Niemal od początku mojej przygody z Joomla! (dodam, że nie jestem programistą, tylko entuzjastą Joomla! - tworzę strony dla stowarzyszeń NGO już chyba od ponad 20 lat), do wyświetlania na stronach w artykułach i modułach używam dodatku Multithumb. Jest to znakomity dodatek dla Joomla, który automatycznie tworzy miniatury i po kliknięciu miniatury na stronie, wyświetla wyskakujące okienko z oryginalnym obrazem. Użytkownicy Joomla! do wersji 3.10.12 zapewne znają niezwykłe możliwości tego darmowego dodatku, ale ci, co używają Joomla! od wersji 4.0 tym dodatkiem nie będą zainteresowani, bo niestety na nowej Joomla! 4 Multithumb nie działa. Autor tego dodatku (kolejny od wersji 2.0) ostatnie aktualizacje zakończył w roku 2015 na wersji 3.72. Co prawda w listopadzie 2022 r. zamieścił na GitHub aktualizację Multithumb 4.0, ale oprócz tego, że da się on zainstalować na Joomla! v.4, to jego użyteczność jest niewielka, żeby nie powiedzieć, że żadna.
Zanim pojawiła się produkcyjna wersja Joomla! 4, były zapowiedzi autorów tego CMS-a, że w jądrze Joomla! 4 znajdzie się rozwiązanie podobne do tego, jakie we wcześniejszych wersjach Joomla! oferował dodatek Multithumb. Niestety rozwiązania dotyczące prezentacji zdjęć w czwórce poszły w innym kierunku.
W Joomla! 4 można zainstalować dodatek sigplus, który w pewnym zakresie może zastąpić Multithumb, ale mimo swoich zalet i bogactwa rozwiązań przy prezentacji obrazków na stronie, nie posiada tych funkcjonalności, które ma Multithumb w Joomla! 3.
Czego najbardziej brakuje innym dodatkom w stosunku do rozwiązań z Multithumb:
- prostego sposobu osadzania obrazka w leadzie artykułu z parametrami ustawionymi globalnie w dodatku, który jest automatycznie skalowany do rozmiarów podanych w edytorze i po kliknięciu obrazka, aby link prowadził do całej zawartości artykułu;
- umieszczania w artykule galerii zdjęć, której parametry są globalnie ustawione w dodatku, ze zdjęciami pobieranymi ze wskazanego folderu, np. w opisie pierwszego zdjęcia galerii, bez konieczności wpisywania różnych kodów w treści artykułów;
- dodatek Multithumb w Joomla! 3 ma bogatą paletę ustawień różnych parametrów wyświetlania powiększanych obrazków według zasady, każdemu co się podoba, ale te funkcjonalności ostatecznie można znaleźć w innych rozwiązaniach.
Jako przykład zastosowania Multithumb w Joomla! 3 mogę podać stronę: bractwa.eu (to nie jest reklama, bo strona stowarzyszenia, którą odwiedzają zainteresowani członkowie stowarzyszenia, tego nie potrzebuje). W przypadku podobnie działających stron w formie blogu, gdzie w artykułach umieszczonych jest wiele fotografii, bez dodatku Multithum lub o podobnych właściwościach, przechodzenie na Joomla! 4 jest w tym momencie jeszcze mało zasadne. Chyba należy poczekać na pojawienie się rozwiązań, jakie oferuje Multithumb w Joomla! 3.
Dziękuję za cierpliwość, mam nadzieję, że nie zostanę zganiony, bo to mój pierwszy wpis.