Jak zrobić linki zewnętrzne w menu?
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 15

Temat: Jak zrobić linki zewnętrzne w menu?

  1. #1
    Nowicjusz
    Dołączył
    08-03-2023
    Wpisy
    16
    Punkty
    2

    Joomla! 4.x Jak zrobić linki zewnętrzne w menu?

    Niedawno zacząłem swoją przygodę z joomlą. Zainstalowałem najnowszą wersję joomli i w ramach nauki zacząłem robić pierwszą witrynę. Potrzebowałbym do tego użyć linków zewnętrznych w dwóch miejscach i nie mogę znaleźć sposobu jak to zrobić.
    1. Użycie tytułu artykułu jako linku, tak by w aktualnościach mieć wskazanie do czegoś co zostało opublikowane na innej witrynie
    2. Stworzenie odnośnika do zewnętrznego zasobu jako pozycja w menu

    Jakby ktoś mógłby podrzucić mi rozwiązanie najlepiej w wersji dla początkujących byłbym wdzięczny

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Wyga siristru awatar
    Dołączył
    28-05-2009
    Skąd
    Szczecin
    Wpisy
    3 242
    Punkty
    302

    Domyślny

    1. To można zrobić ale wymaga modyfikacji widoku i nadpisania go szablonem. Edytując artykuł masz zakładkę Obrazki i linki a tam linki A, B, C. Trzeba tak zmodyfikować widok aby, kiedy wypełniony jet np. link A URLem ustawiał go jako link dla tytułu.

    2. Tworząc nową pozycję menu zajrzyj do opcji Linki systemowe
    Na Forum pomagam bezpłatnie ad maiorem Joomla gloriam
    Mimo pomocy na forum nie dajesz rady? Potrzebujesz by ekspert "zrobił to" za Ciebie?
    Napisz do mnie na PW. Argentum et Aurum nie zawsze jest konieczne ;)

  4. #3
    Nowicjusz
    Dołączył
    08-03-2023
    Wpisy
    16
    Punkty
    2

    Domyślny

    Dzięki za odpowiedź
    Ad1 Kwestia zmodyfikowania widoku, to dla mnie totalna abstrakcja. Podejrzewam, że postrzegam to jak jaskiniowiec, któremu ktoś próbuje wytłumaczyć czym jest komputer. Poszukam jeszcze czegoś o tym, ale póki co mam poczucie zawodu. Liczyłem, że CMS pomoże mi ogarnąć pewne podstawowe rzeczy i przyznam, że nie spodziewałem się problemów akurat w tym miejscu.

    Ad2 Nie mam czegoś takiego jak linki systemowe. Coś udało mi się zrobić przez wpinacz, ale podczas testowania go powstała mi pozycja ukryta i pozycja działająca mniej więcej jakbym chciał. Nie wiem tylko dlaczego ukryta jest ukryta i jak to ukrycie zdjąć, ale zawsze można to rozwiązać poprzez usunięcie jej.

  5. #4
    Wyga siristru awatar
    Dołączył
    28-05-2009
    Skąd
    Szczecin
    Wpisy
    3 242
    Punkty
    302

    Domyślny

    Ad. 1. Ale to wcale nie jest "podstawowa" rzecz i oczekujesz od systemu niestandardowego działania... wręcz nieoczekiwanego Skoro jest artykuł i ma swój tytuł.. to logicznym założeniem jest, ze wszystko w jego wprowadzeniu tj. przycisk "Czytaj więcej..." czy link na tytule będą prowadzić do jego pełnej treści... nie gdzieś poza witrynę. Więc nie powinieneś być zawiedziony, ze CMS nie robi tego co sobie wymyśliłeś Można to wszak zaimplementować samemu... ale to prawda, trzeba mieć wiedzę jak to zrobić. Dla prostych zmian możesz spodziewać się na forum podpowiedzi ale raczej nikt nie napisze pełnej instrukcji jak zmodyfikować widok, dodając do niego nową funkcjonalność. Musisz posłużyć się inżynierią wsteczną.

    Poczytaj o funkcji print_r() dzięki której możesz wyświetlić zawartość zmiennej... a potem jak odwołać się do konkretnej w niej wartości.

    Ad. 2. Patrzyłem na wersję angielską i przetłumaczyłem po swojemu. W oficjalnym tłumaczeniu to "Łącza systemowe": https://prnt.sc/Clb1wPZpQEIS
    Na Forum pomagam bezpłatnie ad maiorem Joomla gloriam
    Mimo pomocy na forum nie dajesz rady? Potrzebujesz by ekspert "zrobił to" za Ciebie?
    Napisz do mnie na PW. Argentum et Aurum nie zawsze jest konieczne ;)

  6. #5
    Nowicjusz
    Dołączył
    08-03-2023
    Wpisy
    16
    Punkty
    2

    Domyślny

    Chwilę wcześniej dotarła do mnie skala własnej ślepoty i zrobiłem link zewnętrzny przez to łącze systemowe. Dzięki

    Sorki, ale nie zgodzę się z Twoim stwierdzeniem, że link zewnętrzny do tytułu to nieoczekiwana opcja. Szukając info jak to zrobić trafiałem na pytania sprzed 10. lat więc nie tylko mi brakuje takiej funkcjonalności. Powiedziałbym więc, że nie tylko jest to zupełnie oczekiwana rzecz, ale też, że jest to brak podstawowej funkcjonalności. No, ale to tylko opinia nooba.
    Inżynieria wsteczna to zdecydowanie nie mój poziom więc będę musiał wymyślić jak to obejść, albo zrezygnować z próby zaistnienia w internecie. Ewentualnie poszukać innego CMSa. W końcu na moim etapie to nie będzie problem.

    Skoro jak mówisz kwestia linków zewnętrznych w tytułach wykracza poza zakres możliwej pomocy temat chyba można uznać za wyczerpany.

  7. #6
    Wyga siristru awatar
    Dołączył
    28-05-2009
    Skąd
    Szczecin
    Wpisy
    3 242
    Punkty
    302

    Domyślny

    Cytat Wysłane przez Tloluvin Zobacz wiadomość
    Sorki, ale nie zgodzę się z Twoim stwierdzeniem, że link zewnętrzny do tytułu to nieoczekiwana opcja. Szukając info jak to zrobić trafiałem na pytania sprzed 10. lat więc nie tylko mi brakuje takiej funkcjonalności. Powiedziałbym więc, że nie tylko jest to zupełnie oczekiwana rzecz, ale też, że jest to brak podstawowej funkcjonalności. No, ale to tylko opinia nooba.
    To że kilka osób pytało nie oznacza, że to niezwykle potrzebna funkcja... zresztą, skoro można ją osiągnąć przez modyfikację to nie trzeba jej tak naprawdę wdrażać w core Joomli. Są inne funkcjonalności, który IMO powinny się znaleźć w core np. możliwość dodania artykułu do kilku kategorii zamiast tylko do jednej. To jest prawdziwe ograniczenie.

    Cytat Wysłane przez Tloluvin Zobacz wiadomość
    Skoro jak mówisz kwestia linków zewnętrznych w tytułach wykracza poza zakres możliwej pomocy temat chyba można uznać za wyczerpany.
    Zakres pomocy ogranicza możliwość implementacji zmian przez pytającego o nią Trzeba by było rozpisać tutka krok po kroku, ale przypominałoby to odprawianie magicznego rytuału AshkEnte... albo wymianę panewki w silniku Golfa Wykonujesz kroki ale dlaczego i po co nie wiesz. Naprowadziłem cię na trop co można wykorzystać... teraz należy poszukać czy ktoś pytał jak wyświetlić linki z tych pól w zmodyfikowanym widoku.

    Na tej stronie to jest wykorzystane: https://cerkiew.szczecin.pl/?start=9

    Wpis "Spotkanie opłatkowe u arcybiskupa" jest linkiem do zasobu zewnętrznego gdy pozostałe są wewnętrznymi.

    Cytat Wysłane przez Tloluvin Zobacz wiadomość
    Ewentualnie poszukać innego CMSa.
    Nie sądzę byś znalazł CMS w którym możesz wprost z pudełka zrobić dla tytułu wpisu link do zasobu zewnętrznego Ale poszukaj... wybór nie jest wielki jeśli myślisz o stronie na lata... Wordpress, Drupal, Concrete5... i tyle Może jakiś headless.
    Na Forum pomagam bezpłatnie ad maiorem Joomla gloriam
    Mimo pomocy na forum nie dajesz rady? Potrzebujesz by ekspert "zrobił to" za Ciebie?
    Napisz do mnie na PW. Argentum et Aurum nie zawsze jest konieczne ;)

  8. #7
    Nowicjusz
    Dołączył
    08-03-2023
    Wpisy
    16
    Punkty
    2

    Domyślny

    Jestem mocno początkujący więc dla mnie brak możliwości zrobienia linku zewnętrznego jest większym problemem niż brak możliwości przypisania do kilku kategorii. Przyznam za to, że trochę mnie podłamałeś tą kwestią w odniesieniu do innych CMSów.
    Spróbuję najpierw jakość obejść ten problem, a docelowo znaleźć sposób na przerobienie szablonu, ale to daleka przyszłość.

  9. #8
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Bez żadnego problemu można utworzyć w menu łącze do zasobu zewnętrznego. To standardowa opcja. Być może kolega @Tloluvin źle opisuje to, co chce zrobić.
    Dla mnie niezrozumiałe jest, o czym kol. @Tloluvin myśli, pisząc: "Użycie tytułu artykułu jako linku, tak by w aktualnościach mieć wskazanie do czegoś co zostało opublikowane na innej witrynie"
    - Jeśli kolega ma na myśli, by w swoim artykule przywołać - wskazać jakiś zasób opublikowany na innej witrynie, to nie problem
    - Jeśli kolega chciałby zrobić z tytułu artykułu umieszczonego swojej witrynie link do zasobu umieszczonego w innej witrynie, to delikatnie mówiąc, coś się koledze pokićkało
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

  10. #9
    Nowicjusz
    Dołączył
    08-03-2023
    Wpisy
    16
    Punkty
    2

    Domyślny

    Koledze Tloluvin najwyraźniej się pokićkało, bo chce z tytułu artykułu zrobić link. Chociaż stopień pokićkania jest dyskusyjny, skoro takie rzeczy jak pokazano wyżej są jak najbardziej możliwe do realizacji. Czyli brak możliwości zrealizowania tego zamysłu wynika z braku stosownych umiejętności, a nie poziomu pokićkania.

    Biorąc pod uwagę, że obecnie jestem na etapie poszukiwania sposobu by w artykule wstawić link do filmiku na YT w innej formie niż wstawienie obrazka jako link, to zakładam, że bardzo dużo wody upłynie zanim będę w stanie zrealizować to czego potrzebuję. No, ale każda podróż zaczyna się od pierwszego więc będę musiał nauczyć się z tym żyć do chwili osiągnięcia poziomu pozwalającego mi o zmienić

    PS
    Ciekawa ta biblioteka z Twojej stopki. Będę miał co czytać w najbliższym czasie

  11. #10
    Senior zwiastun awatar
    Dołączył
    20-09-2005
    Wpisy
    27 315
    Punkty
    1142

    Domyślny

    Spróbuj wyjaśnić, na czym polega Twój problem.
    Wstawienie w artykule łącza do czegokolwiek to banał:
    1) możesz użyć narzędzia w edytorze TinyMCE (lub innym, jeśli sobie zainstalowałeś)
    a) piszesz tekst łącza, np. Bardzo ciekawy artykuł
    b) zaznaczasz ten tekst
    c) wybierasz w edytorze przycisk Wstaw łącze
    d) w odpowiednie pole wpisujesz/wklejasz adres URL
    2) możesz to zrobić w trybie HTML
    a) otwierasz znacznik <href="tu wklejasz adres URL">
    b) wpisujesz tekst łącza
    c) zamykasz znacznik

    To, co siristru pokazał wyżej, to wysoka szkoła jazdy, niestandardowe zachowanie. To samo można uzyskać łatwiej za pomocą komponentu Doniesienia.

    Określenie "Link z tytułu artykułu" tylko z pozoru jest jednoznaczne. Bo link z tytułu artykuły, który masz we własnej witrynie, to po prostu pozycja menu typu artykuł, a czy użyjesz tytułu jako tekstu tej pozycji, czy jakiejś innej nazwy, to już inna sprawa. I nie ma tu żadnej szczególnej filozofii.

    Ale "link z tytułu artykułu umieszczonego na innej witrynie" funkcjonujący jako tytuł artykułu w Twojej witrynie i linkujący do tej cudzej witrynie" - czytasz jak to brzmi?
    Owszem - da się (co pokazał siristru), tyle że to nie jest standardowa funkcjonalność.
    Korzystaj i ciesz się!
    ===============
    Zwiastun
    Biblioteka Elektronicznej Dokumentacji Joomla!

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne tematy

  1. Linki zewnętrzne w menu, kilka stron pod linkiem
    przez adrian17 na forum Administracja - ogólnie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post/autor: 09-10-2013, 17:13
  2. Menu - łącze zewnętrzne - fancybox
    przez mastek na forum Administracja - ogólnie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 17-05-2012, 20:06
  3. Pozycja menu (łącze zewnętrzne) nie może wskazać na subkatalog joomla
    przez prodigyreal na forum Rozszerzenia - problemy z obsługą, zarządzaniem
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 30-09-2011, 10:06
  4. Moduł menu przypisany do pozycji menu "Łacze zewnętrzne"
    przez coliberek1 na forum Menu, struktura witryny
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post/autor: 28-01-2011, 22:33
  5. Linki zewnętrzne joomla
    przez Loczek10 na forum Administracja - ogólne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 26-05-2010, 17:11

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •