata na miesiąc) jest droższe niż tutaj całość (wiem bo widziałem faktury pewnej firmy i sprawdzałem backlinki (miejsca) i ich "efekty"). Audyt strony (automatem poleciałem) przed seo i po optymalizacji seo przez agnecję pokazał zero różnic. Tak więc tego....
    Miłego dnia

  7. #6
    Senior Bazyl awatar
    Dołączył
    02-08-2008
    Skąd
    Skierniewice
    Wpisy
    7 693
    Punkty
    574

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez Maks Zobacz wiadomość
    Trochę martwi że tak potężna wtyczka jak K2 nie może być dostosowana do "nowej" J!.
    Ależ będzie, tylko nie bardzo wiadomo kiedy ;-D
    Ponoć w czerwcu...

    Nie wiem, czy cytowany przeze mnie wątek dot. obrazków oddaje w pełni to, co się dzieje z J, ale Fotis od K2 wielokrotnie mało optymistycznie wypowiadał się na temat działań "góry".

    A tak przy okazji (i to nie jest żart) szukam przycisku "Więcej" : http://forum.joomla.pl/showthread.ph...%C4%99cej-quot

  8. #7
    Wyga siristru awatar
    Dołączył
    28-05-2009
    Skąd
    Szczecin
    Wpisy
    3 238
    Punkty
    302

    Domyślny

    Nowa wersja komponentu pod J4 to nie jest prosta spawa.
    To właściwie niemal przepisanie całego komponentu od nowa... no dobra, może nie zupełnie od nowa ale potężny refactor.
    Wiem coś o tym bo jestem zaangażowany w pracę nad JoomGallery 4.
    Na Forum pomagam bezpłatnie ad maiorem Joomla gloriam
    Mimo pomocy na forum nie dajesz rady? Potrzebujesz by ekspert "zrobił to" za Ciebie?
    Napisz do mnie na PW. Argentum et Aurum nie zawsze jest konieczne ;)

  9. #8
    Wyjadacz terra awatar
    Dołączył
    26-05-2017
    Skąd
    Wrocław
    Wpisy
    920
    Punkty
    87

    Domyślny

    Dla mnie korzystanie z K2 miało sens przy wczesnych wersjach, która miały troche braków funkcjonalnych, ale obecnie nie sądzę aby to było jakoś niezbedne. Wolę dodawać rozwiązania mniejsze, które uniezależniają od takich rozwiązań jak K2, zwłaszcza przy aktualizacjach czy migracjach.
    Co do kwestii różnych rozwiązań i ich rozwijania, to problem polega na tym, że wszyscy chcieliby korzystać, najlepiej za free, a niewielu podejmuje się budowy i rozwijania dodatków. Kwestie wyższości "świąt wielkanocnych nad ..." pozostawiłbym bez dyskusji. Każdy bierze to co mu najlepiej pasuje. Robiłem projekty w J i WP i pozostaję przy Joomla, jak ktoś chce stronę w WP to niech sam się w tym "babrze". Prędzej czy później okazuje się że student, siostrzeniec ma limit wiedzy lub chęci i delikwent zostaje z tym sam. Dla mnie koszt projektu z WP to ok 30% wyższa wycena, ze wzgledu na konieczność ręcznej roboty.

  10. #9
    Nowicjusz szuwar2000 awatar
    Dołączył
    08-02-2021
    Wpisy
    28
    Punkty
    2

    Domyślny

    Widzę że odbiegamy trochę od tematu, ale co tam, szczypta polityki nie zaszkodzi .

    Globalnie nie narzekam na J! jako użytkownik. Zawsze będę powtarzał że przewyższa WP. Uważam ze ma więcej opcji w standardzie, jest bardziej rozbudowana i daje więcej możliwości na rozwojowe projekty.

    Hobbistycznie i na własne potrzeby, tworzyłem strony na CMS (J!/WP) od jakoś 10 lat i zawsze finalnie wszystko stawiałem na J!

    Cytat Wysłane przez Maks Zobacz wiadomość
    Czego wymagasz zlecenia agencji za ciężkie pieniądze jak na popularnym portalu masz stronę, domenę, hosting i nawet SEO za 400 zł z fakturką. Ja wiem ile to warte, Wy wiecie ile to warte ale małe firmy kompletnie. W przypadku 90% firm cena gra kluczową rolę. A co do oferty, słabe SEO witryny (opłata na miesiąc) jest droższe niż tutaj całość (wiem bo widziałem faktury pewnej firmy i sprawdzałem backlinki (miejsca) i ich "efekty"). Audyt strony (automatem poleciałem) przed seo i po optymalizacji seo przez agnecję pokazał zero różnic. Tak więc tego....
    Miłego dnia
    Niczego nie wymagam. Po prostu zauważam że tworzenie "prostych stronek" na WP dla jednoosobowych firm w cenie 2k za wdrożenie, to już powoli ostatnia prosta. Teraz klienci albo zrobią to sami w jakimś generatorze na abonament, albo pomoże im w tym córka szwagra :-). A wszystko co napisałeś, uważam za trafione w 10.

    Cytat Wysłane przez terra Zobacz wiadomość
    Dla mnie korzystanie z K2 miało sens przy wczesnych wersjach, która miały troche braków funkcjonalnych, ale obecnie nie sądzę aby to było jakoś niezbedne. Wolę dodawać rozwiązania mniejsze, które uniezależniają od takich rozwiązań jak K2, zwłaszcza przy aktualizacjach czy migracjach.
    Muszę też zmienić przyzwyczajenia i też odejść od K2. Dziękuję za podpowiedź.

    Cytat Wysłane przez terra Zobacz wiadomość
    Co do kwestii różnych rozwiązań i ich rozwijania, to problem polega na tym, że wszyscy chcieliby korzystać, najlepiej za free, a niewielu podejmuje się budowy i rozwijania dodatków.
    Tutaj jestem zadania że każdy dodatek powinien coś kosztować. Nawet jeśli miałoby to być jakiś symboliczny abonament roczny, to przy większej ilości klientów, robi się już jakaś górka i taka osoba zaangażowana w tworzenie wtyczki, na pewno jest bardziej zmotywowana do jej udoskonalania. Ludzie są skłonni płacić za wiele rzeczy, tylko nam czasami wydaje się że tak nie jest. Może i odeszłaby część "darmowych userów", ale być może przyszli by w ich miejsce nowi? Ja staram się jednak kupować dodatki, bo wiem że potem mam dostęp do supportu, mogę poprosić o pomoc itd.

    Na stronie https://extensions.joomla.org/extension/k2/ jest informacja że dodatek został pobrany ponad 3,5 mln razy. Gdyby "opodatkować" tylko 5% z tych pobrań, rocznym abonamentem w wysokości 1$, to dawałoby to do budżetu twórcy jakieś 175 000 $ rocznie. Co oznacza, że miałby budżet na rozwój modułu, kasę na urlop żeby od nas (userów) odpocząć i zostałoby jeszcze na dobre piwo ;-). A my mielibyśmy super dodatek, ciągle aktualizowany i ciągle rozwijany.

    To są tylko moje obserwacje i mogą być subiektywne. Ale chyba coś w tym jest.

    Na koniec dodam tylko, że środowisko ludzi J!, zawsze wydawało mi się jakieś takie lepsze.
    Kupuje dodatki, rozszerzenia, szablony i moduły od Polskich dostawców.
    Wspieram swoich.

Podobne tematy

  1. Pusta strona zamiast artykulu?
    przez szewski na forum Instalacje (Joomla!, składników)
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 03-03-2006, 16:29
  2. Animacja Flash zamiast tła !?
    przez Brejdak1990 na forum Szablony graficzne
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post/autor: 16-02-2006, 21:16
  3. Wyśietlanie treści zamiast skrótów
    przez Raffael na forum Administracja składnikami
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 07-02-2006, 20:37
  4. "?" zamiast polskich literek
    przez some0NE na forum Instalacje (Joomla!, składników)
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 23-01-2006, 00:13

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •