Od wielu lat używam do tworzenia stron organizacji NGO szablonu Helix. Ponieważ od paru miesięcy Joomla 3.10.12 w panelu administratora apeluje, aby przejść na nowszą wersję, to dla próby wykonałem migrację. Najpierw do wersji 4.4.2, a potem do wersji 5.0.2. Oczywiście wcześniej w wersji Joomla 3 odinstalowałem wszystkie komponenty, dodatki i moduły niekompatybilne z nowszymi wersjami Joomla. Migracja do Joomla 4 przebiegła bez większych problemów, podobnie z wersji 4.4.2 do Joomla 5.02.
Mimo, że producent zapewnia, że szablon Shaper Helix3 jest „Compatibility Joomla 5, 4 & 3, PHP 8”, to strona nie działa poprawnie ani w Joomla 4, ani w Joomla 5. Strony się wieszają, przechodzenie z zakładek submenu na stronę główną zostaje „zamrożone”. Obie instancje Joomla zachowują się podobnie.
Natomiast te same strony po zmianie szablonu np. na Shaper_helixultimate 2.0.18 działają poprawnie.
Sprawdziłem to na stronach w J4 i J5 z tą samą zawartością na dwóch różnych hostingach.
Może ta informacja komuś się przyda i zaoszczędzi sobie czasu na dochodzenie przyczyn i szukanie błędów w ustawieniach na co poświęciłem ze dwa dni, aż w końcu wpadłem na to, że może trzeba zmienić szablon.