O wyświetlaniu zdjęć i grafik w Joomla!
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Wyniki 1 do 10 z 12

Temat: O wyświetlaniu zdjęć i grafik w Joomla!

  1. #1
    Przeglądacz
    Dołączył
    18-01-2008
    Wpisy
    34
    Punkty
    11

    Joomla! 4.x O wyświetlaniu zdjęć i grafik w Joomla!

    Niemal od początku mojej przygody z Joomla! (dodam, że nie jestem programistą, tylko entuzjastą Joomla! - tworzę strony dla stowarzyszeń NGO już chyba od ponad 20 lat), do wyświetlania na stronach w artykułach i modułach używam dodatku Multithumb. Jest to znakomity dodatek dla Joomla, który automatycznie tworzy miniatury i po kliknięciu miniatury na stronie, wyświetla wyskakujące okienko z oryginalnym obrazem. Użytkownicy Joomla! do wersji 3.10.12 zapewne znają niezwykłe możliwości tego darmowego dodatku, ale ci, co używają Joomla! od wersji 4.0 tym dodatkiem nie będą zainteresowani, bo niestety na nowej Joomla! 4 Multithumb nie działa. Autor tego dodatku (kolejny od wersji 2.0) ostatnie aktualizacje zakończył w roku 2015 na wersji 3.72. Co prawda w listopadzie 2022 r. zamieścił na GitHub aktualizację Multithumb 4.0, ale oprócz tego, że da się on zainstalować na Joomla! v.4, to jego użyteczność jest niewielka, żeby nie powiedzieć, że żadna.
    Zanim pojawiła się produkcyjna wersja Joomla! 4, były zapowiedzi autorów tego CMS-a, że w jądrze Joomla! 4 znajdzie się rozwiązanie podobne do tego, jakie we wcześniejszych wersjach Joomla! oferował dodatek Multithumb. Niestety rozwiązania dotyczące prezentacji zdjęć w czwórce poszły w innym kierunku.
    W Joomla! 4 można zainstalować dodatek sigplus, który w pewnym zakresie może zastąpić Multithumb, ale mimo swoich zalet i bogactwa rozwiązań przy prezentacji obrazków na stronie, nie posiada tych funkcjonalności, które ma Multithumb w Joomla! 3.
    Czego najbardziej brakuje innym dodatkom w stosunku do rozwiązań z Multithumb:
    - prostego sposobu osadzania obrazka w leadzie artykułu z parametrami ustawionymi globalnie w dodatku, który jest automatycznie skalowany do rozmiarów podanych w edytorze i po kliknięciu obrazka, aby link prowadził do całej zawartości artykułu;
    - umieszczania w artykule galerii zdjęć, której parametry są globalnie ustawione w dodatku, ze zdjęciami pobieranymi ze wskazanego folderu, np. w opisie pierwszego zdjęcia galerii, bez konieczności wpisywania różnych kodów w treści artykułów;
    - dodatek Multithumb w Joomla! 3 ma bogatą paletę ustawień różnych parametrów wyświetlania powiększanych obrazków według zasady, każdemu co się podoba, ale te funkcjonalności ostatecznie można znaleźć w innych rozwiązaniach.
    Jako przykład zastosowania Multithumb w Joomla! 3 mogę podać stronę: bractwa.eu (to nie jest reklama, bo strona stowarzyszenia, którą odwiedzają zainteresowani członkowie stowarzyszenia, tego nie potrzebuje). W przypadku podobnie działających stron w formie blogu, gdzie w artykułach umieszczonych jest wiele fotografii, bez dodatku Multithum lub o podobnych właściwościach, przechodzenie na Joomla! 4 jest w tym momencie jeszcze mało zasadne. Chyba należy poczekać na pojawienie się rozwiązań, jakie oferuje Multithumb w Joomla! 3.
    Dziękuję za cierpliwość, mam nadzieję, że nie zostanę zganiony, bo to mój pierwszy wpis.

  2. Pani Reklamowa
    Pani Reklamowa jest aktywna
    Avatar Panny Google

    Dołączył
    19-08-2010
    Skąd
    Internet
    Postów
    milion
    Pochwał
    setki
  3. #2
    Wyjadacz
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Lublin
    Wpisy
    685
    Punkty
    48

    Domyślny

    Osobiście nie bardzo rozumiem co chcesz uzyskać. Obecnie większość ruch przypada na urządzenia mobilne. Kiedyś wykonanie miniaturki i po kliknięciu był efekt lightbox się sprawdzał ale w urządzeniach mobilnych już nie. Ewentualnie sprawdź płatną wersję edytora JCE który sam w sobie i z swoimi dodatkami wiele potrafi zrobić ze zdjęciami. Może to Ci pomoże.

  4. #3
    Wyjadacz terra awatar
    Dołączył
    26-05-2017
    Skąd
    Wrocław
    Wpisy
    931
    Punkty
    89

    Domyślny

    JCE posiada darmowy dodatek MediaBox, który pozwala robić "minigalerię" miniaturek, w artykule, które po kliknięciu zamieniają się w przegląd zdjęć galerii.
    Niestey casem tak jest, że autorzy rezygnują z rozszerzeń, które wymagają zaangażowania, czasu i niewiele korzyści, dla nich samych

  5. #4
    Przeglądacz
    Dołączył
    18-01-2008
    Wpisy
    34
    Punkty
    11

    Domyślny

    W moim wpisie o nic nie chodzi, oprócz zwrócenia uwagi, że z Internetu korzystają nie tylko wielbiciele różnych apek w smartfonach. Może ktoś zna rozwiązanie, które jest równie przydatne, jak Multithumb?
    Strony dla stowarzyszeń, które działają wyłącznie ze składek członkowskich tworzę „za dziękuję”, mają też członków 60+. Ci preferują duże ekrany, menu wyraźne, łatwo dostępne myszą, a zdjęcia do pełnych wymiarów otwierają się w tej samej zakładce. Stowarzyszenia mają też profile na FB, gdzie sprawdzają się smartfony dla użytkowników 50-.
    Dziękuję za sugestię odnośnie wersji Pro edytora JCE.

  6. #5
    Wyjadacz terra awatar
    Dołączył
    26-05-2017
    Skąd
    Wrocław
    Wpisy
    931
    Punkty
    89

    Domyślny

    Edytor JCE (core) i MediaBox to wersje oprogramowania darmowe.

    Wytyczne dotyczące wymogów dla stron, to nie są wymysły twórców Joomla, ani szablonów, to są wymogi monopolisty jakim jest Google. To Google narzuca wymogi dla dobrego rankingu strony, wszyscy pozostali, czy im się to podoba czy nie, muszą się dostosować.
    To Google wymusza SSL, mobile-first, speed loading, itp....

  7. #6
    Przeglądacz
    Dołączył
    18-01-2008
    Wpisy
    34
    Punkty
    11

    Domyślny

    Jest sezon wakacyjny, więc pozwolę sobie w tym temacie na jeszcze jedną dywagację natury ogólnej.
    Nie robiłem nikomu zarzutu z tego, że rozwiązania dotyczące prezentacji zdjęć w czwórce poszły w innym kierunku, niż były zapowiedzi przed ukazaniem się Joomla! 4. Śledzę pilnie rozwój tego CMS-a praktycznie od początków i już bywały takie sytuacje wcześniej, że deklaracje przed zmianą wersji nie zawsze były potem wdrażane. Niestety trzeba z tym pogodzić i szukać rozwiązań zastępczych w oferowanych rozszerzeniach, czyli modułach, dodatkach i komponentach.

    Przechodziłem (migrowałem lub przenosiłem nawet „ręcznie” dane) już z wersji 1 na 2 i z 2 na 3, wykonując też wszystkie kolejne aktualizacje.

    Edytor JCE (core) i MediaBox są mi znane i czasami z tego połączenia korzystam.
    Jest jeden szkopuł. Otóż niektóre zbudowane przeze mnie strony z różnych powodów muszą być uzupełniane w artykuły przez osoby, którym daję dostęp do Panelu Administratora. Niestety ich znajomość Joomla! jest szczątkowa, a o działaniu rozszerzeń to nie ma nawet mowy. Oczywiście te wpisy potem sprawdzam – formatowanie tekstów, wstawianie grafik, itd., ale, jak pewnie wszyscy, wolę mieć mniej roboty przy korygowaniu powtarzalnych czynności.

    Obecnie mam kilkanaście uruchomionych stron na Joomla!3 i dwie z nich testowo na Joomla!4 z tymi samymi danymi co na trójce. Również testuję rozszerzenia używane na trójce na czystej Jommla!4. Porównuję administrowanie stronami na trójce z tymi samymi posadowionymi na czwórce, aby nie przegapić momentu, kiedy już będzie warto zmienić wersję (migrować).
    Teraz jeszcze nie jestem do migracji przekonany. Możliwe, że jeśli będę miał do zrobienia od podstaw nową stronę, to zrobię już na czwórce, bo wtedy filozofię budowy strony można dopasować do rozwiązań, których realizację umożliwia silnik Joomla!4 i będą do czwórki działające rozszerzenia.

  8. #7

  9. #8
    Wyjadacz
    Dołączył
    03-12-2007
    Skąd
    Lublin
    Wpisy
    685
    Punkty
    48

    Domyślny

    JCE (core) nie ma możliwości skalowania zdjęć przy ich wgrywaniu. Dlatego zawsze musisz mieć przygotowane zdjęcie w odpowiednim rozmiarze. Nie pamiętam czy podczas wstawiania już w artykuł czy wersja core ma możliwość edycji zdjęcia. Chyba nie. Jak się mylę to mnie poprawcie. Abstra************ąc od wersji ja zawsze uważam, że jak robimy coś zawodowo to opierajmy się na naprawdę dobrych rozwiązaniach, które są wspierane przez lata. Również jestem za tym aby płacić takim projektom ponieważ twórcy dzięki temu są doceniani i robią wszystko aby dostosować swoje rozwiązanie do kolejnych wersji CMS-a. Szczerze JCE nie ma wygórowanej ceny za swoje rozwiązanie i co ważne nie ma ograniczeń odnośnie ilości domen.
    Żeby nie było nie mam żadnej kasy z tego że tak piszę o JCE ale to jest świetne rozwiązanie.

    Sam widzisz korzystałeś z rozwiązania które nie przetrwało próby czasu. Myślę że jakby autor wprowadził mikropłatności za swoją pracę to dostosował by rozwiązanie do nowej wersji Joomla. Motywacja finansowa zawsze jest najprostszą i skuteczną formą motywacji.

    Inny problem stanowi fakt że Joomla nie posiada kompatybilności wstecznej, która spowodowała że w poprzednich migracjach wiele stron się posypało i wielu developerów najzwyczajniej przestało pisać rozszerzenia dla Joomli. To są fakty, tak się stało. Jednak jest pozytyw tej sytuacji. Z rynku odpadło wielu kiepskich developerów, którzy moim zdaniem wprowadzali więcej złego ale to temat na inną i długą dyskusję.

    Osobiście nie polecam Ci zostawać przy J3. Sam posiadam jeszcze paru jak nie parunastu klientów których strony są na wersji 3 więc prace migracyjne trwają. Jednak spójrz inaczej. Joomla to nie wszystko pojawia się problem wersji PHP i baz danych. One też mają swoje cykle życia i w pewnym momencie możesz obudzić się z ręką wiesz gdzie. Na to nakłada się zachowanie niektórych hostingów, które powoduje że jak korzystasz ze starej wersji oprogramowania musisz więcej płacić. W tym momencie zataczamy koło i zadaj sobie pytanie czy nie lepiej dać cokolwiek twórcy rozwiązania który od wielu lat utrzymuje i dostosowuje swoje rozwiązanie do nowych wersji czy za każdym razem samemu męczyć się z aktualizacją. W efekcie okaże się, że czas który spędzisz nad problemem będzie więcej kosztował niż sam dodatek. Sam pomyśl czy to jest warte.

    Dodatkowo JCE jest niesamowite pod tym kontem że dla każdej grupy użytkowników możesz włączyć wyłącznie elementy których dana grupa potrzebuje. Generalnie Joomala posiada wspaniały ACL którego nie rozumiałem dopiero @zwiastun mi przesłał materiały dzięki czemu stał się świetnym narzędziem. Wykorzystując JCE i ACL Joomli możesz wręcz dla każdego użytkownika zaplecza ustawić tylko te elementy które są dla niego niezbędne, pozostałe elementy wyłączasz. Ja zawsze postępuję w ten sposób że klient otrzymuje minimum o które prosi i jest mu niezbędne do pracy pozostałe elementy zaplecza są dla klienta niedostępne. Zderzają się sytuacje, że może pisać i edytować wyłącznie artykuły z jednej kategorii. Reszty nawet nie widzi i nie ma pojęcia o tym ze istnieje. Dzięki temu ty nie musisz spędzać czasu nad poprawianiem błędów wykonanych przez klienta.

    edit:
    Do adminów. Wygwiazdkowane słowo nie jest wulgaryzmem jedynie zawiera w sobie 3 literki które składają się na wulgaryzm https://sjp.pwn.pl/slowniki/abstra**...**%C4%85c.html
    Ostanio edytowane przez rkonik : 22-08-2023 11:36 Powód: Wykropkowanie poprawnego słowa

  10. #9

  11. #10
    Wyga siristru awatar
    Dołączył
    28-05-2009
    Skąd
    Szczecin
    Wpisy
    3 246
    Punkty
    302

    Domyślny

    @rkonik to automat cenzuruje posty, nie admini ;)
    Na Forum pomagam bezpłatnie ad maiorem Joomla gloriam
    Mimo pomocy na forum nie dajesz rady? Potrzebujesz by ekspert "zrobił to" za Ciebie?
    Napisz do mnie na PW. Argentum et Aurum nie zawsze jest konieczne ;)

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne tematy

  1. Joomla! 1.5.6 + VirtueMart 1.1.2 błąd w wyświetlaniu pod IE 6 i 7
    przez albar na forum Problemy z przeglądarką Internet Explorer
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post/autor: 02-12-2008, 17:54
  2. Firefox - Błąd przy wyświetlaniu szablon J.A.T Prosze o pomoc
    przez pablo7611 na forum Szablony graficzne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post/autor: 23-12-2007, 17:55
  3. Różnice w wyświetlaniu w IE i FF
    przez sierzegat na forum Administracja składnikami
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post/autor: 12-03-2007, 18:55
  4. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post/autor: 16-02-2007, 22:58
  5. Akocomment i błąd przy wyświetlaniu stronki
    przez robakx1 na forum Administracja Joomla!
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post/autor: 18-12-2006, 14:46

Reguły pisania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz dodawać wypowiedzi
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz poprawiać swoich postów
  •