Template Open Source - Strona 2
Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Wyniki 11 do 20 z 20

Temat: Template Open Source

  1. #11
    Wyjadacz
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Lublin
    Wpisy
    682
    Punkty
    48

    Domyślny

    Nie chodzi o to czy ktoś jest dobry czy zły w programowaniu. Ja wyznaję że człowiek uczy się całe życie (jak ma chęć) i najlepiej stosować dobre praktyki od lepszych i bardziej doświadczonych. Zawsze przeglądam kod i staram się zrozumieć co autor miał na myśli i dlaczego tak wykonał np metodę w danej klasie. Dodatkowo żmudne przeglądanie dokumentacji wychodzi mi już bokiem. Jednak ktoś włożył masę pracy w dokumentację by innym było łatwiej.
    Koniec tych wywodów. Oto przykład:

    Kod PHP:
    HTMLHelper::_('stylesheet''template.css', ['version' => 'auto''relative' => true]); 
    aby to użyć musisz pamiętać o:
    Kod PHP:
    use Joomla\CMS\HTML\HTMLHelper
    jeżeli chcesz np dodać JS to zamiast stylesheet dajesz script . Reguły jak Joomla wie gdzie szukać plików i w jakiej kolejności jest Twoją pracą domową. Jak to zrozumiesz zobaczysz jakie fajnie jest stosować HTMLHelper::

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #12
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Moje sugestie:
    1. Proszę przyjrzeć się szablonowi Cassiopea. W Joomla 4, a potem w Joomla 4.1 zmieniono lokalizację plików szablonu. W katalogu /templates umieszczamy w zasadzie tylko podstawowe pliki i pliki elementów nadpisanych. Wszystko inne jest w katalogu media/templates/site/<nazwa-szablonu>. Owszem, jeśli zachowamy lokalizację taką, jak w J3, szablony będą działać, ale np. pozbawimy się funkcjonalności i wydajności szablonów potomnych.
    2. Stworzenie jednej, a przy tym lekkiej podstawy dla wszystkich innych szablonów, to trochę idee fixe. Oczywiście, można. Na przykład Dimitris Grammaticogiannis stworzył swego czasu taki bardzo lekki i wydajny szablon Sloth (https://dgrammatiko.github.io/sloth-pkg/). Ale każda witryna ma swoje wymagania, stąd podstawą do stworzenia dostosowanego szablonu może być każdy inny, byle dobry.

    I taką bardzo dobrą podstawą jest m.in Cassiopea.
    Po pierwsze, ma pełną implementację szablonów potomnych, a więc możesz z tym szablonem zrobić cokolwiek chcesz, modyfikować sobie tak, jak Ci odpowiada. Jeśli zrobisz modyfikacje jako potomki, a nie bezpośrednio w szablonie głównym, to ewentualne zmiany w szablonie w kolejnych wydaniach nie będą modyfikowały Twoich zmian, a Ty możesz je uwzględnić w swoich szablonach potomnych w takim zakresie, w jakim zechcesz.
    Po drugie, jest przygotowany nie tylko z myślą o wydajności (SEO), ale - i to jest ważniejsze - o dostępności. Dlaczego to ważne przekonywać nie będę. Cassiopea w zakresie, za który może odpowiadać szablon, ma dostępność w pudełku, poczynając od dostępnego komponentu wielopoziomowego, rozwijanego menu, ale to - oczywiście, nie jedyne prodostępnościowe rozwiązanie.
    Nie przyglądałem się przywołanemu tu przez przez @pablop76 modułowi Kevina Olsena, ale na pierwszy rzut oka wygląda na niezła maszynkę do szybkiego rozwiązywania niektórych problemów (trzeba by sprawdzić, czy nie psuje walorów Casssiopei, o których wspominałem, bo to dość częste przy takich "wlewkach" w kod, ale i temu, gdyby tak było, łatwiej zaradzić, niż budować samemu wszystko od podstaw.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  4. #13
    Wyjadacz qrdziel awatar
    Dołączył
    04-11-2005
    Wpisy
    608
    Punkty
    21

    Domyślny

    Bądź tak dobry i napisz mi konkretny przykład np. na dodanie bootstrap.min.css
    ja wbiłem takie cóś i nie gra?
    Kod:
     <?php  $this->addHeadLink(HTMLHelper::_('stylesheet', '/media/css/bootstrap.min.css', ['version' => 'auto', 'relative' => true])); 
    ?>

    Prawdopodobnie najlepszy serwis komputerowy w Londynie -> https//ictlaboratory.com




  5. #14
    Wyjadacz
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Lublin
    Wpisy
    682
    Punkty
    48

    Domyślny

    Kod PHP:
    use Joomla\CMS\HTML\HTMLHelper;

    HTMLHelper::_('stylesheet''template.css', ['version' => 'auto''relative' => true]); 
    Pamiętaj że @zwiastun pisze już o nowszym rozwiązaniu wprowadzonym w J4. Nie do końca odrobiłeś pracę domową. Poczytaj o joomla.asset.json
    Tą samą metodę wykorzystał autor j4starter do której masz link od @pablop76

    W pierwszych wersjach Joomli 4 była używana metoda którą ja Ci napisałem https://github.com/joomla/joomla-cms...peia/index.php
    Obecnie lepiej jest stosować tą metodę o której pisze @zwiastun

  6. #15
    Wyjadacz qrdziel awatar
    Dołączył
    04-11-2005
    Wpisy
    608
    Punkty
    21

    Domyślny

    ni ogarniam tego
    wpisalem juz nawet:
    Kod:
    HTMLHelper::_('stylesheet',  $this->baseurl.'/templates/tpl_jpc_23/media/css/bootstrap.min.css', ['version' => 'auto', 'relative' => true]);
    i nie chce wczytać bootsrap.min.css​ dlaczego to jest tak skomplikowane??

    Prawdopodobnie najlepszy serwis komputerowy w Londynie -> https//ictlaboratory.com




  7. #16
    Wyjadacz
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Lublin
    Wpisy
    682
    Punkty
    48

    Domyślny

    Nie odrobiłeś lekcji
    Jeżeli chcesz użyć pliku bootstrap.min.css to wrzuć go zwyczajnie w katalog css w templatce i uzyj
    Kod PHP:
    HTMLHelper::_('stylesheet''bootstrap.min.css', ['version' => 'auto''relative' => true]); 
    Po to ktoś siedział i dumał jak rozwiązać problem dodawania styli by nie stosować $this->baseurl itd.
    Możesz też wrzucić plik do media ale pamiętaj o tej zasadzie /media/extension/type/file Jednak wówczas prościej jest użyć tej metody o której pisze @zwiastun. I lepiej.

    Jeżeli chcesz tworzyć szablon dla Joomla a tym bardziej spełniać standardy to musisz się z tym zapoznać. Bez tego tworzenie szablonu jako podstawy nie ma sensu.

  8. #17
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Albo posłuż się kompletnym dobrze napisanym poradnikiem, co prawda po angielsku, ale to przecie dla Cię nie problem
    https://kevinsguides.com/guides/webd...op-j4-template
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  9. #18
    Wyjadacz qrdziel awatar
    Dołączył
    04-11-2005
    Wpisy
    608
    Punkty
    21

    Domyślny

    dzięki zwiastun - to na prawdę dobry artykuł - gdybyś miał jeszcze coś takiego fajnego.

    a ten kod mi nie działa:
    Kod PHP:
    HTMLHelper::_('stylesheet''bootstrap.min.css', ['version' => 'auto''relative' => true]); 
    może dlatego, że plik styli bootstrapa jest umieszczony w /media/css/bootstrap.min.css, ale jeśli w poleceniu zmieniam na tę ścieżkę - to też nie działa

    Prawdopodobnie najlepszy serwis komputerowy w Londynie -> https//ictlaboratory.com




  10. #19
    Wyjadacz
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Lublin
    Wpisy
    682
    Punkty
    48

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez qrdziel Zobacz wiadomość
    może dlatego, że plik styli bootstrapa jest umieszczony w /media/css/bootstrap.min.css,
    Tak nie zadziała.
    Domyślnie metoda
    Kod PHP:
    HTMLHelper::_('stylesheet''bootstrap.min.css', ['version' => 'auto''relative' => true]); 
    szuka pliku bootstrap.min.css w głównym folderze szablonu w katalogu css o tym napisałem wcześniej. na to wskazuje
    Kod:
    'relative' => true
    Jak chcesz użyć katalogu media musisz też zachować pewne zasady by zadziałało o tym też napisałem wcześniej.
    w metodzie HTMLHelper::_ możesz używać też ścieżek bezpośrednio tam gdzie chcesz. podać konkretną ścieżkę gdzie znajduje się plik on nie musi być z Twojego szablonu ale możesz wykorzystać pliki np z CDN bootstrapa. Ta metoda jeszcze będzie działać ale lepiej zacznij interesować się tym o czym pisał @zwiastun.

  11. #20
    Wyjadacz terra awatar
    Dołączył
    26-05-2017
    Skąd
    Wrocław
    Wpisy
    921
    Punkty
    87

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez zwiastun Zobacz wiadomość
    1. Proszę przyjrzeć się szablonowi Cassiopea
    posłuchaj tej rady, to jest naprawdę świetne źródło do nauki, zwłaszcza że stosuje nowe, wdrożone w J4 rozwiązania.
    Jeśli chcesz korzystać z BS5 tutaj masz przykład jak się do tego zabrać https://docs.joomla.org/J4.x:Cassiop...-_A_Case_Study .
    Generalnie proponowałby korzystać z WebAssetManagera i predefiniowania plików w json, w końcu do tego służy.

    Jeśli chcesz ręcznie dodawać pliki to tutaj dwa rozwiązania

    Kod:
    use Joomla\CMS\Factory;
    
    
    	$wa = Factory::getApplication()->getDocument()->getWebAssetManager();
    //ręczne dodawanie skryptu js
    	$wa->addInlineScript($script);
    //ręczne dodawanie stylu
             $wa->addInlineStyle($style);
    
    
    $style i $script to zmienne pod które możesz podstawić styl lub skrypt
    jeśli chcesz korzystać z helpera to najprostsza składnia
    Kod:
    use Joomla\CMS\Helper\ModuleHelper;
    
    JHTML::stylesheet(' ścieżka do pliku css/plik.css');
    
    JHTML::script(' ścieżka do pliku js/plik.js');

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne tematy

  1. Open Source Awards - Nagrody rozdane, Joomla! 3.
    przez KYCu na forum Ogłoszenia i komunikaty
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post/autor: 01-12-2010, 16:15
  2. Joomla Leaders: Enterprise Is Better With Open Source [ Interview ]
    przez kurtz na forum Ogłoszenia i komunikaty
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 13-11-2010, 11:21
  3. Licencja Open Source.
    przez cykcykacz na forum Różne
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post/autor: 03-09-2009, 14:39
  4. Open Source CMS Award 2007
    przez nexus246 na forum Off topic
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post/autor: 08-11-2007, 17:35
  5. Intranet open source
    przez Hamster21 na forum Różne
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post/autor: 12-05-2006, 19:07

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •