Pewnie, ktoś już przede mną na to wpadł, ale nigdzie tego nie znalazłem, więc opisałem to, bo może sie innym przydać Powielenie jednego modułu w taki sposób, aby działał niezależnie od swojego pierwowzoru jest w sumie bardzo proste. Minuta-dwie roboty. Co trzeba? Najpierw musimy z naszego FTP-a ściągnąć pliki modułu, który chcemy powielić (katalog główny/modules/) Jeśli nie wiemy, jak interesujące nas pliki nazywają się, zaglądamy do panelu administracyjnego i w pierwszej kolumnie z prawej znajdziemy nazwę zaczynająca się przedrostkiem mod_ . Za przykład wezmę moduł mod_akocomment_mosactive, czyli ostatnio dodane komentarze.

Należy ściągnąć z katalogu modules/mod_akocomment_mostactive/ pliki: mod_akocomment_mostactive.php oraz mod_akocomment_mostactive.xml, a następnie otworzyć je w jakimkolwiek edytorze (nawet w notatniku). Teraz musimy znaleźć w tych plikach obecną ich nazwę, czyli w przypadku przykładowego modułu, „mod_akocomment_mostactive”. Zmieniamy ciąg znaków mod_akocomment_mosactive np. na mod_akocomment_mostactive_drugi w obydwu plikach (php i xml), następnie zapisujemy zmiany i zmieniamy nazwy edytowanych plików na te wpisane podczas edycji, czyli przykładowo mod_akocomment_mostactive_drugi.php i mod_akocomment_mostactive_drugi.xml. Pliki te pakujemy w archiwum .zip, które także nazywamy mod_akocomment_mostactive_drugi (mod_akocomment_mostactive_drugi.zip). W ten sposób otrzymujemy plik instalacyjny sklonowanego modułu. Dalej to już standard: w panelu administracyjnym wybieramy instalator modułów i instalujemy nasz zdublowany moduł jak każdy inny.

Pozostaje się cieszyć Nowy moduł nosi wpisaną podczas edycji plików nazwę i ma oddzielne ustawienia, tak więc na moim przykładzie można wybrać np. wyświetlanie ostatnich komentarzy tylko z dwóch wybranych kategorii, np. jeden moduł wyświetla ostatnie komentarze do Refleksji, a drugi ostatnie komentarze do wspomnień. Mnożyć tak możemy teoretycznie w nieskończoność – tylko teoretycznie, bo gdzie pomieścimy te wszystkie moduły? ;-)